İnternetten Video Kaldırma

İnternetten video kaldırma işlemleri çok hızlı bir şekilde bilgilerin, görsellerin, görüntülerin yayıldığı bir ortamda sıkça yapılmaktadır. İnternet mecrasında kişilere ait özel veriler, görüntüler, videolar birkaç dakika içinde bile binlerce kişiye ulaşabilmektedir. Bu durum istenmeyen görüntülerin yayılmasını engellemek için hızlı biçimde harekete geçmeyi gerektirmektedir.

İnternetten Hangi Videolar Kaldırılabilir?

İzinsiz paylaşılan videoların kaldırılması işlemi için bazı unsurların varlığı yasal sürece izin vermektedir. Yasalar göre şu durumlarda kişiler videoların kaldırılması için hukuki işlemleri başlatabilirler:

  • Kişilerin müstehcen içerikli, uygunsuz videoları
  • Kişilerin itibarlarını zedeleyici videolar
  • Özel hayatın ihlalini ve ifşasını gerçekleştiren videolar
  • Telif haklarını ihlal eden videolar
  • İzinsiz olarak paylaşılan videolar
  • Kişilik haklarına saldırı niteliğindeki videolar

İnternetten video kaldırma işlemleri için bazı yöntemler Bilişim Suçları alanında uzman avukatlar ile yürütülmelidir. Böylece hem etkili sonuçlar alınabilir hem de süreç kısa sürede tamamlanır.

İnternetten Nasıl Video Kaldırılır?

İnternetten istenmeyen videoların silinmesi konusunda avukatlar müvekkillerinden vekalet aldıktan sonra iki yoldan ilerleyebilirler. Bunlardan ilki videonun yer aldığı tüm sitelerden kaldırılmasıdır. Google arama sonuçlarından videoları kalıcı olarak silme işlemi bu aşamadan sonra gelir çünkü internet sitelerinden kaldırılmadığı süre Google’dan video silinse de sitede görüntülenmeye devam edecektir.

İnternetten videoların kaldırılması için yasal yollara başvurmanız gerektiğinde öncelikle videoların sitelerden kaldırılması adına talep dilekçesi yazılır. Hangi sitelerde videonun bulunduğuna dair ayrıntılı araştırma yapmak önemlidir. Eğer videolar internet sitesinden kaldırılmazsa siteye özellikle müstehcen içerikli videolar nedeniyle erişim engeli gelebilir.

Google’dan Videolar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

İnternetten istenmeyen videoların kaldırılması hukuki sürecin genellikle ilk aşamasını oluşturur. Yine de videonun yer aldığı tüm internet sitelerinden görüntüler kaldırılabilir ancak Google ve benzeri arama motorlarında bu veriler yer almaya devam eder.

Google ön belleğinde videolar kayıtlı tutulacaktır. İnternet sitelerinden silinen video eş zamanlı olarak Google arşivlerinden ve kayıtlarından silinmeyebilir. Bunu önlemek ve kalıcı olarak videoları internetten silmek için aynı zamanda videoları silme içi hukuki talepte bulunmak gerekmektedir.

Video hem internet sitelerinden kaldırıldığında hem de Google vb. arama motorlarından silindiğinde kalıcı olarak internetten silinmiş olacaktır.

Hangi Sitelerden Videolar Kaldırılabilir?

İstenmeyen videolar internet üzerinde Youtube, Instagram, Facebook, Twitter, Google vb. her mecradan kaldırılabilir. Yasal yollar kullanıldığında kısa sürede paylaşılmasını istemediğiniz videolar bu platformlardan kaldırılacaktır.

İzinsiz olarak kullanılan videolarınız için hangi ortamda yayınlanırlarsa yayınlansınlar videoyu kaldırma ve silme üzene talepte bulunmanız mümkündür.

Videoların kaldırılması insanların iş yaşamı, özel hayatları bakımından büyük önem taşıyabilmektedir. Bazı videoların yaygınlaşması ve başkaları tarafından bilinmeleri kişilerin büyük itibar kaybı yaşamalarına neden olabilir. Ayrıca özel hayatın gizliliği da ihlal ve ifşa edilmektedir. Bu sorunlara karşı bireyler yasalarca korunmaya alınmıştır.

Sitelerden Video Kaldırmak ve Silmek Ne Kadar Sürer?

İnternetten video kaldırma işlemi videonun türüne, kaç tane siteye yayıldığına, hangi sitelerde yayınlandığına göre farklı sürelerde gerçekleşecektir. Örneğin videonun türü müstehcen tarzdaysa birkaç dakika içinde bile siteden videoyu kaldırmak mümkün olmaktadır.

Videolar ne kadar çok sitede yayınlandıysa silme ve kaldırma işlemleri o kadar uzun sürer. Çoğunlukla Okyanus Hukuk bürosundaki uzman avukatlarımız bu sorunu 1-2 gün içinde çözüme ulaştırmaktadırlar. Kaldırılmasını istediğiniz videoların linkini bize ilettiğinizde konu hakkında detaylı bilgi edinmek mümkündür.

Videoların hangi sitelerde yayınlandığına dair mağdurların sınırlı bilgisi bulunabilir. Başka internet sitelerinde de paylaşılmasını istemedikleri videoları yer alıyor olabilir. Bu durumda hukuki işlemler başlatılmadan önce detaylı ve hızlı biçimde araştırma yapılması gerekmektedir.

Hukuk büromuzla iletişime geçtiğinizde internetten kaldırılmasını istediğiniz videolar kadar içerik ve görsellerle ilgili olarak da destek alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz