Tutuklama Nedenleri ve Tutuklamaya İtiraz

Tutuklama nedenleri ve tutuklamaya itiraz süreci kanuni haklara göre sürdürülmeli ve bu alanda muhakkak uzman bir avukattan yardım alınmalıdır. Özellikle tutuklama kararının sebepleri ile alakalı uygulamanın yanlış olup olmadığının takip edilmesi için derinlemesine inceleme gerçekleştirilmelidir. Bu süreç içerisinde tutuklamanın ana sebebi sanığın ya da şüpheli olarak görülen kişinin kaçmasını veya delillere herhangi bir zarar vermesini engellemek amacı ile alınan kararlar arasında bulunmaktadır. Bu şekilde soruşturmanın çok daha sahih bir biçimde yürütülmesi sağlanır.

Tutuklama Kararını Kim Alır?

Tutuklama nedenleri ve tutuklamaya itiraz sürecinde kararın muhakkak hakim elinden çıkması gerekmektedir. Savcının direkt olarak tutuklama kararı vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kişilerin tutuklanması ve gerekli tedbirlerin alınması için hakim elinden karar çıkmalıdır. Bu konuda soruşturmada bir eksiklik varsa kişilerin tutuklanmasında hukuki boşluklar var demektir. Bu noktada gerekli olan itirazlar eksiksiz bir biçimde tamamlanabilir.

Tutuklamanın Yerine Adli Kontrol Mümkün Müdür?

Tutuklama nedenleri ve tutuklamaya itiraz dilekçesi oluşturulurken bu kararın adli kontrole dönüştürülüp dönüştürülmediği de sıklıkla dikkat çeken detaylar arasında bulunuyor. Kişinin adli kontrol kararı çerçevesinde davaya zarar verecek bir adım atmayacağına kanaat getirilirse tutuklama söz konusu olmayacaktır. Adli kontrol kapsamında kişilerin belirtilen karakollara belirtilen zaman aralıklarında kimlikleri ile beraber gelerek imza vermesi gerekir. Bu kararın uygulanması ya da kişilerin imza vermesinin gecikmesi gibi durumlarda direkt olarak kişilerin adli kontrolü bozulur ve tutuklama kararı alınır.

Tutuklamanın Temel Amaçları Nelerdir?

Tutuklama nedenleri ve tutuklamaya itiraz edilir mi sorusunun yanıtı gerekli koşullar sağlanırsa evet şeklinde verilmelidir. Bu noktada itiraz kadar dikkate alınması gereken detayların başında tutuklamanın temel amaçları gelmektedir;

  • Şüphelinin olay yerinde yer alan delilleri karartma ihtimaline karşı önlem alınmış olur.
  • Şüphelinin dışarıda olması durumunda davanın seyrine göre kaçmaya karar vermesi de bu şekilde engellenmiş olur. Her bakımdan davanın daha sağlıklı şekilde devam etmesi için uygun alt yapı oluşturulmaktadır.

Bu sebepler ile tutuklanan kişilerin kontrol altında oldukları müddetçe yargılamanın çok daha sorunsuz bir biçimde devam edeceğine kanaat getirilmiş olabilir.

Avukat Yardımından Faydalanma Hakkı Var Mı?

Tutuklama nedenleri ve tutuklamaya itiraz farkı incelendiği zaman kişilerin özellikle avukat yardımından faydalanma sürecine odaklanmaları gerekiyor. Kişilerin tutuklanmaları durumunda dahi direkt olarak avukat yardımından faydalanmaları mümkündür. Şüpheli dilerse direkt olarak kendi avukatını tutabilir dilerse de Baro tarafından kendine avukat gönderilmesini talep edebilir. Bu şekilde yargılama ya da tutukluluk süreci içerisinde herhangi bir hak ihlalinin meydana gelmesi de direkt olarak engellenmiş olur.

İtiraz Hakkı Var Mı?

Tutuklama nedenleri ve tutuklamaya itiraz süreci sadece 7 gün ile sınırlı tutulmuştur. Tutuklama kararının verilmesinin hemen sonrasında itiraz sürecinin başlatılması bu aşamada daha sorunsuz bir biçimde dava seyrinin tamamlanması için fırsat vermektedir. 7 günlük itiraz süresini tebliğin sorunlu olması sebebi ile kaçıran kişilere bu konuda gerekli başvurular yapılırsa bir hak daha verilmektedir.

Delillerin Yeniden Toplanması ve İncelenmesi Mümkün Mü?

İtiraz ile beraber kişilerin direkt olarak delillerin yeniden toplanmasını ve incelenmesini talep etme hakkı da bulunmaktadır. Bu şekilde delillerin değerlendirmesi ile alakalı tüm detaylar yeniden işleme koyulacaktır. Tabi ki bu aşamada gerekli olan başvuruların tam manası ile kurallara uygun bir biçimde tamamlanması gerekir. Ancak bu şekilde davanın şüpheli lehine/aleyhine yeniden incelenmesine karar verilecektir. Bu süreç içerisinde muhakkak konusunda uzman bir avukattan yardım almanız daha verimli olacaktır.

Bir yorum yaz