Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur?

Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur

Boşanma davalarında davayı ilk önce kimin açtığının hukuken bir niteliği olmamasıyla birlikte ilk açan kişi hukuki haklarını kaybetmez. Kadın boşanma davası açarsa ne olur sorusunu da bu bağlamda değerlendirmek gerekir. Örneğin davayı kadının açması durumunda nafaka talep edemeyeceği gibi yanlış bir algı vardır. Açıklık getirmek gerekir ki davayı kadın açsa da açmasa da eşin nafakaya ihtiyacı varsa nafaka bağlanır ve tüm hukuki haklar korunur yani davayı ilk açan taraf olmanın bir dezavantajı yoktur. Ancak tam kusurlu tarafın dava açmaya hakkı yoktur.

Çünkü boşanma bir haktır ve kişiler kendisinin kusurlarıyla lehlerine hak edinemezler. Zira taraflardan biri tam kusurluysa dava açamaz, açsa dahi kusurların ispatlanması durumunda dava ret ile neticelenir. Hal böyleyken boşanma davasını kusursuz yahut kusuru az taraf açmalıdır.

Evi Terk Eden Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur?

Terk nedeni, TMK 164’e göre şu şekildedir:

Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise terk edilen eş boşanma davası açabilir. Davanın tecrübeli bir boşanma avukatı tarafından açılması dosya takibinin yapılması ve ileride doğabilecek aksaklıkların oluşmaması adına önemlidir.

Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen de terk etmiş sayılır.

Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır.

Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

Türk Medeni Kanunu terkin boşanma nedeni olabilmesi için aşağıdaki şartların var olması gerektiğini koşullandırmıştır.

 • Taraflar evlilik birliğini yerine getirememek sebebi ile ortak hayatlarına son vermiş olmalı
 • Varsa terk en az 6 ay sürmüş olmalı
 • Terk edenin eve dönüşü için geçerli bir ihtar gönderilmiş olmalı
 • Konutun uygunluğu olmalı

Terk sebebiyle dava açılması için önce taraflardan birinin evi terk edip diğer tarafın terk eden tarafı 4 ay beklemiş olması sonrasında hakim kararıyla eve dönüş için ihtar gönderilmesi ve gönderilen bu ihtarın üzerinden 2 ay geçmesi ve TMK 164 gereğince koşul tutulan bu 6 aylık sürenin dolmuş olması gerekmektedir.

Bununla birlikte terk sebebiyle açılan boşanma davası kesin boşanma sebeplerini barındırdığından ötürü tarafların evlilik ve aile birliğinin temelinden sarsıldığı durumunu ispat etme zorunlulukları yoktur.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Yasal Hakları Nelerdir?

kadın boşanma davası açarsa yasal hakları
Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur?

TMK incelendiğinde görülür ki kadını ve çocuğu koruyan birçok hüküm bulunur. Boşanma davasında kadının yasal hakları, çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Kadar Sürer?

Boşanma davasının kadın ve erkeğin açıyor olması davanın sonuçlanma süresini etkilemez. Fakat kadın boşanma davası açarsa ne kadar sürer? sorusu boşanacak çiftler için ya da düşünenler için oldukça merak edilen bir sorudur. Erkek ve kadın boşanma davası açarsa Adalet bakanlığının belirlediği dava süresi çekişmeli boşanma davasında 300 gün süreranlaşmalı boşanma davası ise 40 gün sürer.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Kadının açmış olduğu boşanma davasını erkek kabul etmek zorunda mı ya da boşanmayı istemeyen erkek bu gibi durumlarda ne yapmalı soruları oldukça sık sorulan sorulardır ve genelde tarafların yanlış anlamalarına sebebiyet vermektedir.

Kadın boşanma davası açarsa erkek kabul etmezse sorusuna şöyle açıklık getirebiliriz: Taraflardan birinin açmış olduğu boşanma davasını, diğer taraf kabul etmezse boşanma davası çekişmeli boşanma davasına döner. Eğer davacı yani boşanmak isteyen tarafın açmış olduğu davayı diğer taraf(davalı) kabul ederse bu durumda anlaşmalı boşanma davası söz konusu olur.

Kadının açtığı boşanma davasını erkek kabul etmezse, davalı taraf olan erkek kendisine ulaşan dava dilekçesine cevap verme yükümlülüğü vardır. Bu cevap kendisi tarafından verilebileceği gibi bir boşanma avukatı yardımı ile de verilebilir.

Bu cevap dilekçesinde boşanma isteğinin reddi ya da kabulü ile ilgili cevap verilmeli ve nedenler ayrıca belirtilmelidir.

Çocuğun Tedbiren Velayetini Talep Etme Hakkı

Boşanma davası sürecinde eğer eşler ayrı yaşıyorsa çocuğun dava süresince hangi eş yanında kalacağına karar verilir ve taraflar tedbir velayeti talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Kadının Tedbir Nafakası Hakkı

Boşanma davası sürecinde kadının ihtiyacı halinde barınması ve geçinmesi için diğer taraftan tedbir nafakası talebinde bulunma hakkı vardır.

Kadının İştirak Nafakası Hakkı

Dava kesinleştikten sonra kadının, çocuk ergin oluncaya dek miktarı belirtmek üzere diğer taraftan iştirak nafakası talebinde bulunma hakkı vardır.

Kadının Yoksulluk Nafakası Hakkı

Boşanma sonrası kadının yoksulluğa düşebileceği ihtimaline karşın boşanılan eşin ödemesi gereken parasal katkıdır.

Kadının Maddi Tazminat Hakkı

Kadın kendinin kusursuz ya da az kusurlu olması durumunda karşı tarafın kusurlu hareketlerinden ötürü tazminat talep edebilme hakkına sahiptir.

Kadının Manevi Tazminat Hakkı

Kadının, karşı tarafın onun kişilik haklarını zedeleyici davranışlarından ötürü boşanılan diğer eşten manevi tazminat talep edebilme hakkına sahiptir.

Kadının Ziynet Eşyası Alacağı Hakkı

Kadın miktarını ve değerini ispatladığı durumda karşı taraftan düğünde takılan ziynetleri aynen veya bedelini talep edebilir.

Kadının Mal Rejiminden Doğan Alacak Hakkı

Kadın, boşanma davası sonuçlandıktan sonra taşınır ya da taşınmaz mallar için alacak hakkına sahiptir fakat bu durum mal rejimi kapsamında olduğu için ayrı bir davada görülür.

Kadının Aile Konutu Şerhi İsteme Hakkı

Taraflardan biri adına olan aile konutu, boşanmanın mali sonuçlarından caymak için taşınmaz başkasına devredilebilir. Buna istinaden kadın taşınmaz için aile konutu şerhi isteme talebinde bulunabilme hakkına sahiptir.

12 Yanıtlar
 1. Nur

  Merhabalar, 2 yıl boyunca süren şiddetsizli geçimsizlikten kaynaklı huzursuz bir evliliğim var , eşim çok sinirli yapılı her istediğini olsun istediğinden çok fazla kavgamız oluyor, sürekli evi terkediyor valizlerini toplayıp ne arayıp ne de soruyor sinir anında ağzımdan çıkan kelimeleri mahkemede bana karşı kullanabilir mi ? Bir de dükkan açtık geçen sene kredi çektirtti bana kefili o. Mahkemece olacak nedir ve ödenmediği taktirde ben nasıl bir problem ile karşılaşabilirim , altınlarımın yarısından çocuğunu da hep dükkanı açmak İÇİN ve yeni bir araba alırken kullandı onları da talep etme hakkım varmı , alma ihtimalim nedir , şimdiden teşekkürler ederim .

  1. Okyanus Hukuk

   Nur Hanım Merhabalar,
   Öncelikle boşanma davası açmanız durumunda, düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz. Mahkemece aldığınız kredi yönünden inceleme yapılır ve kalan taksit tutarı belirlendikten sonra hesaplamalar ile bulunacak meblağ için dosya bilirkişiye gönderilir. Detaylı bilgi ve görüşme için ofisimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

 2. Tahsin

  Şu an bosanmadik ama ayrıyız annesigile giderken bilezikleri götürdü bosanma davasi acarsa ben altinlari geri alabilirmiyim kaçarak evlendik herseyi kendim yaptim ailesi hic bir katkida bulunmadı hala öyle o yüzden altinlari geri alabilirmiyim

  1. Okyanus Hukuk

   Tahsin Bey Merhabalar,
   Düğünde takılan ziynet eşyalarının tümü kadına aittir. Erkeğe takılan ziynet eşyalarından ise “kadına özgü olmayanlar” erkeğe ait sayılmaktadır. Bu durumda bahsettiğiniz bilezikler kadına özgü sayıldığından, ziynet eşyaları eşinize aittir.

 3. Semra

  Slm ben semra ben eşimde psikolojik şiddet görüyorum ve elimde ses kayıtları var ben suçlu mu oluyorum şimdi ama benim de kendimi ispatlamamin gerekiyor du bende bunu yaptım birde düğün de takılan altınları eşim bozdurdu tekrar hak talep edebilir miyim elimde düğün videosu var ispatlayabilirim birde eşimin üzerinde herhangi bir şey yok evde tarla görünüyor ortak mal görünüyor boşanma davası açarsam ne alabilirim

  1. Okyanus Hukuk

   Merhabalar Semra Hanım,
   Elinizde bulunan bu kayıtların delil olarak kabul edilmesi için usulsüz olarak yaratılmamış olması, doğal seyirde ilerleyen sohbet veya durum olması gerekmektedir. Mevcut ses kaydında yönlendirme, tahrik etme, özel sorular sorma suretiyle elde etme var ise ses kaydı delil olarak kabul edilmeyecektir. Sırf delil oluşturma kastıyla hareket edilmesi ve bu kayıtların başkalarıyla paylaşılması halinde ses kaydı suç teşkil edecektir. Düğün sırasında takılan ziynet eşyaları Yargıtay kararları da kabul edildiği üzere kadının kişisel eşyası niteliğindedir. Takıların eşiniz tarafından bozdurulmuş olması halinde, delillerinizle birlikte takıların bedelini talep edebilirsiniz.

 4. Naciye

  Merhabalar eşimle sürekli tartışmalarımiz oluyor bir oğlum var ev kredisi ödüyoruz daha 7 yıl ödememiz gerekiyor tapu benim adıma bende çalışıyorum eşimde çalışıyor eşim evden pay isdiyor ne yapmam gerekiyor bilgi alabilirim ben evi vermek isdemiyorum

  1. Okyanus Hukuk

   Naciye Hanım Merhabalar,
   Boşanma davası açmanız durumunda mahkemece aldığınız kredi yönünden inceleme yapılır ve kalan taksit tutarı belirlendikten sonra hesaplamalar ile bulunacak meblağ için dosya bilirkişiye gönderilir. Sonuç olarak artık değer belirlendikten sonra katılma alacağı hesaplanır. Sizin durumunuzda eğer evin satılmasını ve bu şekilde paylaştırılmasını istemiyor iseniz eşinizle evin kimde kalacağı konusunda anlaştıktan sonra evin güncel rayiç bedeline göre eşinize hakkını vermeniz halinde ev sizde kalabilecektir. Detaylı bilgi ve görüşme için ofisimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

 5. Havva

  2.5 yillik evliyim çocuğum yok
  Bosanmak istiyorum bana davayi sen ac diyor
  Bosanma nedenim siddetli gecimsizlik evliligin temelden sarsilmasi madde kullanimi ayni yatakta yatmiyoruz evliligin hicbir gerekcelerine uymayan sadece ayni evde yaşayan iki kişiyiz düğünde takilan altinlari eşimin babasi aldi kendilerine daire aldilar dair babasinin üstüne bana tekrar altinlari yapicaklarini soylediler yarisini yaptilar yarisi hala yapilicak bosanma davasi acsam
  Nafaka ve o altinlari alabilirmiyim ve evin eşyalarında hakkim varmi ? Teşekkürler

  1. Okyanus Hukuk

   Havva Hanım Merhabalar,
   Boşanma davası açmanız durumunda eşinizden nafaka talep etme hakkınız vardır. Düğünde takılan ziynet eşyalarından kadına özgü olanlar hangi eşe takılmış olursa olsun kural olarak kadına ait sayılmaktadır. Eğer altınların aynen iadesi söz konusu olamıyorsa davanızla birlikte altınların parasal değerini talep edebilirsiniz.

 6. Figen

  Eşim beni aldatıyor hemde pavyon bar kadınlarıyla bütün pisliği kendi yaptığı halde üstüne benden o boşanmak istiyor üç çocuğum olduğu için boşanmaya yanaşmadığım içinde bana piskolojim şiddet uyguluyor ben ne yapacağımı bilmiyorum ne annem var nede babam kendimize ait bir evimizde yok kiracıyız bu ada beni boşarsa ben ne yapıcam zaten yaptıkları beni günden güne eritiyo bitiriyo yinede ben boşanmadığım için piskolojim şiddetine maruz kalıyorum ben ne yapcan bilmiyorum

  1. Merhabalar Figen Hanım,

   Öncelikle yaptığınız yoruma geç dönüş yaptığımız için çok özür dileriz. Avukatlarımız bir süredir oldukça yoğunlar. Bu nedenle talebinizle ilgilenme fırsatına henüz erişemediler. Ancak kendileri, aile içi şiddetle alakalı mağduriyetinizi değerlendirmeye aldılar ve kısa süre içerisinde çözüm seçenekleriyle sizlere bir kez daha dönüş yapacağız.

   Bizi tercih ettiğiniz ve bekleme sabrını gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz!
   Okyanus Hukuk Bürosu

Bir yorum yaz