Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur?

Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur

Boşanma davalarında davayı ilk önce kimin açtığının hukuken bir niteliği olmamasıyla birlikte ilk açan kişi hukuki haklarını kaybetmez. Kadın boşanma davası açarsa ne olur sorusunu da bu bağlamda değerlendirmek gerekir. Örneğin davayı kadının açması durumunda nafaka talep edemeyeceği gibi yanlış bir algı vardır. Açıklık getirmek gerekir ki davayı kadın açsa da açmasa da eşin nafakaya ihtiyacı varsa nafaka bağlanır ve tüm hukuki haklar korunur yani davayı ilk açan taraf olmanın bir dezavantajı yoktur. Ancak tam kusurlu tarafın dava açmaya hakkı yoktur.

Çünkü boşanma bir haktır ve kişiler kendisinin kusurlarıyla lehlerine hak edinemezler. Zira taraflardan biri tam kusurluysa dava açamaz, açsa dahi kusurların ispatlanması durumunda dava ret ile neticelenir. Hal böyleyken boşanma davasını kusursuz yahut kusuru az taraf açmalıdır.

Evi Terk Eden Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur?

Terk nedeni, TMK 164’e göre şu şekildedir:

Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise terk edilen eş boşanma davası açabilir. Davanın tecrübeli bir boşanma avukatı tarafından açılması dosya takibinin yapılması ve ileride doğabilecek aksaklıkların oluşmaması adına önemlidir.

Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen de terk etmiş sayılır.

Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır.

Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

Türk Medeni Kanunu terkin boşanma nedeni olabilmesi için aşağıdaki şartların var olması gerektiğini koşullandırmıştır.

 • Taraflar evlilik birliğini yerine getirememek sebebi ile ortak hayatlarına son vermiş olmalı
 • Varsa terk en az 6 ay sürmüş olmalı
 • Terk edenin eve dönüşü için geçerli bir ihtar gönderilmiş olmalı
 • Konutun uygunluğu olmalı

Terk sebebiyle dava açılması için önce taraflardan birinin evi terk edip diğer tarafın terk eden tarafı 4 ay beklemiş olması sonrasında hakim kararıyla eve dönüş için ihtar gönderilmesi ve gönderilen bu ihtarın üzerinden 2 ay geçmesi ve TMK 164 gereğince koşul tutulan bu 6 aylık sürenin dolmuş olması gerekmektedir.

Bununla birlikte terk sebebiyle açılan boşanma davası kesin boşanma sebeplerini barındırdığından ötürü tarafların evlilik ve aile birliğinin temelinden sarsıldığı durumunu ispat etme zorunlulukları yoktur.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Yasal Hakları Nelerdir?

kadın boşanma davası açarsa yasal hakları
Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur?

TMK incelendiğinde görülür ki kadını ve çocuğu koruyan birçok hüküm bulunur. Boşanma davasında kadının yasal hakları, çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Kadar Sürer?

Boşanma davasının kadın ve erkeğin açıyor olması davanın sonuçlanma süresini etkilemez. Fakat kadın boşanma davası açarsa ne kadar sürer? sorusu boşanacak çiftler için ya da düşünenler için oldukça merak edilen bir sorudur. Erkek ve kadın boşanma davası açarsa Adalet bakanlığının belirlediği dava süresi çekişmeli boşanma davasında 300 gün süreranlaşmalı boşanma davası ise 40 gün sürer.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Kadının açmış olduğu boşanma davasını erkek kabul etmek zorunda mı ya da boşanmayı istemeyen erkek bu gibi durumlarda ne yapmalı soruları oldukça sık sorulan sorulardır ve genelde tarafların yanlış anlamalarına sebebiyet vermektedir.

Kadın boşanma davası açarsa erkek kabul etmezse sorusuna şöyle açıklık getirebiliriz: Taraflardan birinin açmış olduğu boşanma davasını, diğer taraf kabul etmezse boşanma davası çekişmeli boşanma davasına döner. Eğer davacı yani boşanmak isteyen tarafın açmış olduğu davayı diğer taraf(davalı) kabul ederse bu durumda anlaşmalı boşanma davası söz konusu olur.

Kadının açtığı boşanma davasını erkek kabul etmezse, davalı taraf olan erkek kendisine ulaşan dava dilekçesine cevap verme yükümlülüğü vardır. Bu cevap kendisi tarafından verilebileceği gibi bir boşanma avukatı yardımı ile de verilebilir.

Bu cevap dilekçesinde boşanma isteğinin reddi ya da kabulü ile ilgili cevap verilmeli ve nedenler ayrıca belirtilmelidir.

Çocuğun Tedbiren Velayetini Talep Etme Hakkı

Boşanma davası sürecinde eğer eşler ayrı yaşıyorsa çocuğun dava süresince hangi eş yanında kalacağına karar verilir ve taraflar tedbir velayeti talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Kadının Tedbir Nafakası Hakkı

Boşanma davası sürecinde kadının ihtiyacı halinde barınması ve geçinmesi için diğer taraftan tedbir nafakası talebinde bulunma hakkı vardır.

Kadının İştirak Nafakası Hakkı

Dava kesinleştikten sonra kadının, çocuk ergin oluncaya dek miktarı belirtmek üzere diğer taraftan iştirak nafakası talebinde bulunma hakkı vardır.

Kadının Yoksulluk Nafakası Hakkı

Boşanma sonrası kadının yoksulluğa düşebileceği ihtimaline karşın boşanılan eşin ödemesi gereken parasal katkıdır.

Kadının Maddi Tazminat Hakkı

Kadın kendinin kusursuz ya da az kusurlu olması durumunda karşı tarafın kusurlu hareketlerinden ötürü tazminat talep edebilme hakkına sahiptir.

Kadının Manevi Tazminat Hakkı

Kadının, karşı tarafın onun kişilik haklarını zedeleyici davranışlarından ötürü boşanılan diğer eşten manevi tazminat talep edebilme hakkına sahiptir.

Kadının Ziynet Eşyası Alacağı Hakkı

Kadın miktarını ve değerini ispatladığı durumda karşı taraftan düğünde takılan ziynetleri aynen veya bedelini talep edebilir.

Kadının Mal Rejiminden Doğan Alacak Hakkı

Kadın, boşanma davası sonuçlandıktan sonra taşınır ya da taşınmaz mallar için alacak hakkına sahiptir fakat bu durum mal rejimi kapsamında olduğu için ayrı bir davada görülür.

Kadının Aile Konutu Şerhi İsteme Hakkı

Taraflardan biri adına olan aile konutu, boşanmanın mali sonuçlarından caymak için taşınmaz başkasına devredilebilir. Buna istinaden kadın taşınmaz için aile konutu şerhi isteme talebinde bulunabilme hakkına sahiptir.

77 Yanıtlar
 1. Ebru

  Merhaba iyi günler eşimle evde şiddetli geçimsizlik ve haklarımı kısıtlama var örneğin giydiğim kıyafetlere karışıyor evden dışarıya çıkarmıyor çarşıya pazara götürmüyor gezdirmiyor gezmem izin vermiyor ehliyet aldırmıyor vb. Bende altınlarım la beraber evi terk etmek istiyorum kadın sığınma evine gitmek istiyorum 1 buçuk yıl evliyim bu süre zarfında mutsuz olduğum için 1 kişiyle yasak aşk yaşadım ama ona sığınmayacağım hiçbir şekilde boşanacağım zaman bu ilişki kazanacağım haklarıma etki edermi örneğin ziynet eşyalarımı bu yüzden benden alırlar mı.

  1. Merhabalar,
   Boşanma davasında tazminat hükmedilirken tarafların evlilik birliği sürecindeki kusur oranları önem arz etmektedir. Eşlerden birinin diğer eşi aldatması ise güven kırıcı bir sebep olup evlilik birliğinin temelinden sarsılması sonucunu doğurmaktadır. Bahse konu sorunuza istinaden belirtmek isteyiz ki evlilik birliği içerisinde edinilen ziynet eşyaların paylaşımında tarafların iddia ve talepleri ile ispatları önem arz edeceğinden bu hususta net bir bilgi paylaşımında bulunmak doğru olmayacaktır. Ziynet eşyalarınız ise boşanma davanızın sonucunda değerlendirilecektir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   İyi günler dileriz.

   1. Vedat

    Merhaba bir sorum olacak
    Kızkardeşim 10 yıllık evli eşinden şiddet görüyor Eşi Onu aldatıyor Kredi üzerine kredi çekmiş aldığı maaşını evine deyilde dışarda bayanlarla yiyor evine ve çocuklarına hiç sahip çıkmıyor
    Kızkardesim boşanma davası Açarsa Yasal Hakları Nelerdir?
    Mavdi manevi haklardan faydalanırmı.

    1. Vedat Bey Merhabalar,
     Evlilik birliğiniz içerisinde yaşanan bahsetmiş olduğunuz durumlar evlilik birliğini temelinden sarsan durum ve davranışlardır. Boşanma davası açılması durumunda ziynet eşyaları, evlilik birliği içerisinde edinilen mallardan yasal hak, maddi ve manevi tazminat ile birlikte nafaka talep edibilebilmektedir.
     Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 2. Kübra damla

  Merhaba 9 yıl oldu evliyim 3 çocuğum var eşimin sürekli hakareti ve şiddeti yüzünden geçimimizi zorlaştırıyor ben 16 yaşında kaçarak evlendim ailesine sürekli hizmet ettirdi beni onları savundu hep aileme olmadık hakaretler edip onları evime kabul etmiyor her şekilde beni kısıtlıyor boşanma davası açarsam çocukları alabilir miyim tazminat davası açabilir miyim

  1. Merhabalar,

   Açacağınız boşanma davası ile birlikte yasal haklarınızı talep ederken eşinizden maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz. Boşanma davası açmanız halinde evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallardaki yasal payınızı, nafaka, düğünde takılan ziynet eşyalarınızı ve çocuklarınız içinde nafaka talep edebilirsiniz. Bahsetmiş olduğunuz evlilik birliği içerisinde yaşanan olumsuzluklarda eşinizin ağır kusurlu ya da tam kusurlu olması halinde menevi tazminata hak kazanabilirsiniz. Şöyle ki manevi tazminata hükmedilmesi için boşanmaya sebep olan olaylarda diğer eşin maneviyatına ağır şekilde tecavüz etmeli; maneviyatında objektif şekilde eksiklik görülmelidir. Bu durum, kusurlu eşin davranışı sebebiyle; onurun kırılması, derin üzüntü, ızdırap, moral çöküntüsü şeklinde ortaya çıkan durumdur. Bahsetmiş olduğunuz durumda manevi tazminat gerektiren haller içerisinde yer alacağından tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 3. Pelin

  Merhaba eşimle tartıştık benden soğuduğunu beni artık sevmediğini söyledi küfür etti annenin evine git istemiyorum seni dedi 3,5 yaşında çocuğum var çok bağırdı bana yanına gittiğimde bardak şişe sandalye fırlatıyodu neredeyse kaçtım boşancam senden bitti dedi anlaşmalı boşanalım dedi sana bakmıcam artık çocuğa bişi lazık olursa alırım dedi tamam dedim dava açıcam dedi fakat 5 gün oldu açmadı hala aynı evde hiç konuşmuyoruz ayrı odalardayız yaptığım yemeği yemiyo kendine hazır bişeyler alıyo yiyo evde karşılaşmıyoruz bile ben çalışmıyorum çocuğum küçük o çalışıyo ben bu durumda ne yapabilirim oturduğumuz evi annesi aldı kayınvalidemin üstüne altınlarım bozuldu takılarım herşeyim gitti hiçbir güvencem yok ne yapabilirim haklarım nelerdir

  1. Okyanus Hukuk

   Pelin Hanım Merhabalar,

   Evlilik birliğinizde süre gelen şiddetli geçimsizlik sebebiyle evlilik birliğinizi sonlandırmak istemeniz en doğal hakkınızdır. Eşlerin evlilik birliklerini sonlandırmak için anlaşmaları halinde, anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyerek eşlerden birinin aile mahkemesinde açacağı çekişmesiz boşanma davası sonucu boşanabilmeleri mümkündür. Söz konusu bu işbu anlaşmalı boşanma protokolündeki tüm detaylar boşanmadan sonraki yasal haklarınız için önem arz etmektedir. Eşlerin anlaşma sağlayamaması halinde, yine eşlerden birinin evlilik birliğinin temelden sarsılması, şiddetli geçimsizlik ve benzeri gerekçeler ile açacağı boşanma davası sonucu evlilik birliğini sonlandırmaları mümkündür. Bu durumda çekişmeli bir boşanma dava süreciniz başlayacaktır.

   Evlilik birliğiniz içerisinde Türk Medeni Kanunu gereğince eşinizin sorumluluklarını yerine getirmemesi, sadakat, dikkat ve özen yükümlülüklerine dikkat etmemesi ve eşi olarak size kaba davranışlarda bulunarak onur ve gururunuzu rencide etmesi gibi çeşitli nedenler ile de manevi değerlerinizin zedelendiği gerekçesiyle manevi tazminat talep edebilirsiniz.

   Evlilik birliğiniz devam etmekteyken eşinizin kusurlu eylemleri sonucu maddi zararlarınız da mevcut ise bu hususları da ispatlamanız halinde maddi tazminat da talep edebilmeniz mümkündür. ​

   Evlilik birliği içerisinde kural olarak edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusudur. Yani boşanmadan sonra mal rejimi davasını açmanız halinde ziynet eşyalarınızın aynen ya da güncel değerinin iadesini talep edebilirsiniz. Söz konusu tüm davalarınızda evlilik birliğiniz içerisinde yaşamış olduğunuz hususlara ilişkin hukuki dayanağı olan delillerinizin olması da sizin lehinize olacaktır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

  2. Busra

   Merhaba lar ben 4 senedir ewliyim 2 tane çocuğun var eşim evlendikte 4 ay sonra beni aldattığını ogrendim ve aynı kişiyle hala devam ediyor boşanmak istediğini söylediğimde kabul etmiyor onun la servise gittiğini söyleyip o kişiyle beraber kalıp tatil yapmışlar ve ben bunlari ispat edemiyorum hep onlar ediyor yalanlıyor cocuklarimi asla bazgecmme vermem diyor elinde ispat olarak ses kaydı var orada çocuk aldiraldırdığını söylediği konuşma daha acsanda ben karımı seviyorum boşanmak istemiyorum derin surundurum diyor ben en kısa zamanda nasıl bırakabilirim uzun surmeden

   1. Okyanus Hukuk

    Büşra Hanım Merhabalar,
    Evlilik birliği içerisinde şiddetli geçimsizlik yaşandığı gerekçesiyle boşanma davası açabilirsiniz. Eşinizin evlilik birliği içerisinde kusurlu ya da daha kusurlu olduğunu ispatlamanız halinde tazminat talep edebilirsiniz. Bahsetmiş olduğunuz hususları tanıklarınızla ve diğer delillerinizle ispat etmeniz mümkündür. Eşinizin size uyguladığı her türlü şiddeti tanık deliliyle ispat edebilirsiniz. Eğer maddi durumunuz iyi değilse ve bu nedenle boşanma davası açamıyorsanız bulunduğunuz ildeki adli yardım bürolarına giderek ücretsiz avukat talep edebilirsiniz.

    Boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi çocuklarınız ve ayrıca kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Müşterek konutun size tahsis edilmesini Aile Mahkemeinden talep edebilirsiniz. Herhangi bir hak kaybı yaşamamanız adına Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu oluşturabilir, fizikken ofisimizde hukuki destek alabilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz

 4. Hale

  Merhaba ben 17 yıllık evliyim eşim yıllarca sosyal medyadan yazdı çizdi kadınlarla 3 yıl öncesi antalyaya çalışmaya diye gitti 10 gün kadınla gezmiş tozmuş yatmış gelenden sonra vatsap yazılması aşkımlı felsn bi kaç yazışma beraber resim var bitanede ikisi bir 3 yıl öncesinin delilleri geceli olurumı cünkü halen aldatmaya devam ediyor bana karşı ilgisiz ve haftalarca yanaşmıyor burdada eskorta gittiğine eminim fakat elimde delil yok 2 cocuğum var defalarca cocuklarımım gözü önünde boğazımı sıktı bıçak dayadı şiddet uyguladı yıllarca psikolojimle oynadı boşanmayı açmadan önce sosyal hizmetlerden yardım istesem psikoloğ talep etsem cocuklr ve bana mahkeme öncesi psikoloğ sorun olurmu gitmek 3 yıl öncesi bu deliller gecrli olurmu başka kadınlarda var yazılması gruplarda yorumlrıda var kadınlarla bide dava acandan sonra da evde oturmaya devam edebilir iyim evdeki eşyalardan alabilir iyim 16 yaşında kızım 8 yaşında oğlum cocuklrmı alabilirmyim maddi gelirim yok calışmıyorum
  Nasıl Bi boşanma davası açmalısın8

  1. Okyanus Hukuk

   Hale Hanım Merhabalar,

   Evlilik birliği içerisinde şiddetli geçimsizlik yaşandığı gerekçesiyle boşanma davası açabilirsiniz. Eşinizin evlilik birliği içerisinde kusurlu ya da daha kusurlu olduğunu ispatlamanız halinde tazminat talep edebilirsiniz. Bahsetmiş olduğunuz hususları tanıklarınızla ve diğer delillerinizle ispat etmeniz mümkündür. Eşinizin size uyguladığı her türlü şiddeti tanık deliliyle ispat edebilirsiniz. Eğer maddi durumunuz iyi değilse ve bu nedenle boşanma davası açamıyorsanız bulunduğunuz ildeki adli yardım bürolarına giderek ücretsiz avukat talep edebilirsiniz.

   Boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi çocuklarınız ve ayrıca kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Müşterek konutun size tahsis edilmesini Aile Mahkemeinden talep edebilirsiniz. Herhangi bir hak kaybı yaşamamanız adına Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu oluşturabilir, fizikken ofisimizde hukuki destek alabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz

   1. Hayal

    Bende 5senelik evliyim kayınvalidem ve kayınbiraderim le birlikte yaşıyoruz şiddetli geçimsizlik var.eşim sürekli küfür,hakaret eder.kayınvalidem de daha önce iğneleyici sözler söyler bunlar için manevi tazminat isteyebilir miyim bide çekişmeli boşanma süreci devam ederken tedbir nafakası çocukların sayısına göremi eşimin gelirine göre mi belirleniyor

    1. Okyanus Hukuk

     Merhabalar,
     İştirak nafakası, boşanma davası neticesinde çocuğun velayeti kendisinde olmayan eş aleyhine çocuğun giderlerine katılmasını sağlamak üzere hükmedilen nafakadır.Medeni Kanun madde 182/2’e göre “Velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlâk bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.” Tarafların iş hayatı, aldıkları ücret, sahip oldukları malvarlıkları, çocukların yaşı ve eğitim durumları, ortak konutun kirada olup olmaması, ortak konutu boşanma davası süresince kimin kullanacağı, yeme, giyinme, barınma, sağlık, ulaşım gibi ihtiyaçları nafaka borçlusunun mali gücü oranında hakim belli miktarda nafakaya hükmeder.Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz

 5. Ceyda

  Merhabalar. 18 aylık evliyim. Fakat 5aydir ailemle birlikteyim. Eşim nişan sürecinden bu yana sürekli kendi ailem deyip duruyordu. Beni bir gün olsun aile olarak görmedi. En ufak şeylerden tartışma yaratıyordu evde ve önünde ne varsa kırıp atıyordu sürekli. Gebe kaldım. Eşim çocuğu istemedi. Ben istediğimi söyleyince evde hakaret, fiziksel şiddet yapmaya başladı. Durum böyle olunca çocuğu aldırmaya karar verdim bende. Psikolojim alt üst oldu. Neden bir insan çocuk istemez ve beni sürekli ikna etmeye çalıştı aldırmak için. Evlendigim günden beridir psikolojik tedavi görüyorum. 5 aydır ayrı olmamıza ragmen en ufak bir maddi yardımda bile bulunmadı. Ve yaşadığımız yerden tayin isteyip memleketine gitti. Evlenmeden önce bana ve aileme iki yıl sonra tayin isticem deyip ev eşyası bile almadı ve evlilikte bir yıl dolmamasina rağmen tayin istedi ve bir ev eşyası bile almadı. Bu durumda boşanmak istiyorum artık hem çocuğunu aldırmış oldu hem de beni kandırmış oldu. Boşanmada neler yapabilirim bu durumda?

  1. Okyanus Hukuk

   Ceyda Hanım Merhabalar,

   Bahse konununuz değerlendirildiğinde, evlilik birliğinizin temelinden sarsılması gerekçesi ile boşanma davası açarak boşanmayı istemeniz en doğal hakkınızdır. Evlilik birliğiniz devam etmekteyken yaşamış olduğunuz tüm olumsuz olay ve olgular boşanma davası açarken talep edeceğiniz maddi ve manevi tazminat oranını etkileyebilmektedir.
   Eşinizin size karşı tüm olumsuz davranışlarını, evlilik bilirliğiniz devam etmekteyken kanuni sorumluluklarını yerine getirmediğini, yine evlilik birliğiniz devam etmekteyken müşterek konutunuzu terk ettiğini, rızanız olmaksızın kürtaja sizi zorlamasını ve benzeri durumları delillendirmek suretiyle ispatlamanız halinde tüm bu hususlar sizlerin lehinize olarak yorumlanacaktır.
   Herhangi bir hak kaybı yaşamamanız adına Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu oluşturabilir, fizikken ofisimizde hukuki destek alabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Sdlslk

    12 yıllık evliyim kıskanç olduğumdan dolayı sürekli eşimi telefonla taciz ediyordum ve sonunda karım evi terk edip ayrı ev tuttu ve halen boşanma davası açmadı eve gelmesini istiyorum ne yapabilirim

    1. Okyanus Hukuk

     Merhabalar,
     Türk Medeni Kanunu gereğince , ”Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır. Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz” hükmü düzenlenmiştir.

     Dolayısıyla eşlerden birinin haklı bir neden olmadığı halde müşterek konuta dönmemesi veyahut evlilik birliğinin kendisine yüklediği belirli görevleri yapmamak için müşterek konutu terk etmesi halinde yine diğer eş terk nedeniyle boşanma davası açabilecektir. Yani sizin bahse konunuzda öncelikli olarak eşinizin müşterek konuta geri dönmesini istediğinizi dile getirdiğinizden ilk etapta noter veyahut mahkeme aracılığıyla bir ihtarda bulunmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz

  2. Şengül

   Merhaba eşim kumar oynuyor surekli şans verdim cocuklarim için ancak hala aynı kredisi devam eden ipotekli bir evimiz ve benim üstüme olan ancak evliyken aldığımız bir araba var . Olurda tekrar bu hatayı yaparsa ev ve aradan bir hak talep etmemesi şartıyla son bir şans verdiğimi ilettim ve kabul etti. Eminim ki oynamaya ve çocuklarımın riskini yemeye devam edicek. Hazır kabul etmişken ev ve arabadan bir hak talep etmemesi için ne yapmalıyım ortak paylaşım oluyor biliyorum ama kendisi istemeyeceğini söyledi ama resmi bir işlem yapmam lazım. Ki söz havada kalır ve tutmaz lütfen yardımcı olun.

   1. Okyanus Hukuk

    Şengül Hanım Merhabalar,

    Evlilik birliği içerisinde, eşler arasında mal paylaşımına ilişkin herhangi bir anlaşma yok ise edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanmaktadır. Dolayısıyla, boşanmanız halinde 01.01.2002 tarihinden sonra evlilik birliğiniz devam etmekteyken edinmiş olduğunuz menkul ve gayrimenkul ( kişisel eşyalarınız hariç ) ortaktır ve yarı yarıya paylaştırılmaktadır. Ancak taraflar söz konusu bu durumu kendi hür iradeleri ile düzenleyebilecekleri bir sözleşme ile değiştirebileceklerdir. Eşiniz ile aranızda anlaşmış olduğunuz mal ayrılığı hususunda yani diğer bir tabir ile mal rejimi sözleşmenizi noter huzurunda düzenleyebilmeniz mümkündür.
    Bu durumda boşanmanız halinde mal rejimi tasfiyesi davanızda hukuki bir belge niteliği taşıdığından delil sayılacaktır. Bu sürecinizde herhangi bir hak kaybı yaşamamak için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu oluşturabilir, fizikken danışmanlık talep edebilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 6. gamze

  Merhaba , 5 aylık evliyim eşim evlendikten sonra daha bir aileci olmaya başladı. Sürekli yanlarına gitmemem köyde sürekli bulunmamam, ayaklarında dönmemem ailesinin evinin temizlememden dolayı kavgalarımız büyümeye başladı.ailesini tutuyor ailem yoksa bende yokum moduna geçti evde iki arkadaş gibiyiz konuşmuyoruz sürekli tartışıyoruz ama sevimsiz üzücü konuşmalara geçti hastasın sen gibi hala aynı evdeyiz ama bu durum artık gün geçtikce ızdırap durumuna geçti gel olmıycaksa avukatla konuşalım diyorum onıda kabul etmiyor davayı ben açsam nasıl olur o açsa nasıl olur ne gibi hak talebi yapabilirim.bu arada çalışan biriyim. aileme karşı yapılan kötü konuşmalarda mevcut

  1. Okyanus Hukuk

   Gamze Hanım Merhabalar,

   Evlilik birliği içerisinde şiddetli geçimsizlik yaşandığı gerekçesiyle boşanma davası açabilirsiniz. Eşinizin evlilik birliği içerisinde kusurlu ya da daha kusurlu olduğunu ispatlamanız halinde tazminat talep edebilirsiniz. Söz konusu aile içerisinde yaşanan tüm hususları delillendirmenizi önemle önermekteyiz. Tarafların ekonomik durumu maddi ve manevi tazminat hükmedilirken dikkate alınacağı gibi nafaka talebiniz halinde de mahkeme hakimliği tarafından değerlendirilebilir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 7. Nizamettin Yavuz

  Merhaba çok farklı bir sorum olacak ben çifte vatandaşım izmirde evlendik bir çocuğumuz oldu, oğlumu Alman vatandaşlığıma aldırdım
  Aile birleşimi adı altında kendisini ve o tarihte 2018 6 aylık çocuğumu Almanya ya getirdim, 14 ay beraberliğimizde
  bayanın sahtekar ve dolandırıcı çıkarcı olduğunu anladım,

  izmirde tuzakla elde edildiğimi geçte olsa anladım, bu sahtekar bayan çıkar ve menfaati için beni ve çocuğumu elde ettiğini anladım, 2 yıl oturumunu almıştım

  O Tarihlerde Türkiyede bıraktığı 13 yaşındaki oğlunu üvey evlat almadım diye beni en yakın arkadaşımla parası için evli yetişkin çocukları olan adamla aldatmış ,, ilişkileri ortaya çıkmasın diye maddi sorun yaşamayan dostuyla beraberliklerini sürdürmek için kaldığımız şehirden 100 km uzaklıkta kadınlar sığınma evine yerleşmiş..
  ve izini buldum,,ortak çocuğumuz bana çok düşkündü bende onu çok sevdiğimden kaldıkları şehire çok yakınına taşındım,,Boşamaya Karar Verdim..

  Almanlarda İhanet Aldatma Yasak olmadığı için çok küçük çocuğumuz 4 yaşında olduğu için oğlum Annesiyle iki yıldır sefil bir hayat yaşıyor,,
  Ben ve Oğlum Çifte Vatandaş Olduğumuz için Almanlar Annesine Oturum vermeye devam Ediyor,,

  Sahtekar Kadından Almanya da ANLAŞMALI Boşandım Türkiyede Tanıma ve Tenfiz Gerçekleşti T.C Kütüğümde Boşandık Görülüyor ,,

  Çocuğum ben gibi Çifte Vatandaş Alman ve Türk,, Annesi sadece T.C vatandaşı,, Almanyadayız ve hala Velayeti sonuçlanmadı Velayetini Almak İçin
  Büyük bir çaba içindeyim,, Şuan Almanyada Velayet için Mahkememiz Devam Ediyor Velayet Konusu Tam Açığa Çıkmadı Sonuç bellideğil …

  …Lütfen Cevap Beklediğim Bölüm….

  Çocuğum T.C Kütüğümde Benim Kütükte de Soyadımda Kayıtlı Görünüyor ,, Kütükte Annesi Tekrar Kızlık Soyadını Almış” emin olmak istiyorum
  yakında Pasaport ve kimliği değişir Taşıdığı Soyadımdan Çıkar Kendi Kızlık Soyadına Dönüşmesi Gerçekleşir diye düşünüyorum ,,

  Kütükte Boşandığımız Kesin işlenmiş ,Yalnız Kızlık Soyadınıda Aldığı Kesin .. Şuan da Soyadımı Taşıdığı Pasaportu ve Kimliği Değişme mecburiyeti varmı yokmu onu bilmek istiyorum…

  ..Oğlumun Annesi şuan Hala Soyadımı Taşıyor ,, Kütükte Boşandık Pasaport ve Kimlik Değiştirme Mecburiyeti Varmı ?
  Değişirse Annesi Kızlık Soyadı ile Almanya dan çocuğumu Türkiye ye veya Her Hangi Başka Ülkeye,, Müsadem Olmadan” Beraberinde Götürebilirmi ?

  Ayrıca Almanya da 18 ay beraberliğimiz oldu yani 2 yıl dolmadan evden kaçtığı Aldattığı için Alman Emekli Aylığımdan Dengleşme Yapılmadı bir kuruş hak etmedi,,
  Almanyada Boşanmamızda emekli aylığımdan pay alamaz kararı var,, Türkiye emekliliğimden hakkı olmadığı kesin gibi görünüyor,,

  T.C Kanunlarına göre..aldatılma ..ihanet nedeni ile .. 4 yaşındaki çocuğumun annesinden umumi velayetini alabilirmiyim ,, ayrıca bu hain kadından verdiği zararlar hakkında tazminat davası ve aldattığı için ceza davası açabilirmiyim…

  Vereceğiniz Bilgiler için çok teşekkür eder başarılarınızın ebedi olmasını dilerim.. Saglıcakla Kalınız.. saygılarımla

  1. Okyanus Hukuk

   Nizamettin Bey Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz ve güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, sorularınızın mahiyeti tarafımızca değerlendirildiğinde danışmanlık kapsamındadır. Dolayısıyla ilgili sorularınızı doğrudan yazılı olarak işbu platformda cevaplandırmamız meslek etik ve kurallarımız gereğince uygun olmayacağını önemle paylaşmak isteriz. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 8. Hüseyin

  Merhaba
  bir yıllık evliyim eşimle geçinemediğimizden dolayı eşim evi terk etti.anlaşmalı olarak boşanmak istiyor.evli kaldığımız süre içinde bir araba aldık fakat arabanın yarsını abimden borç alarak aldık.bu gibi durumlarda ne olur.eşim çalışıyor.Nafaka çıkar mı buna rağmen

  1. Okyanus Hukuk

   Hüseyin Bey Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğini için teşekkür ederiz. Şöyle ki, taraflar anlaşmalı boşanmaya karar verdiklerinde iradelerine uygun karşılıklı bir protokol düzenlemektedirler. İşbu protokolde ise taraflar anlaştıkları hususları açık ve net yazmaktadırlar. Nafaka ödememe hususunda ise takdiren anlaşma sağlayabilirsiniz. Aksi halde dava türünüz çekişmeli bir boşanma davası olacak ise bu durumda nafakanın değerlendirilmesinde tarafların evlilik birliklerinin süresi, yine tarafların evlilik birliği içerisindeki, güncel ve devam eden süreçteki ekonomik durumları dikkate alınmaktadır.

   Kural olarak evlilik birliğinde edinilen gayrimenkul ve menkul mallar eşlerin ortak malı sayılmaktadır. Evlilik birliğiniz devam etmekteyken edinmiş olduğunuz taşınır malın bedeli ise bilirkişi tarafından hesaplanmaktadır. Müşterek sayılan araba için belirlenen güncel bedel oranında ağabeyinizin borcunu ödeyebilirsiniz. Söz konusu borç ödendikten sonra güncel bakiye taraflar arasında paylaştırılabilir. Kısacası arabanın borcunda da eşler ortak olacaktır. Herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 9. Özlem

  İyi akşamlar ben özlem 4 yıl imam nikahlı yaşadığım eşim demekten utandigim ve 6 yıllık resmi nikahında olduğum bir adamla evliyim 2018 yılından bu yana yakaladigim kadın resimleri ve numaraları bin haddi hesabı yok darı raporu aldım karakola şikayet ettim 7 Aralık salı günü şiddet tehdit etti beni almadı kovdu beni sevgilimm var dedi bana onu getircem dedi yazışmaları bile var 2 çocuğum var ne Zaman mahkeme görülür ve boşanma davası nasıl açıp kurtula bilirim yeri sattı paraları kadınlar la yiyor çocuklarım la beni aç bıraktığı günler oldu ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Okyanus Hukuk

   Özlem Hanım Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Türk Medeni Kanunu Madde 185. madde gereğince, Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur. Eşler ise işbu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler. Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar. Dolayısıyla bahsetmiş olduğunuz hususlar kapsamında öncelikle eşiniz tarafından size karşı sadakat yükümlülüğü ihlal edildiği gibi evlilik birliği gereğince diğer yükümlülükleri de ihlal etmiş olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca yine paylaşmış olduğunuz hususlar kapsamında eşinizin sizi aldatması ve bu hususu da kabul ediyor olması, boşanma davası açmanız halinde kusurlu taraf yahut tam kusurlu taraf olabilmesine karine teşkil etmektedir.

   6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlemesi Hakkındaki Kanunda düzenlenmiş olan uzaklaştırma koruma tedbiri, son derece önemlidir.
   Koruyucu tedbirleri, kanun gereği hakim veya mülki amir (ikametgahınızın bulunduğu yerdeki kaymakam veya vali) alabilmektedir. Önleyici tedbir kararları ise ancak hakim tarafından verilebilir.

   Siz aile mahkemesine başvurarak eşiniz hakkında görmüş olduğunuz fiziksel şiddete istinaden koruma ya da önleyici tedbirlerin alınmasını talep edebilirsiniz. Ancak mevcut durumunuzun acil olması sebebiyle kolluk birimine veya en yakın mülki amire de bu yönde bir talepte bulunabilirsiniz.
   Kural olarak herhangi bir delil veya belge sunmak zorunda değilsiniz. Ancak almış olduğunuz darp raporunuzu da talebinize ek yapmanız önem arz etmektedir.
   Bu talepleriniz boşanma davası açılmadan önce ivedilikle karara bağlanmaktadır. Boşanma davası açılmadan önce size fiziksel şiddet uygulayan ve tehdit eden eşinizi aile konutunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

   Bahsetmiş olduğunuz hususlar kapsamında boşanma davası açarak boşanmak istemeniz olağandır. İkametgahınıza en yakın adliyede bulunan Aile Mahkemesinde boşanma dava dilekçesi sunarak davanızı açabilirsiniz. Evlilik birliği süreciniz boyunca yaşamış olduğunuz tüm olumsuzlukları beyan ederek belgelendirmek suretiyle ispatlamanızı önemle tavsiye ederiz. Maddi ve manevi tazminat taleplerinizin kabulü açısından bu hususlar önem arz etmektedir. Ayrıca yine boşanma davası ile birlikte evlilik birliği içerisinde edinmiş olduğunuz menkul ve gayrimenkul mallarda da kural olarak ortak olduğunuz için hak talep edebilirsiniz. Bu genel bilgiler kapsamında, ekonomik anlamda kendinizi özel vekil ile temsil ettiremeyecek iseniz yine bulunduğunuz ilde bulunan Baroya yazılı başvuruda bulunarak sizden istenen belgeleri de tamamlamanız akabinde tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini talep edebilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 10. iyi akşamlar 3 çocuklarım var 14 senedir evliyiz 4 aydır ayrıldık şidedt dayak vs geçimsizlik beni perişan olmam için boşanmaya yanaşmıyor benim boşanma davası açmam imkansız ne yapmam gerek çoook mağdur durumdayım

  1. Okyanus Hukuk

   Bağdagül Hanım Merhabalar,
   Bahsetmiş olduğunuz durumda eşinizden derhal şikayetçi olup uzaklaştırma kararı almanız gerekmektedir. Bu durumda gördüğünüz şiddete ilişkin eğer almış olduğunuz darp raporları varsa bunları da kullanarak eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz. Eğer maddi durumunuz iyi değilse ve bu nedenle boşanma davası açamıyorsanız bulunduğunuz ildeki adli yardım bürolarına giderek ücretsiz avukat talep edebilirsiniz. Boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi çocuklarınız ve ayrıca kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz.Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımla, iyi günler dileriz.

 11. buse

  iyi akşamlar 8 yıllık evliyim. evlenmeden önce babam bana ev almıştı. kiraya verdik elektrik su iş dye vekalet vermiştim eşime evi satıp pavyonda yemiş. bi ton borcu var. 2tane çocuğum var. boşanmak istiyorum. ev parasını alabilir miyim vehemen boşanırmıyım

  1. Okyanus Hukuk

   Buse Hanım Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, eşlerin evlilik birliği içerisinde edinmiş oldukları menkul ve gayrimenkul mallar kural olarak ortak malları kabul edilmektedir. Sizin durumunuzda ise evlilik birliği öncesinde edinmiş olduğunuz bir gayrimenkul söz konusudur. Dolayısıyla eşinizin evlilik birliğiniz sebebiyle doğrudan gayrimenkul kapsamında herhangi bir hak iddiasının kabulü mümkün değildir. Ancak size doğru ve net bir bilgi verebilmek için tarafınızca rızanız ile eşinize vermiş olduğunuz vekaletnamenin içeriğini inceleyerek detaylandırmamızda fayda görmekteyiz.
   Mevcut evlilik birliğinizi ise sonlandırmak istemeniz olağandır. Boşanma davanızın çekişmeli ya da çekişmesiz olmasına göre dava sürecinizde de değişiklik olacaktır. Çekişmeli boşanma dava süreci uzun sürebilmektedir. Ayrıca boşanma davanızda evlilik birliği sürecinize istinaden nafaka, maddi ve manevi tazminat haklarınızı talep edebilirsiniz. Yine eşiniz tarafından da satılmış olan gayrimenkul için ayrıca iradenizin fesatta uğratılmış olduğu gerekçelendirilerek ayrı bir dava yoluna gidilebilir ve bahse konu evin rayiç bedeli bilirkişiler tarafından belirlenerek tüm zararlarınız talep edilebilir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımla, iyi günler dileriz.

   1. Merhaba ben 17 yıllık evliyim eşim yıllarca sosyal medyadan yazdı çizdi kadınlarla 3 yıl öncesi antalyaya çalışmaya diye gitti 10 gün kadınla gezmiş tozmuş yatmış gelenden sonra vatsap yazılması aşkımlı felsn bi kaç yazışma beraber resim var bitanede ikisi bir 3 yıl öncesinin delilleri geceli olurumı cünkü halen aldatmaya devam ediyor bana karşı ilgisiz ve haftalarca yanaşmıyor burdada eskorta gittiğine eminim fakat elimde delil yok 2 cocuğum var defalarca cocuklarımım gözü önünde boğazımı sıktı bıçak dayadı şiddet uyguladı yıllarca psikolojimle oynadı boşanmayı açmadan önce sosyal hizmetlerden yardım istesem psikoloğ talep etsem cocuklr ve bana mahkeme öncesi psikoloğ sorun olurmu gitmek 3 yıl öncesi bu deliller gecrli olurmu başka kadınlarda var yazılması gruplarda yorumlrıda var kadınlarla bide dava acandan sonra da evde oturmaya devam edebilir iyim evdeki eşyalardan alabilir iyim 16 yaşında kızım 8 yaşında oğlum cocuklrmı alabilirmyim maddi gelirim yok calışmıyorum
    Nasıl Bi boşanma davası açmalıyım

    1. Okyanus Hukuk

     Hale Hanım Merhabalar,

     Evlilik birliği içerisinde şiddetli geçimsizlik yaşandığı gerekçesiyle boşanma davası açabilirsiniz. Eşinizin evlilik birliği içerisinde kusurlu ya da daha kusurlu olduğunu ispatlamanız halinde tazminat talep edebilirsiniz. Bahsetmiş olduğunuz hususları tanıklarınızla ve diğer delillerinizle ispat etmeniz mümkündür. Eşinizin size uyguladığı her türlü şiddeti tanık deliliyle ispat edebilirsiniz. Eğer maddi durumunuz iyi değilse ve bu nedenle boşanma davası açamıyorsanız bulunduğunuz ildeki adli yardım bürolarına giderek ücretsiz avukat talep edebilirsiniz.

     Boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi çocuklarınız ve ayrıca kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz.
     Herhangi bir hak kaybı yaşamamanız adına Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu oluşturabilir, fizikken ofisimizde hukuki destek alabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz

 12. Aynur

  Mrb
  1.5 senedir evliyim evlendigimden beri psikolojik siddet görüyorum esim benimle ilgilenmiyor sürekli ailesini tutuyor bu yuzden cok kavga ediyoruz surekli beni aşağılayıcı hakaretler ediyor evlendiğimizden beri borc ödüyoruz sird borc icin araba satacağını soyledi borclarimizi ödemek icin sattik lakin borc odenmedi babasinin hesabina yatırdı bileziklerimide borclari icin bozdurmuştu bosanma davasi acsam ne talep edebilirim yipranma payi icin ne kadar sure evli kalmam gerek

  1. Okyanus Hukuk

   Aynur Hanım Merhabalar,
   Öncelikle boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi çocuk varsa çocuklarınız ve ayrıca kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallarda da yasal alacağınız bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Aynur

    Arabayi evliligimiz icinde alınmadı lakin borc icin satilip borclarin odenmesi icin satildi evliligimiz dâhilinde simdide borclarimiz ödenmiyor babasi parayi vermiyor bir nevi kandirildim ne yapabilirim

 13. Büşra

  İyi günler eşimle boşanma aşamasındayız 1.5 yaşında kızımız var buradaki avukatım düğünde takılan takılar çocuğa ve size nafaka vs verecek demişti ama şuan eşimin kredi borcu var eksi hesabı 25 bin falan sadece arabası var bana diyor ki borçlar da ortak benden hiç bişey alamazsın
  Nasıl oluyor acaba

  1. Okyanus Hukuk

   Büşra Hanım Merhabalar,
   Boşanma davası açmanız halinde avukatnızın da bahsettiği üzere ziynet eşyalarınızı, evlilik birliği içeriinde edinilmiş mallara ilişkin yasal haklarınızı, maddi manevi tazminat ve nafaka talep etme hakkınız bulunmaktadır. Eşinizin borcundan dolayı sizin sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Hülya

    Merhaba eylül ayında anlaşmalı boşanma davamız görüldü ben maddi ve manevi tazminat hak talep etmedim. tabiki davadan sonra eşim hiçbirşekilde maddi destek vermedi biri 5 biri 8 yasinda iki çocuğumuz var bende gerekceli karar çıkınca istinaf mahkemesine başvurdum kararın bozulmasına ve çekişmeli boşanmaya çevrilmesini talep ettim.yalniz bugün birşey öğrendim davacı taraf ben olduğum için 10 yıllık yıpranma tazminatı alma hakkım yokmuş sadece çocukların nafakasını artırma talebim kabul edilirmis bu cümleleri bir boşanma avukatı kurmuş. Bu arada 10 yıllık evlilikte şiddetin hakaretin yokluğun en diplerini gördüm ve biontech azisi sonrasi felc geçirdim ben hastanede tedavi altındayken ayrıldık. Sizin yorumunuz nedir bu konuda

    1. Okyanus Hukuk

     Hülya Hanım Merhabalar,

     Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Boşanma dava dosyanızda davalı ya da davacı taraf olmanız kusurlu ya da kusursuzluğunuza net karine teşkil etmemektedir. Şöyle ki siz davacı taraf olarak, davalı eşinizin evlilik birliğinde daha kusurlu ya da tam kusurlu olduğunu iddia eder ve ispatlar iseniz boşanma davanızın görüldüğü mahkeme hakimliğince iddia ve taleplerinizin değerlendirilmesi sonucu yine talepleriniz ile sınırlı olmak kaydı ile lehinize maddi ve manevi tazminat verilmesine karar verilebilecektir. Ayrıca önemle değinmek isteriz ki, eşler birbirlerinin sağlık problemleri ile bizzat yakından ilgilenmelidir. Aksi halde bahsettiğiniz üzere sağlık problemleriniz sebebiyle tedavi süreciniz devam etmekteyken evlilik birliğini sonlandırmak için tarafınıza yapılan baskı ve benzeri eylemler sonucu haklı bir gerekçe olmaksızın ayrılma kararı almanıza sebep olan eş kusurludur. Herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 14. Büşra

  İyi akşamlar ben 2.5 senedir evliyim 1.5 yaşında kızım var eşim askeri personel evlendiğimizden beri iş yerinde sıkıntıları var bunlarla ilgili sürekli mahkemeler vs var şuanda 2 aylık açıkta benide annesi gille birlik oturtmak istedi fakat tartıştık ayrılmak istiyorum avukatla görüştüm ama karar vermedim henüz maddi durumum iyi değil annemlerdeyim avukata haklarımı neler alabilirim dediğimde düğün takıları üzerine kayıtlı olan mal varsa yarısı birde maaşın bilmem kaçı vs demişti bunlar doğrumudur acaba

  1. Okyanus Hukuk

   Büşra Hanım Merhabalar,
   Eşlerin evlilik birliklerini sonlandırmalarına karar vermeleri halinde, kural olarak edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanmaktadır. Evlilik birliğiniz devam ettiği süreç boyunca edinmiş olduğunuz mal varlıkları müşterek kabul edilmektedir. Evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallarda hakkınız bulunmaktadır. Bunun yanında düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar kadının kişisel malı sayılmaktadır. Düğünde takılan ziynet eşyalarını talep etme hakkınız bulunmaktadır. Talebiniz var ise maddi manevi tazminaf ve nafaka da talep edebilirsiniz.Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 15. Fatma

  İyi günler eşimden bolanmayı düşünüyorum fakat 2 yasında oglum var kaynanam ve kayınpederle beraber yasıyoruz kaynanamla anlaşamıyorum eşimde her zaman annesini haklı buluyor evin içinde zaten konustugumuz yok sorun oldumu annesiyle özür dileme tarafı ben oluyorum piskolojik bi baskı oluşturuyor ve ailecek eşim ben ve çocugum hiç bi gezimiz akitivemiz yok olsada cok zorlarsam yada sölenirsem kendi aktivesini yapıyo balıgına macına gidiyo evde ben hep kayınlidem ve kayınpederleyim ve bosanmak istiyorum sizce nasıl bi çözümünüz olur eşim ayrı eve yanasmıyo benle beraber bişeyler yapmak istemiyo napabilirim bosanırsam en cok korkum evladının elimden alınması olur cünkü maddi durumları iyi

  1. Okyanus Hukuk

   Fatma Hanım Merhabalar,
   Öncelikle çocuğun üstün yararı ve menfaatleri gözetilerek mahkemece velayet konusunda karar verilmektedir. Çocuğun anne bakımına muhtaç olması ve yaş küçüklüğü dikkate alınarak çocuğun velayeti anneye verilebilmektedir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı olarak boşanma davası açabilirsiniz, yaşadığınız olumsuz durumları tanık beyanlarıyla ispat etme yoluna gidebilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Gülay

    İyi günler eşimin psikolojik sorunları var sizofren gibi bişey ve benden habersiz 1 sene once çocuklarıma DNA testi yaptırmış boşanmk istiyorum ama karşı taraf istemiyor nasıl Bosana bilirm ve çocuklarımı ondan nasıl koparabilrim

    1. Okyanus Hukuk

     Gülay Hanım Merhabalar,
     Eşiniz ile aranızda oluşan anlaşmazlıklar ve güven problemleri nedeniyle evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı olarak boşanma davası açabilirsiniz. Açacağınız boşanma davasında eşinizin sizden gizli yaptırmış olduğu DNA testine ilişkin belge ve bilgileri dosyaya delil olarak sunabilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   2. Zeliha

    Merhabalar, 1.5 yıllık evliyim. Eşimden psikolojik ve fiziksel şiddet görüyorum hiçbir kusurum yokken. Kendisi evlendiğimiz ilk ay bioenerji gibi değişik işlere girişti, eğitimlerini falan aldı ve o günden sonra değişti zaten. Olmayan şeyleri görüyor, söylüyor ve hiçbir ispatı delili olmadığı halde sürekli tüm sülalemin bizimle uğraştığını, bize kötülükler yaptıklarını, büyüler yaptıklarını söylüyor. Ve bunun için boşanmak istiyormuş. İlk başlarda sabrettim ama çekilmez bir hal aldı evde sürekli huzursuzluk var. Boşanma davası açacağım. Eşimin bir işi yok. Üzerine mal varlığı da yok. Maddi-Manevi tazminat davası açmak ve düğünde takılan takılarımı almak istiyorum. Mehir senedim var. Altında babasının ve kendi imzası var. Bu hakları talep ettiğim zaman işsizliğinden parasızlığından dolayı mahkemenin bu hakları reddetmesi durumu olabilir mi?

    1. Okyanus Hukuk

     Zeliha Hanım Merhabalar,

     Öncelikle eşinizin bahsettiğiniz davranışlarda bulunması, evlilik birliğinizin bozulmasına neden olması boşanma nedeni olabilmektedir. Evlilik birliği içerisinde yaşadığınız bu durumları tanık delili de dahil olmak üzere her türlü delille ispatlamanız gerekmektedir. Eşinizin evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında ağır kusurlu ya da tam kusurlu sayılması halinde eşinizden maddi-manevi tazminat talep edebilirsiniz. Bu noktada tazminat miktarının belirlenmesinde takdir yetkisi mahkemede olup dosya kapsamına ve tarafların ekonomik durumuna göre karar verilmektedir. Bunun yanında düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar kadının kişisel malı sayılmaktadır. Düğünde takılan ziynet eşyalarını talep etme hakkınız bulunmaktadır. Ziynet eşyaları alacağınız delillerle sabit ise burada takıların size iadesi aynen iadesi mümkün değilse parasal değerini talep edebilirsiniz. Mehir senedi bir alacak teşkil etmektedir şartları oluşmuş ise mehir senedindeki miktarı alacak davası ile talep edebilirsiniz.
     Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz

 16. Mehmet

  Kolay gelsin iyi çalişmalar
  Eşim boşanma davası açtı düğündeki takıları talep ediyor fakat takıları annemin adına olan eve harcadım hatta takıların 3 katını eve harcadım. 9 yıl bu evde oturduk. Ayrıca sigortasız çalişiyor fakat çalişmıyorum diyor bunu nasıl ispatlarım yardımcı olurmusunuz kolay gelsin

  1. Okyanus Hukuk

   Mehmet Bey Merhabalar,
   Düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar kadının kişisel malı sayılmaktadır. Sorunuzda bahsettiğiniz ziynet eşyalarının size eşinizin rızasıyla, geri ödenmek koşuluyla verilmediğini ispat etmeniz gerekmektedir. Bozdurulan ziynet eşyalarının rıza ile ve iade şartı olmaksızın verildiğini erkek ispatlamakla mükelleftir. Eşinizin çalıştığını tanıklarla da ispatlamanız mümkündür. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

  2. Yalçın

   İyi geceler ben 15 yıllık evliyim benim eşim yaklaşık 2.3 yıl kadar eve bakmıyordu temizlik yapmıyordu bundan dolayı hep tartışıyorduk son 5.6 aydır tamamen evden soğdu çocuklara bakmıyordu eve girince artık evde çöp kokuyordu ramazan ayında akşam yemeğinde yemek yüzünden tartıştık ben küfürlü konuştum ertesi gün öğlen evi terk edip sığınma evine gittiğini söylemiş annesine 12 gün orda kaldı geri ablasına geldi anneside ordaydı büyüklerle gittik ikna ettim yeni bi sayfa açalım dedim tamam dedi aldım eve getirdim 10 gün durdu hiç birşey yoktu gayet mutluyduk sadece ben biraz kızdım niye oraya gittin diye evden çıkalım başka yere taşımalım dedi bayram bitsin balkalım dedim benim işlerim vardı çıktım dışarı benden yarım saat sonra tekrar sığınma evine gitmiş bana mesaj atmış bu evliliği istemiyorum diye annesine de söylemiş sığınma evine gittiğini ama bir kere olsun şitdet olmadı kapıya atmadım aç bırakmadım kimseye muhtaç etmedim ama ben eşimi seviyorum şuan ve geri gelsin diyorum annesine annesini hergün arıyor konuşuyor ben boşanacağım diyor bende anlamadım takrar niye gitti diye boşanmak için bi sebeb olur diyorum çocukların yaşı 6 yaş kız 10 yaş kız 12 yaş erkek şuanda boşanmadan burdan çıkmıyorum diyor ben dava açmıyorum dedim dava açsada mahkemeye gelir hakime ben eşimi seviyorum derim diyorum ben boşanmak istemiyorum diyorum böyle söylersem mahkemede yine boşanır mıyız

   1. Merhabalar,
    Boşanma davası ispat ve deliller üzerine kurulu bir süreçtir. Tarafların boşanmaya neden olarak ileri sürdükleri iddialarını ispatlamaları karar bakımından oldukça önemlidir. Eşinizin boşanma davası açması durumunda evliliği çekilmez hale getiren hususları delillendirmesi ve tarafınıza ait bir kusur var ise bunun ispatlanması gerekmektedir. Eşinizin açacağı davada hakim evlilik birliğinin bitmesinde hukuki bir yarar olmadığına kanaat getirirse boşanma davasının reddine karar verebilecektir. Davanın her aşamasında boşanmak istemediğinizi dile getirebilir eşinizin açtığı davaya sunacağınız cevap dilekçelerinde de bu hususa yer verebilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 17. Fatma

  Merhaba adım Fatma 20 yaşındayım 2 yıldır evliyiz bir tane 1 yaşında kızım var eşimle anlaşamıyoruz bizimle hiç ilgilenmiyor oturup sohbet dahi etmiyoruz dışarıda bana uzak duruyor evde sürekli tartismalarimiz oluyor vücuduma vuruyor yüzüne vurmadigim için dövmüş sayılmam diyor düğünümde takılan altınların yarısını babasına ödünç verdi ama hala geri vermediler bunu bosanirsak hakedebilirmiyim boşanmak istemiyor benden ama ben boşanmak istediğimi söyledim bana söylemediği laf kalmıyor canımı çok acıtıyor hem fiziksel hem ruhsal olarak artık dayanamıyorum tek başıma da kızımı buyutmekten korkuyorum lütfen yardım edin

  1. Okyanus Hukuk

   Fatma Hanım Merhabalar,
   Ortak hayatı sürdürmenin beklenilemeyeceği derecede evlilik birliği temelinden sarsılmışsa, bu durum boşanma davası açılması için bir sebep teşkil eder. Evlilik birliğiniz içerisinde yaşadığınız durumlar evlilik birliğini temelinden sarsan durum ve davranışlardır. Boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz.
   Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 18. Burcu güneş

  Merhaba 3 yıllık evliyim.iki yaşında bir kızım var.esim evi terk etmem için sürekli psikolojik şiddet uyguluyor.kizimin haklarını korumak için anlaşarak bosanalim dediğimde buna yanaşmıyor ve bana iftira atıp benden tazminat bile alabileceğini soyluyor.o kadar çok buna benzer haberler duydum ki endişe ettim açıkçası.kadin kötü kadınmış,adam haklı diyebilir mi mahkeme.ben sadakatimi yitirmedigimi,kötü kadın olmadığımı nasıl ispatlarim durum bu yonde gelişirse.ayrica eşim tüm mal varlıklarını kız kardesinin üstüne yapıyor,vergiden kaçmak için.bu mallardan da talep etme şansım var mı.

  1. Okyanus Hukuk

   Burcu Hanım Merhabalar,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Yargıtay’ın güncel kararları gereğince, evlilik birliği devam etmekteyken psikolojik şiddet uygulayan eş daha kusurlu kabul edilmektedir ve eşin tüm çekilmesi beklenilmez eylemleri sonucu diğer eşin evi terk etmesi halinde kural olarak psikolojik şiddet uygulayan eş evi terk etmiş kabul edilmektedir. Önemli olan tüm bu hususları ise delillerle özellikle tanıklarınız ile ispatlayabilmenizdir. Malvarlığındaki tasarruf işlemleri ise tartışmalı hususlardır. Malvarlığındaki aktif pasif tapu kaydı araştırılması sonrası tarafların özellikle evlilik birliği içinde edinmiş oldukları malvarlıklarını detaylıca değerlendirilerek analiz etmekte fayda bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 19. Nur

  Merhabalar, 2 yıl boyunca süren şiddetsizli geçimsizlikten kaynaklı huzursuz bir evliliğim var , eşim çok sinirli yapılı her istediğini olsun istediğinden çok fazla kavgamız oluyor, sürekli evi terkediyor valizlerini toplayıp ne arayıp ne de soruyor sinir anında ağzımdan çıkan kelimeleri mahkemede bana karşı kullanabilir mi ? Bir de dükkan açtık geçen sene kredi çektirtti bana kefili o. Mahkemece olacak nedir ve ödenmediği taktirde ben nasıl bir problem ile karşılaşabilirim , altınlarımın yarısından çocuğunu da hep dükkanı açmak İÇİN ve yeni bir araba alırken kullandı onları da talep etme hakkım varmı , alma ihtimalim nedir , şimdiden teşekkürler ederim .

  1. Okyanus Hukuk

   Nur Hanım Merhabalar,
   Öncelikle boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz. Mahkemece aldığınız kredi yönünden inceleme yapılır ve kalan taksit tutarı belirlendikten sonra hesaplamalar ile bulunacak meblağ için dosya bilirkişiye gönderilir. Detaylı bilgi ve görüşme için ofisimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

 20. Tahsin

  Şu an bosanmadik ama ayrıyız annesigile giderken bilezikleri götürdü bosanma davasi acarsa ben altinlari geri alabilirmiyim kaçarak evlendik herseyi kendim yaptim ailesi hic bir katkida bulunmadı hala öyle o yüzden altinlari geri alabilirmiyim

  1. Okyanus Hukuk

   Tahsin Bey Merhabalar,
   Düğünde takılan ziynet eşyalarının tümü kadına aittir. Erkeğe takılan ziynet eşyalarından ise “kadına özgü olmayanlar” erkeğe ait sayılmaktadır. Bu durumda bahsettiğiniz bilezikler kadına özgü sayıldığından, ziynet eşyaları eşinize aittir.

   1. Yusuf

    Annem 35 yıldır evli ve bir o kadar senedir babamdan şiddet görüyor
    Boşanmak istiyor lar ne yapmamız gerekir ve babam boşandıktan sonra anneme Zarar verme ihtimali var koruma mı almamız gerekiyor

    1. Okyanus Hukuk

     Yusuf Bey Merhabalar,
     Şiddet nedeniyle anneniz çekişmeli boşanma davası açabilir ve varsa darp raporlarını bu dosyada delil olarak kullanabilir. 6284 sayılı kanun kapsamında uzaklaştırma kararı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 21. Semra

  Slm ben semra ben eşimde psikolojik şiddet görüyorum ve elimde ses kayıtları var ben suçlu mu oluyorum şimdi ama benim de kendimi ispatlamamin gerekiyor du bende bunu yaptım birde düğün de takılan altınları eşim bozdurdu tekrar hak talep edebilir miyim elimde düğün videosu var ispatlayabilirim birde eşimin üzerinde herhangi bir şey yok evde tarla görünüyor ortak mal görünüyor boşanma davası açarsam ne alabilirim

  1. Okyanus Hukuk

   Merhabalar Semra Hanım,
   Elinizde bulunan bu kayıtların delil olarak kabul edilmesi için usulsüz olarak yaratılmamış olması, doğal seyirde ilerleyen sohbet veya durum olması gerekmektedir. Mevcut ses kaydında yönlendirme, tahrik etme, özel sorular sorma suretiyle elde etme var ise ses kaydı delil olarak kabul edilmeyecektir. Sırf delil oluşturma kastıyla hareket edilmesi ve bu kayıtların başkalarıyla paylaşılması halinde ses kaydı suç teşkil edecektir. Düğün sırasında takılan ziynet eşyaları Yargıtay kararları da kabul edildiği üzere kadının kişisel eşyası niteliğindedir. Takıların eşiniz tarafından bozdurulmuş olması halinde, delillerinizle birlikte takıların bedelini talep edebilirsiniz.

 22. Naciye

  Merhabalar eşimle sürekli tartışmalarımiz oluyor bir oğlum var ev kredisi ödüyoruz daha 7 yıl ödememiz gerekiyor tapu benim adıma bende çalışıyorum eşimde çalışıyor eşim evden pay isdiyor ne yapmam gerekiyor bilgi alabilirim ben evi vermek isdemiyorum

  1. Okyanus Hukuk

   Naciye Hanım Merhabalar,
   Boşanma davası açmanız durumunda mahkemece aldığınız kredi yönünden inceleme yapılır ve kalan taksit tutarı belirlendikten sonra hesaplamalar ile bulunacak meblağ için dosya bilirkişiye gönderilir. Sonuç olarak artık değer belirlendikten sonra katılma alacağı hesaplanır. Sizin durumunuzda eğer evin satılmasını ve bu şekilde paylaştırılmasını istemiyor iseniz eşinizle evin kimde kalacağı konusunda anlaştıktan sonra evin güncel rayiç bedeline göre eşinize hakkını vermeniz halinde ev sizde kalabilecektir. Detaylı bilgi ve görüşme için ofisimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

  2. Berrin

   Merhabalar ben 20 yıllık evliyim ve evlendigimden bu yana şiddete maruz kalıyorum. Ben çocuklarım için dayandım ama artık dayanamıyorum 18 yaşında kızım var üniversite kazandı yollamıyor bunun üzerine benimle tartışıp beni darp edti. Benim 1 kız 2 oglum var ben boşanma davası açsam çocuklarımı alabilir iyim. Şu an hala aynı evde oturuyorum psikolojik baskı yapıyor hakaret ve küfürle lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Teşekürler

   1. Okyanus Hukuk

    Berrin Hanım Merhabalar,
    Öncelikle 18 yaşından büyük çocuklar bakımından velayet kararı olmamakla birlikte kimin yanında yaşamak istediğine kendisi karar verecektir. Diğer çocukların 18 yaşından küçük olması halinde çocukların üstün yararı ve menfaatleri gözetilerek ve aynı zamanda çocuklara da kimin yanında kalmak istedikleri sorularak mahkemece karar verilmektedir. Uğradığınız şiddet nedeniyle darp raporu alarak açacağınız boşanma davasında delil olarak kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 23. Havva

  2.5 yillik evliyim çocuğum yok
  Bosanmak istiyorum bana davayi sen ac diyor
  Bosanma nedenim siddetli gecimsizlik evliligin temelden sarsilmasi madde kullanimi ayni yatakta yatmiyoruz evliligin hicbir gerekcelerine uymayan sadece ayni evde yaşayan iki kişiyiz düğünde takilan altinlari eşimin babasi aldi kendilerine daire aldilar dair babasinin üstüne bana tekrar altinlari yapicaklarini soylediler yarisini yaptilar yarisi hala yapilicak bosanma davasi acsam
  Nafaka ve o altinlari alabilirmiyim ve evin eşyalarında hakkim varmi ? Teşekkürler

  1. Okyanus Hukuk

   Havva Hanım Merhabalar,
   Boşanma davası açmanız durumunda eşinizden nafaka talep etme hakkınız vardır. Düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz.

   1. Yusuf

    Merhabalar eşimden yaklaşık 3 4 yıldır boşanmaya çalışıyorum darp etmediğim halde beni karakola şikayet edip ardından mahkeme de bunu böyle kullanmıştır ama darp raporu yok ve daha önce bana 500bin tl tazminat açmıştı o düştü davadan 3 kere mahkemeye çıktık 4. Kez çıkacağız yakın zaman da bu sefer diğer davalardan fes mi diyorsunuz ona bilmiyorum bu sefer 200 bin manevi 200 bin maddi 1000 tl nafaka istemektedir bu arada çocuk yok şimdi bu bilgiye göre mahkeme nasıl sonuçlanır

    1. Okyanus Hukuk

     Yusuf Bey Merhabalar,
     Tazminat davalrında miktar hesaplanırken zarar görenin yani eşinizin öncelikle ne kadar zarara uğradığı hesaplanacaktır. Ayrıca tazminat davalarındaki hesaplama yöntemleri dava açma nedenlerine, kişiye, olaya göre değişiklik göstermektedir. Eğer eşiniz açtığı davada haklı bulunursa ve siz tazminat ödemekle yükümlü tutulur iseniz söz konusu tazminat hesaplamasında sizin sosyal ve ekonomik durumunuzda gözönüne alınmaktadır. Mahkemece karşı tarafça talep edilen miktarın altında da tazminata hükmedilebilmektedir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 24. Figen

  Eşim beni aldatıyor hemde pavyon bar kadınlarıyla bütün pisliği kendi yaptığı halde üstüne benden o boşanmak istiyor üç çocuğum olduğu için boşanmaya yanaşmadığım içinde bana piskolojim şiddet uyguluyor ben ne yapacağımı bilmiyorum ne annem var nede babam kendimize ait bir evimizde yok kiracıyız bu ada beni boşarsa ben ne yapıcam zaten yaptıkları beni günden güne eritiyo bitiriyo yinede ben boşanmadığım için piskolojim şiddetine maruz kalıyorum ben ne yapcan bilmiyorum

  1. Merhabalar Figen Hanım,

   Öncelikle yaptığınız yoruma geç dönüş yaptığımız için çok özür dileriz. Avukatlarımız bir süredir oldukça yoğunlar. Bu nedenle talebinizle ilgilenme fırsatına henüz erişemediler. Ancak kendileri, aile içi şiddetle alakalı mağduriyetinizi değerlendirmeye aldılar ve kısa süre içerisinde çözüm seçenekleriyle sizlere bir kez daha dönüş yapacağız.

   Bizi tercih ettiğiniz ve bekleme sabrını gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz!
   Okyanus Hukuk Bürosu

  2. Ilker

   İyi akşamlar eşim boşanma davası açtı 2 tane çocuğunuz var üstüme kayıtlı ev ve canlı hayvanlar var éşim mallarımın yarısını alırmı? Ayrıca ev alırken kardeşimden 100 bin tl borç para aldım banka üzerinden eft ile göndermişti ve benim kredi borçlarım var bu kredi borçlarını mahkemede mallarımın parasından kesilirmi?

   1. Okyanus Hukuk

    İlker Bey Merhabalar,

    Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Eşlerin evlilik birliklerini sonlandırmalarına karar vermeleri halinde, kural olarak edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanmaktadır. Evlilik birliğiniz devam ettiği süreç boyunca edinmiş olduğunuz mal varlıkları müşterek kabul edilmektedir. Dolayısıyla müşterek gayrimenkullerinizi hangi tarihlerde almış olduğunuz da ayrıca önem arz etmektedir. Bahsettiğiniz üzere kardeşinizden 100 Bin TL almış olduğunuz borcun ne amaç ile alındığını ispatlamanız halinde de ayrıca payınız oranında hesaplamalarda dikkate alınacaktır. Borçlar ise şahsıdır. Üzerinize kayıtlı bir menkul ya da gayrimenkul malvarlığınız var ise borcunuz sebebiyle alacak takibi başlatılmış ise haciz şerhi konulabilmektedir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

Bir yorum yaz