Telif Hakkı İhlal Eden Ceza Alır mı?

Telif hakkı ihlal eden ceza alır mı? sorusu özellikle korsan denilen eserlerin gittikçe daha fazla kullanılması ve ticari amaçla yayılması, satılması nedeniyle sıkça yöneltilmektedir. Telif hakkı ihlalleri Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayılmaktadır; bazı fiillerin meydana gelmesi telif hakkı ihlalini ortaya çıkartır.

Telif Hakkı Ne Demektir?

Telif hakkı bir eserin üzerinde kişilerin, şirketlerin, kurumun veya kuruluşların tasarruf hakkına sahip olmasını ifade eden hukuki bir terimdir. Tasarruf hakkının telif hakkına sahip olmayan biri tarafından kullanıyor olması telif hakkının ihlali suçunu ortaya çıkartır.

Telif hakkının ihlal edilmesi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Markanın Korunması Kanunu, Bilişim Suçları, Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usulu Kanunu gibi birçok kanun kapsamına alınabilmektedir.

Telif hakları ihlali için ceza almanın bazı unsurları bulunmaktadır. Buna göre suçun failleri maddi ve manevi tazminat cezasına, hapis cezasına çarptırılabilirler.

Telif Hakkı İhlali Unsurları Nelerdir?

Telif hakları ihlali kanunlara göre suç sayılır ve cezalandırılacak fiilleri içerir. Ceza almayı gerektirecek olan bazı fiiller kanunlara göre şunlardır:

 • Eser üzerinde tasarruf yetkisine sahip olmayanların telif hakkına sahip olanların izni olmadan bu yetkiyi kullanmaya çalışmaları
 • Eserin izinsiz biçimde satılması, çoğaltılması, kiralanması vb.
 • Eser üzerinde telif hakkına sahip olanların izni olmadan değişiklerin yapılması
 • Telif hakkına sahip olunmayan eserin umumi olarak gösterilmesi, dağıtılması vb.
 • Eserin sahibi başkası olduğu halde kişinin eseri kendisininmiş gibi göstermesi

Yukarıdaki ve benzeri durumların meydana gelmesi nedeniyle telif hakkı kaybı ortaya çıkar ve tasarruf yetkisine sahip olan kurum, kuruluş, kişi veya şirketler zarara uğrarlar. Bu nedenle telif hakkı ihlali cezası söz konusu olacaktır.

Telif Hakkını İhlal Cezası Nedir?

Telif hakkı ihlal eden ceza alır mı? ile ilgili olarak temel açıklamaları yaptık. Telif haklarına sahip olan kişiler birden fazla kanun tarafından korumaya alınmıştır. Telif hakları ihlal edildiğinde suçun failleri cezalandırılır ve kayıp yaşayanların zararı giderilmeye çalışılır.

Telif hakları ihlali ortaya çıktığında alınabilecek cezalar aşağıda maddelenmiştir:

 • Kişiler hapis cezasına çarptırılabilirler
 • Suçun dahil edildiği türe göre ceza belli olmaktadır; 2 ile 6 yıl arasında hapis cezası verilebilir
 • Para cezası 50.000 TL ile 150.000 TL arasındadır
 • Türk Ticaret Kanunu kapsamına dahilse telif hakları ihlali cezası 1 yıla kadar hapis olarak verilebilmektedir
 • Markaların Korunması Hakkında Kanun kapsamına alınan bir telif hakkı ihlali için 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası alınabilir
 • Vergi Usul Kanunu dahilinde vergi kaçakçılığı söz konusuysa hapis cezası ya da para cezası verilebilmektedir

Kanunlarda telif hakkı ihlalleri çok kapsamlı olarak ele alınmaktadır. Bu alanda tecrübeli ve uzman avukatlarla ilerlemek sürecin doğru biçimde sürdürülmesi için önem taşır.

Telif Hakkı İhlallerinde Neler Yapılmalıdır?

Telif hakkı ihlal eden ceza alır mı? sorusuyla ilgili olarak bir örnek verilebilir. Örneğin bir bilgisayar kullanıcısı lisanslı olmayan bir yazılımı kullandığında telif hakkı suçu işlemiş olur. Telif hakkı sahibinin izni olmadan eseri kopyalayanlar, dağıtanlar veya ticari amaçla kullananlar da bu suçun failleridir.

Umumi olarak bir kimse eseri yayınlamasa da yayınlanmasına neden olması da suç nedenidir. Bu ve benzeri durumlarda failler ceza alacaklardır.

Telif hakları ihlallerinde hukuk ve ceza davaları açılabilir. Fikir ve Sanat eserleri koruma altına alındığı halde mali, manevi ve bağlantılı haklar ihlal edilirse ceza davası açılabilmektedir.

Eğer ki manevi ve maddi haklara tecavüz tehlikesi söz konusuysa hukuk davaları açmak mümkündür.

Okyanus Hukuk bürosunda telif hakları ile ilgili uzun yıllardır deneyim kazanmış, bu alanda uzman avukatlar çalışmaktadır. Dava hizmetleri veya danışmanlık için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

26 Yanıtlar
 1. Fatma altun

  Ben tiktok da Bi şarkı videosu paylaşmıştım ve sesi kesildi yazısı telif hakkı ihlali bildirimi geldi. Fakat ben böyle bişey olduğunu bilmeden paylaşmıştım ve bildirimi görür görmez videoyu sildim. Sonucu ne olur bilmiyorum. Yani art niyetle yapmadım. Cezası olur mu . Kişisel Bi hesap herhangi ticari Bi çıkarım yok .

  1. Okyanus Hukuk

   Fatma Hanım Merhabalar,

   5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili kanun maddeleri gereğince, eser üzerinde tasarruf yetkisine sahip olmayanların telif hakkına sahip olanların izni olmadan bu yetkiyi kullanmaya çalışmaları halinde hak sahibi, hukuk ve ceza davaları açabilmektedir. Dolayısıyla eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin mevcut haklarının ihlal edilmesi söz konusu suçun oluşabilmesi için yeterlidir.

   Sınırlı bilgiler kapsamında genel bir bilgi sizlerle paylaşmaktayız. Herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına detaylı bilgi alabilmeniz için ofisimizden randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 2. Bir kitabın sadece 2 paragrafını internet sitemde paylaştım o da bu 2 sayfalık metin 10 larca sitede paylaşılmış . Şimdi kitabın hak sahipleri benden 30 bin tazminat talep ediyor uzlaşmak için. Kitabın piyasa satışı 60 tl. Hak sahipleri hiç bir kaldırma talebinde bulunmadan dava açmışlar. Ice4igi sitemden kaldırdım. Ne ceza alabilirim.

  1. Okyanus Hukuk

   Mehmet Bey Merhabalar,

   5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili kanun maddeleri gereğince, eser üzerinde tasarruf yetkisine sahip olmayanların telif hakkına sahip olanların izni olmadan bu yetkiyi kullanmaya çalışmaları halinde hak sahibi, hukuk ve ceza davaları açabilmektedir. Dolayısıyla eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin mevcut haklarının ihlal edilmesi söz konusu suçun oluşabilmesi için yeterlidir.

   Fikir ve sanat eserleriyle ilgili hakları ihlal eden kişiler hakkında ;
   1- Bir eseri, icrayı, fonografı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.
   2- Başkasına ait esere, kendi eseri olarak ad koyan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır. Bu fiilin dağıtmak veya yayımlamak suretiyle işlenmesi hâlinde, altı aydan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
   3- Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.
   4- Hak sahibi kişilerin izni olmaksızın, alenileşmemiş bir eserin muhtevası hakkında kamuya açıklamada bulunan kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
   5- Bir eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak gösteren kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
   Bir eseri, icrayı, fonografı veya yapımı, tanınmış bir başkasının adını kullanarak çoğaltan, dağıtan, yayan veya yayımlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

   Sınırlı bilgiler kapsamında genel bir bilgi sizlerle paylaşmaktayız. Herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına detaylı bilgi alabilmeniz için ofisimizden randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 3. Seyit

  Merhabalar.
  Telegram kanalında bir tane kitabın pdf ini paylaştım.(para kazanama amacı yok)
  Kitabın yayın hakları sahibi telegram dan mesaj attı.
  Hakkınızda suç duyurusunda bulunacağız dedi.
  Ne kadar ceza alırım?

  1. Okyanus Hukuk

   Seyit Bey Merhabalar,
   Bahsetmiş olduğunuz durumda telif hakkı ihlali söz konusu olabilmektedir. Uzlaştırma prosedürüne tabii bir suç söz konusudur. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 4. İLKER

  MERHABA KENDİME AİT OLAN Bİ TABLOYU ÇÖPE ATMAK İSTEMEDİĞİM İÇİN İNTERNETE KOYDUM SATMAK AMACIYLA HAKKIMDA SUÇ DURUSUNDA BULUNULMUŞ İFADE VERDİM SONUÇ NE OLUR

  1. Okyanus Hukuk

   İlker Bey Merhabalar,

   5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili kanun maddeleri gereğince, eser üzerinde tasarruf yetkisine sahip olmayanların telif hakkına sahip olanların izni olmadan bu yetkiyi kullanmaya çalışmaları halinde hak sahibi, hukuk ve ceza davaları açabilmektedir. Dolayısıyla eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin mevcut haklarının ihlal edilmesi söz konusu suçun oluşabilmesi için yeterlidir. Sınırlı bilgiler kapsamında genel bir bilgi sizlerle paylaşmaktayız. Herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına detaylı bilgi alabilmeniz için ofisimizden randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 5. melih

  Merhaba 1 adet kupa satmıştım ve lisansa takıldım ifademi verdim 25.11.2021 tarihinde bugün 25.12.2021 tekrar arandım tekrar aynı bir durum için ifadeye çağrıldım henüz gitmedim ilk kez bu suç işlendiğinde bilmiyordum deyip hakim avukatlık masraflarını karşıla davayı sonuçlayalım dediğini biliyorum. Şimdi tekrardan çağırdım ve farklı bir marka ihlalimden ifade verdiğimden önce satarsam ne olur ifadeden sonra sattıysam ne olur

  1. Okyanus Hukuk

   Melih Bey Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, hakkınızda açılan bir soruşturma dosyasına ifade vermeniz sonucu yine hakkınızda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilerek dosyanızın kapanması akabinde tekrar aynı suç konusuna ya da farklı suç konusuna ilişkin kanuna aykırı davranışlar ile ihlal de bulunmanız halinde elbette tekrardan hakkınızda soruşturma başlatılarak süreç takip edilecektir. Esas olan sizin ifade öncesi veyahut ifadeniz sonrası söz konusu suçu işleyip işlememeniz değildir, önemli olan söz konusu suçun faili olmanız ve bu suçu kaç defa işlemiş olmanızdır, böyle bir durumda cezalandırma oranınıza etki edecektir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

  2. Muhammet

   Melih bey merhaba, konuyla alakalı son durum ne oldu acaba bende şu an sizin yaşadığınız sorunu yaşıyorum da bilgi verir misiniz

 6. Furkan

  Siteme Ücreti Ödeyerek satın aldığım bir bot filmleri otomatik yüklemektedir. Ve bu botun yüklediği filmlerden bazıları telif hakları yüzünden ben davalık oldum. bilirkişi raporunda filmin sitede yüklü olduğunu beyan etmiş lakin site yönlendirme olarak çalışıyor. Bu konu ile ilgili ne gibi bir yaptırımları olur?

  1. Okyanus Hukuk

   Furkan Bey Merhabalar,
   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili kanun maddeleri gereğince eser üzerinde tasarruf yetkisine sahip olmayanların telif hakkına sahip olanların izni olmadan bu yetkiyi kullanmaya çalışmaları halinde hak sahibi, hukuk ve ceza davaları açabilmektedir. Dolayısıyla eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin yani film yapımcılarının da mevcut haklarının ihlal edilmesi söz konusu suçun oluşabilmesi için yeterlidir. Taraflar uzlaştırma kapsamında olayın mahiyetine göre uzlaşabilmekte ya da uzlaşamamaktadırlar. Herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına detaylı bilgi alabilmeniz için ofisimizden randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Betül

    Merhaba internetten 20 tl değerinde 3 4 tane yastık kılıfı satmıştım uyarı almadan dava açılmış şubat ayında mahkemem var yastıklar benim değil dropshipping usulü satıyordum bana veren kişiyi firmayı da bildirdim ve yastıklar zaten toplasanız 1 ay falan durmuştur dava açıldığından haberim olmadan önce de kaldırmıştım sonuç ne olur acaba

    1. Merhabalar,
     Hakkınızda açılan davaya ilişki belgeler tarafımızca incelenmeden dava sonucu hakkında yorum yapmamız sağlıklı olmayacaktır. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 7. Doğuş

  İnternete film yükledim ve yayınlama hakkı olanlar şikayetçi olmuş uzlaştırmacıya verildi ve karşı taraf 27 bin tl para istiyor ancak ben filmlerden 1 tl bile para kazanmadım ne yapmalıyım tavsiye verirmisiniz ?

  1. Okyanus Hukuk

   Doğuş Bey Merhabalar,
   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili kanun maddeleri gereğince eser üzerinde tasarruf yetkisine sahip olmayanların telif hakkına sahip olanların izni olmadan bu yetkiyi kullanmaya çalışmaları halinde hak sahibi, hukuk ve ceza davaları açabilmektedir. Dolayısıyla eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin yani film yapımcılarının da mevcut haklarının ihlal edilmesi söz konusu suçun oluşabilmesi için yeterlidir. Taraflar uzlaştırma kapsamında olayın mahiyetine göre uzlaşabilmekte ya da uzlaşamamaktadırlar. Herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına detaylı bilgi alabilmeniz için ofisimizden randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 8. veysel

  Merhaba Bİr adet kupa ürünü sattım ve satın almış olan kişi telif hakkı olan kişi bu ürün daha sonra siteden kaldırıldı ve hiç bir şekilde satışıda gerçekleştirilmedi

  ürün fiyatı 29.99₺ ben bu davadan ne kadar ceza alabilirim ifademi de daha yeni verdim ama hiç bir şekilde uzlaşma için aranmadım aranır mıyım ?

  uzlaşma bedelide en fazla ne kadar ödemeliyim

  Ürün karım sadece 10₺ Genel olarak satışıım yok

  1. Okyanus Hukuk

   Veysel Bey Merhabalar,
   Mevcut konunuz uzlaşma kapsamına girmektedir. Uzlaşma aşamasında söz konusu bedel tarafların anlaşmasına bağlı olarak değişmektedir ve bir tarife söz konusu değildir. Uzlaştırma bürosu tarafından işlemler yürütülmektedir. Konu ile ilgili tarafınıza ulaşılacaktır süresi hakkında bilgi vermemiz söz konusu değildir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 9. Pınar

  Merhaba. Türk dizi ve filmlerindeki karakterlerin popülerleşmiş sahnelerinin görüntüsünü içeren bir proje düzenlemeyi ve buradan ticari bir getiri elde etmeyi planlıyorum.(örn:x dizisindeki ahmet karakterinin üzgün olduğu sahnenin fotoğrafı gibi) telif hakkına girer diye düşünüyorum. Girerse dizi yapımcılarından mı izin almak gerekir,yoksa Ahmet karakterini oynayan oyuncudan mı? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler

  1. Okyanus Hukuk

   Pınar Hanım Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki , 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili kanun maddeleri gereğince eser üzerinde tasarruf yetkisine sahip olmayanların telif hakkına sahip olanların izni olmadan bu yetkiyi kullanmaya çalışmaları halinde hak sahibi, hukuk ve ceza davaları açabilmektedir. Dolayısıyla eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin yani film yapımcılarının da hakları korunmaktadır. Söz konusu bu kişilerin tasarruf yetkilerine istinaden rızaları olmaksızın işlem yapılmamasını önemle tavsiye etmekteyiz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 10. aziz

  kurumsal bir internet satış sitesinde lazer kesim tablo koydum satmak için taraftar kulübün avukatları şikayetci olmuş ürünleri kaldırdım ve hiç satışda yapmadım yani sipariş gelmedi ifade verdim ve ifademde belirtim sistem kayıtlarından bakılabilir hiç sipariş almadım satış yapmadım ürünleride kaldırdım diye uzlaştırma bürosuna çağırdılar uzlaşma için ceza alırmıyım ne yapmalıyım

  1. Okyanus Hukuk

   Aziz Bey Merhabalar,
   Uzlaştırma teklifi size soruşturma aşamasında yapıldı ise ve siz uzlaşma yoluna gittiyseniz edimlerinizi yerine getirdiğiniz taktirde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilecektir ve dosyanız kapanacaktır. Uzlaştırma kapsamında kararlaştırılan bir edim varsa yerine getirmeniz gerekmektedir.

 11. Saim uysal

  Kuyulu mescit osmalı’yı cihana açan kapı kitabının yazarı Şahin mülayim hocamızdır. Lakin şuan birkaç yayınevi tarafından hasan Hüseyin sağan yazarı olarak kitap piyasaya satışa sunulmaktadır. Şahin hoca rahmetli olmuştur. Kızı Büşra canbaz bu haksızlığa isyan etmektedir. Kitabın içeriği noktası virgülü ile aynıdır. Resmen çalınmıştır. Rahmetlinin kızının Kamil Büşra Cambaz GSM 05065367649 telefonu mevcut Facebook u vardır. Facebook üzerinden isyan etmekte ama dava ile uğraşacak cesareti yok nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 12. Şafak

  Selam merabalar biz 60 tl lik bir ürün sattık oyuncak kendi elişi örgüsü yaptık ancak teliflitmiş nekadar ceza alabiliriz enfazla

  1. Merhabalar Şafak Bey,

   Öncelikle yaptığınız yoruma geç dönüş yaptığımız için çok özür dileriz. Avukatlarımız bir süredir oldukça yoğunlar. Bu nedenle talebinizle ilgilenme fırsatına henüz erişemediler. Ancak kendileri, telif haklarıyla alakalı mağduriyetinizi değerlendirmeye aldılar ve kısa süre içerisinde çözüm seçenekleriyle sizlere bir kez daha dönüş yapacağız.

   Bizi tercih ettiğiniz ve bekleme sabrını gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz!
   Okyanus Hukuk Bürosu

Bir yorum yaz