İşkence Suçu, Şartları Ve Cezası

İşkence, kişinin ruhsal ve bedensel açıdan mağdur edilmesi ya da zarar görmesi şeklinde karşımıza çıkar. Düzenli ya da belirli bir süre ile bireyin acı çekmesi hedeflenir. İşkence suçu, şartları ve cezası Türk Ceza Kanunu 94. Maddesi içerisinde açıkça ifade edilmiştir.

Bu aşamada kasten adam yaralama, adam öldürme ya da işkence suçları birbirinden ayrılmalıdır. Örneğin bir kişinin herkesin içerisinde darp edilmesi ya da bıçaklanması kasten adam yaralama suçudur. Ancak aynı kimseyi kapalı bir yere bağlayıp farklı eziyetler yapmak, üzerine su dökmek ya da sürekli elektrik vermek işkence olarak nitelendirilir.

İşkence Suçunu Oluşturan Faktörler

İşkence suçu, şartları ve cezası ile ilgili fikir edinmeden önce, belirtilen duruma neden olan faktörler incelenmelidir. İşlenen fiilin, insan onuruyla bağdaşmayan hareketler içermesi, bireyin bedensel ve ruhsal açıdan acı çekmesi gerekir.

  • İşkence, herhangi bir kamu görevlisi tarafından gerçekleştirilmiş olmalıdır.
  • Yapılan eziyet ya da şiddet uzun bir süredir devam etmelidir. Aniden gerçekleşen olaylar işkence olarak ifade edilemez.
  • Suçun maddi unsuru, faili, mağdur olan taraf, korunan hukuki değer gibi olgular incelendikten sonra bir şiddetin işkence olarak nitelendirilmesi mümkündür.

İşkence Suçu Ve Cezaları

Türk Ceza Kanunu 94. Maddesi içerisinde belirtildiği gibi bir kişiye düzenli olarak ruhsal ve bedensel şiddet uygulanması halinde cezası 3 yıldan başlar ve 12 yıla kadar değişir. Avukat, kamu görevlisi, kendisini savunamayacak çocuk ya da hamile birine karşı işkence yapılması durumunda ise ceza süresi 8 ile 15 yıl arasında belirlenmiştir.

İşkence suçu, şartları ve cezası hesaplama aşamasında kadın, erkek, çocuk ya da kamu görevlisi her zaman ön planda tutulur. İşkence süresi eğer cinsel taciz olarak gerçekleşiyorsa eğer hapis cezası ise 15 yıla kadar çıkar. Belirtilen suçlar işlenirken göz yuman ya da sessiz kalan tanıklar varsa eğer aynı şekilde ceza alır.

Ağırlaştırılmış İşkence Suçu Ve Cezası

Kişinin hasta ve sapıkça düşünceleri sonucunda kimsenin aklına gelmeyecek şekilde işkence yapması halinde ise ağırlaştırılmış ceza alması mümkündür. İşkence suçu, şartları ve cezası kaç yıl diye araştırma yapıyorsanız öncelikle olayı detaylıca öğrenmeniz gerekir.

  • İşkence sonucunda bireyin konuşma ya da görme yeteneklerinde problem varsa, yaşamını tehlikeye sokan bir durum ya da yüzünde kalıcı izler oluştuysa ceza yarı oranda artırılır.
  • Eğer mağdur olan tarafın iyileşme şansı yoksa veya bitkisel hayata girdiyse eğer verilen cezanın bir katı oranında arttırılması hükmü uygulanır.
  • Vücutta kırık ya da çıkık varsa eğer ceza süresi 8 ile maksimum 15 yıl olacak şekilde düzenlenir.

İşkence Suçunda Zamanaşımı Var Mı?

İşkence suçu, şartları ve cezası diğer işlenebilecek suçlara göre daha ağırdır. Aynı zamanda belirtilen konuda zamanaşımı süresi belirlenmemiştir. Türk Hukuk sistemi her zaman mağdur olan tarafın haklarını korumak adına istediği zaman dava açabilme fırsatı sunmuştur.

  • Farklı kanun maddelerinde göre işkence suçunda zamanaşımı problemi yoktur.
  • İşkence suçu, şartları ve cezası uzlaşma konusu içerisinde de değerlendirilemez. Tarafların birbirleriyle anlaşmaları durumunda davanın düşmesi mümkün değildir.
  • Görevli kurum ise Ağır Ceza Mahkemesidir. Kişinin mağdur olması nedeniyle başvuru yapması halinde soruşturma başlatılır ve hemen dava açılır. Bu aşamada savcının delil toplaması, suçlunun en iyi şekilde ceza alması açısından önemlidir.

İşkence ile yaralama ya da adam öldürme suçları arasında her zaman fark olduğunu bilerek hareket etmek gerekir. Şiddetin işkence olarak sayılabilmesi için ruha ve bedene zarar vermesi, aynı zamanda düzenli olarak gerçekleşmesi önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz