Organ Veya Doku Ticareti Suçu Ve Cezası

Organ veya doku ticareti suçu ve cezası son derece ağır olmak ile birlikte kişinin dokunulmazlığı ihlal edildiği için önemlidir. Türk Ceza Kanunu 91. Maddesinde rızası olmadan bireylerin organlarını almak, satmak ya da pazarlamak suç olarak kabul edilmiştir.

Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ ile ilgili düzenlemeler kanunun “vücut dokunulmazlığına karşı suçlar” bölümünde yer alır. Yaşayan ve sağlıklı bir kimseden organ alınması halinde dava en kısa sürede başlatılır ve mağdur tarafın hakları korunur.

Organ Ve Doku Ticareti Suçu Nedir?

Organ ya da doku ticareti suçu, illegal yollar ile yaygınlaşmıştır. Eğer organ veren kimsenin rızası varsa eğer, hukuki olarak geçerli kabul edilir ve herhangi bir yaptırım uygulanmaz.

 • 18 yaşını doldurmamış kadın ya da erkeklerden organ alınması yasaktır.
 • Organ veya doku ticareti suçu ve cezası oluşmaması adına 18 yaşından büyük kimsenin rızasını yazılı olarak belirtmesi önem taşır.
 • 2238 Organ ve Doku Nakli Kanunu içerisinde tüm detaylar yer alır ve böylelikle vatandaşların fikir edinmeleri amaçlanır.
 • Kişinin organ verebilmesi adına sağlık durumu araştırılması, muayenesi yapılması ve hekim tarafından da onaylanmalıdır.

Organ Ve Doku Ticareti Suçunun Cezaları

Organ veya doku ticareti suçu ve cezası nedir diye merak ediyorsanız eğer 5 yıl ile 9 yıl arasında değişiklik gösterdiğini belirtmek faydalı olacaktır. Eğer suçun konusu dokuysa eğer ceza süresi 2 yıldan başlar ve 5 yıla kadar olarak belirlenmiştir. Ölü bir kimseden doku ya da organ alınırsa eğer suçlu kişinin 1 yıla kadar hapsi istenir.

Eğer doku ya da organ ticareti büyük bir örgüt tarafından işleniyorsa ceza süresi katlanır. Hapis süresi ise 15 yıla kadar çıkar. Aynı zamanda suçlulardan on bin güne kadar adli para cezası da talep edilir. Organ ve dokuyu saklayan kimsenin ise bilerek suçu gizli tutması nedeniyle hapis süresi minimum 2 ile en fazla 5 yıldır.

Organ Ve Doku Ticaretinde Zorunluluk

Yukarıda belirtilenler dışında doku ya da organ ticaretinde eğer bir zorunluluk varsa ceza ve yaptırımlar farklıdır. Eğer suçlu olan kişi organını ya da farklı dokuları zorunluluk nedeniyle yapıyorsa eğer hakkında ceza indirimi uygulanır.

 • Organ veya doku ticareti suçu ve cezası yapılandırma gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Hakim ne karar verdiyse eğer hükümler en kısa süre içerisinde uygulanır.
 • Kişinin ekonomik sıkıntılar sonucunda organını satması, Yargıtay kararları doğrultusunda hakim takdirine bırakılır.
 • Ancak organ satmak bir ticaret haline geldiyse eğer diğer suçlulara işlenen yaptırımların aynısı geçerlidir.

Organ Ve Doku Ticaretinde Pişmanlık

Organ veya doku ticareti suçu ve cezası konusunda pişmanlık yaşanıyorsa eğer, cezanın dörtte biri indirilir. Türk Ceza Kanunu 93. Madde içerisinde pişman olan bireyler ile ilgili yaptırımlar bulunur.

 • Eğer bir kimsenin ya da grubun organ ticareti yaptığını bildiriyorsanız eğer, herhangi bir ceza uygulanmaz.
 • Kişiye 1 yıldan fazla hapis verilmezse eğer adli para cezasına dönüştürmek mümkündür.
 • Organ veya doku ticareti suçu ve cezası zamanaşımı süresi ise 8 yıldır. Suçu büyük bir örgütün işlemesi halinde ise zamanaşımı için belirlenen zaman dilimi 15 yıl şeklindedir.

Bir kimsenin hayatı tehlikeye atıldığı ve rızası olmadan suç işlendiği için organ ticaretinde uzlaşma mümkün değildir. Bu nedenle her iki tarafında haklarının korunması adına en iyi yargılama yapılmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar