Boşanmada Mal Paylaşımı

Evliliklerine son vermek adına boşanma kararı alan bireyler zor süreçler içerisinden geçerek davalarının sonucunu beklerler. Evliliklerin sonlanmasıyla devam eden hayatlar için ekonomik sorunlar oluşmaktadır. Bireyler birlikte sahip olduğu malları almak isterler. Bu malların alımı içinde paylaşım söz konusudur. Boşanma sonrasında malların paylaşımı için mal paylaşımı davası açılabilmektedir. Anlaşmalı olarak boşananlar için ise mal paylaşımı istekleri üzerine gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

  • Anlaşmalı boşanmalarda boşanmak isteyen taraflar anlaşma sözleşmesi ya da anlaşma protokolü hazırlamaktadır.
  • Bun belgelerin hazırlanmasında bireyler var olan mallarını kendi isteklerine göre uzlaşarak paylaştırırlar ve detaylarıyla sunarlar.
  • Paylaşımla istekleri doğrultusunda istedikleri payda mala sahip olurlar. Ancak anlaşmalı boşanmaların kısa sürede sonuçlanması, hemen boşanmak isteyen bireyler için iyi bir seçenek olmuştur.
  • Hızlı bir şekilde boşanmak isteyen bazı bireyler haklarından feragat etmektedir. Bu gibi durumlarda hızlı boşanmak isteyip hak kaybına uğramak da kişilerin seçimine bağlıdır.

Çekişmeli Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

  • Çekişmeli boşanmalarda taraflar uzlaşma sağlayamazlar. Böyle olunca da mal paylaşımları, mal paylaşımı davası ile paylaştırılmaktadır.
  • Mal paylaşımı davaları boşanma davalarından hemen sonra veya 10 yıl zamanaşımı müddeti içerisinde açılabilmektedir.
  • Davalarda mal paylaşımı iki taraf için eşit haklarla sunulur. Boşanmak isteyen taraflar evli oldukları süre içerisinde sahip oldukları mallar için hak sahibi konumundadır. Bu mallar ise dava sonucu iki tarafa eşit olarak verilecektir.
  • Boşanma sonrasında taraflar malları üzerinde eşit olarak, yarı yarıya hak sahibi olacaktır.

Boşanmada Kredili Ev Ve Araba Paylaşımı Nasıl Olur?

Boşanma sürecinde paylaşım için geçerli olacak mallar evli olunan süre içinde alınmalıdır. Evli bulunulan sürede ev ya da araba almak için taraflar birlikte kredi çekmişse bu krediler de taraflara eşit olarak dağıtılmaktadır. Hesaplanan borçlar boşanan taraflara eşit olarak ödeme seçeneği sunar. Boşanma sonrası taraflar yarı yarıya krediyi ödemek durumunda kalırlar.

Boşanmada Evlilik Birliği İçinde Çekilen Kredi Nasıl Ödenir?

Evli olan çiftler evlilik birliği içerisindeyken kredi çekme kararı almış ve kredi çekmiş ise boşanma sonrasında bu kredilerin ödenmesi için de paylaşım yapılmaktadır. Ortak olarak çekilen kredi eşit olarak kredi ödemesi olarak alınmaktadır.

Taraflardan birinin krediyi ödemek için maddi durumu yetersiz ise krediyi ödemese dahi mal üzerinde hakkı bulunmaktadır. Ancak bu durumun çözümü için eğer taraflar isterse kredi çekilen evi satabilirler.  Evin satılması sonucu kredi borcu ödenebilir. Kredi borcu evin ücretinden daha yüksekse de ev kredi borcuyla birlikte satılabilir.

Boşanmada Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Evlilik sırasında borç sahibi olan bireyler boşanma sonrasında mal paylaşımı davası ile mallarını eşit şekilde paylaşmaktadır. Ancak bazı durumlarda evlilik süresinde borca giren taraflar da bulunmaktadır. Boşanma süresinde kredi kartı borcu olan taraflar kredi kartı borçlarını karşı tarafla paylaşamazlar. Kredi kartı borçları kişiye özel borçlardır. Ortak mallar veya ortak borçlar sınıfına girmemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz