İnternetten Haber Kaldırma Nasıl Yapılır Detaylı Rehber 2020

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten haber kaldırma; Teknolojinin gelişimi ile hayatımızın tam ortasına yerleşen internet artık tek haber ve iletişim kaynağı oldu. İnsanlar birbiri ile görüşmelerini internet ortamında yapıyor, alışverişler internetten kısacası hayatın normal akışı internet oldu. Bu durum habercilik sektöründe de değişimi getirdi, insanlar basılı yayın almak yerine günlü haber akışlarını internetten takip etmeye başladı. İnternet haber sitelerinin sayısının artması yazılı basında olduğu gibi bu alanda da bazı suçları hukuka taşıdı.

Devlet 5651 Sayılı Yasayı Yürürlüğe Koydu

Devlet internet üzerinden yapılan yayınların denetlenmesi ve suçlar ile mücadele etmek için 5651 sayılı yasayı yürürlüğe koydu, yasa bilişim suçlarının tamamını kapsıyor. Bilişim suçu tabiri de hukukumuzda yeni bir kavram olarak karşımıza çıktı, bilişim araçları olan, internet, bilgisayar, cep telefonu gibi bilişim araçlarını kullanarak işlenen ve hukukumuzda da yer alan tüm suçlar ayrı değerlendirilmekte. Bilişim suçları kapsamında ele alınan internette yalan ve asılsız haber yayınlama ve yayma suçları da bu bağlamda suç kavramı altındadır.

İnternetten Haber Kaldırmanın Şartları Nelerdir?

Bilgi ve haberlere kolay ulaşım gibi kişi ya da tüzel kişilik hakkında yer alan yalan ve asılsız herhangi bir haberde aynı kolaylık ve hız ile milyonlara ulaşmakta. Kişilik haklarına saldırı ve özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal eden, online itibarı zedeleyen iftira ve yalan haberler internetten haber sildirme işlemi ile gerçekleşmektedir. Her haberin internetten kaldırılması mümkün değildir, haber ancak kişilik hakları ve özel hayat gizliliği engelleniyorsa mümkün kılınmıştır, kişi ya da kurum hakkında yapılan yorum ya da eleştirinin internetten haber kaldırma söz konusu değildir.

İnternetten Haber Sildirme Ve Tazminat Talebi

İnternetten haber kaldırma isteyen kişi ya da kurum veya kuruluş öncelikle içerik sağlayıcısına ulaşmalı, içerik sağlayıcı haberi yapan ve ilk yayınlayan haber sitesidir. İçerik sağlayıcına ulaşılmamam gibi bir durum söz konusu ise bu durumda internetten haber kaldırma talebi ile yer sağlayıcısına müracaat edebilir. İnternetten haberin silinmiş olması bazı durumlarda yeterli olmaz, haber halen internet ortamında görünür kalabilir böyle bir olay karşısında muhatap olan mağdurun yapması gereken tazminat talebi ve tekzip yayınlatmadır. Tekzip haberin yalan ve iftira olduğunun ispatlanmasıdır, tazminat ise maddi veya manevi tazminat olmak üzere iki türlü açılabilir ya da her ikisi şeklinde de tazminat talebinde bulunabilir.

Siteden Haber Kaldırma

Kişi, kurum ya da kuruluş hakkında çıkan haberi kaldırmak isterse önce haberi yayınlayan internette ki haber sitesinin yönetimi ile iletişime geçer ve talebini dile getirir, talep olumlu karşılandığından site yönetiminin vereceği karar ile internetten haber kaldırma gerçekleşir. Ama bazı durumlarda talep olumlu karşılanmaz ya da sessiz kalınırsa yapılması gereken 5651 sayılı yasa çerçevesinde mahkemeye başvuruda bulunmaktır. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından talep edilen haber kaldırma işlemi kararı ile aynı haber sitesine bilgi aktarılır. Mahkeme kararı uygulanmak zorundadır, site karar kapsamında haberi yayından kaldıracaktır aynı zamanda mağdur taraf mahkemeden erişim engeli talebinde de bulunabilir mahkeme tarafından internetten haber kaldırma yeterli bulunmadığı hallerde haberin ya da direk sitenin erişimine engel getirebilir.

İnternetten Haber Kaldırma

Google Haber Kaldırma

internetten haber kaldırma olsa da haber görünür olma hali devam eder, bunun için ayrı bir prosedür işletilir. Google arama motoru haberin görünür olmasının nedenlerini genel olarak ön belleğin eski olmasına ya da sayfa açıklamasına dayandırır böyle bir durum karşısında uygulanacak işlem farklıdır, Google’dan adres kaldırma için yapılması gereken Google arama motoruna ve diğer teknik birimlere ayrı taleplerde bulunmaktır.

Google Aramalarında Çıkan Haberin Kaldırılması Nasıl Sağlanabilir?

Google arama motorundan haberin kaldırılması konusunda kendi sitelerinde ki yönlendirmeler kullanılarak talepte bulunmak gerekir. Google’da görünmek istemiyorum diyenler bilmeli ki haberin kaldırılma talebinin nedenleri ve varsa mahkemenin aldığı karar talep içeriğinde yer almalı. Google arama motoru kendi prosedürüne uyduğu zaman internetten haber kaldırma gerçekleşir ancak içerik sağlayıcının kaldırması durumunda belli bir süre sonrasında zaten Google arama motorunda haber kendiliğinden görünür olmaktan çıkar.

Forum Sitesinden Haber Kaldırma

Haber sitelerinde haberi internet ortamında yayınlayan yetkili belli olmasına karşı forum sitelerinde kaynak belli olmayabilir. Forum sitelerinde yönetici vardır ancak haberi giren rastgele bir internet kullanıcısı da olabilir. Böyle bir durum karşısında yapılması gereken önce forum yöneticisi ile irtibata geçerek talepte bulunmak olmalı; forum yöneticisi haklı gerekçeleriniz karşısında internetten haber kaldırma olur ya da bunu giren internet kullanıcısına yönlendirir. Aksi durumda mağdur olan taraf haklı gerekçeler ile mahkemeye müracaat edebilir, formdan kaldırılan haber belli bir süre zarfında Google arama motorundan da kalkmış olur.

İnternetten Haber Kaldırma Sildirme İşlemi Ne Kadar Sürer?

İnternette haber sildirme ya da İnternetten adımı nasıl silerim? Sorusunun cevabı konusunda kesin bir süre verilemez bu tamamı ile haberin içeriği ve ne kadar sitede yayınlandığı ya da başka sosyal medya mecralarında yer alıp almadığı ile alakalıdır. Haberin yayınlandığı ve paylaşıldığı her ortam ve sitenin tam tespit edilmesi şarttır. Bir tek sitede dahi kalsa haberin görünür olması devam edecektir bu nedenle tam liste ele alınmalı ve mahkeme süreci bu liste ile başlatılmalıdır. Sulh Ceza Mahkemesi internetin yayılma hızı ile orantılı bir hızla karar vermektedir. Tahmini internetten haber kaldırma süreci 48 saati aşmaz, 48 saat için de mahkeme yapılmadan karar verilir ve bu karar tüm muhataplara iletilir. Kararın uygulamaya geçiş süreci içinde beklenmesi gereken süre yine 48 saattir.

Erişim Engelleme Nedir?

Suç işlenmesi nedeni ile verilen internetten haber kaldırma ve erişim engelleme kararı soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimliği, kovuşturma aşamasında ise mahkeme tarafından verilir. Soruşturma evresinde geç kalınması durumunda Cumhuriyet Savcılığı da erişim engeli vermektedir ancak bu durumda savcılık 24 saat içinde durumu hakim onayına sunar ve yine 24 saat içinde karar verilir. Erişim engeli verilmesi kararı için yetkili mahkeme Sulh Ceza Hakimliğidir, erişim engeli ile internetten haber kaldırma kararının verilmesi için;

  • Bilişim suçunun işlenmiş olması gerekir
  • Kişilik haklarının ihlal edilmiş olması gerekir
  • Özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edilmiş olması gerekir
  • Fikir ve Sanat Eserleri kanunun ihlal edilmiş olması gerekir
  • İnternette unutulma hakkı da erişim engeli kararının verilmesi kapsamındadır
  • Kamu yararı ve kamu düzenini bozan hallerde de erişim engeli kararı verilir

İnternetten Video Ya Da Görüntü Kaldırma

İnternet ortamında İnternetten kendini silme ya da kendinizin yayınladığı bir video ya da görüntüyü kaldırmak çok kolay bir süreç olmasına rağmen sizin dışınızda yayınlanan bir videonuzu ya da görüntünüzü kaldırmak hemen biten bir süreç değildir. Çünkü her sosyal medya alanının kendi kuralları ve izledikleri yol vardı. Facebook’a şikâyet ederek bunu yapmak mümkün eğer konu ciddi bir boyut taşıyorsa derhal kolluk kuvvetlerine haber vermek gerekir. Instagram topluluk kurallarını ihlal eden internetten haber kaldırma tamamlanır hatta bu hesapları engeller bunun için müracaatta bulunmak gerekir. Youtube, Periscope ve Twetter’de bu konuda kurallarına uymayan her türlü paylaşımı kaldırmaktadır bunun içinde yapılması gereken talepte bulunmaktır. Ayrıca bu sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde yayınlanan ve dağıtılan video ve görüntüler için tazminat ve tekzip hakkı bulunmaktadır.

İnternetten Video Ve Görüntü Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer

Bilişim suçu kapsamına giren internette video ve görüntü kaldırma işlemi süreci videonun içeriği ve yayılma hızı ile bağlantılıdır. Bazı videolar birkaç dakika içerisinde kaldırılır bunlar genellikle müstehcen video veya görüntülerdir. Bazı zaman ise internetten haber kaldırma süreci dışındaki bu süreç 2 günü bulabilir. Burada önemli olan konu videonun hangi türden bir video olduğunu iyi tespit etmek ve verdiği zararı ortaya koymaktır.

Mahkeme Kararı İle İnternetten Haber Kaldırma

5651 sayılı yasaya göre kişilik hakları zedelenen ve özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlali nedeni ile zarar gören kişi ya da tüzel kişilik haberin yayınlandığı içerik sağlayıcısı ile yer sağlayıcısına internetten haber kaldırma talebinde bulunabilir. Ancak bu mecbur uygulanmak zorunda olan bir süreç değildir. Bu tür konularda kişiler yasanın 9. maddesine göre direk mahkemeye başvuru yapabilirler. Yetkili mahkeme olan Sulh Ceza Hâkimliğine haklı gerekçeler ve ispat ile müracaat edildiğinde mahkeme 24 saat içerisinde başvuruyu karara bağlar. İçerik ve yer sağlayıcısı da bu kararı 24 saat içerisinde uygular böylece mahkeme kararıyla haber kaldırma işlemi tamamlanmış olur.

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten Haber Kaldırma Dilekçe Örneği

Mahkeme başvurularının ana belgesi dava dilekçesidir, bilişim suçları şikâyet ve başvurularında da dilekçe önem arz etmektedir. Dilekçede talebin nedeni ve haklı gerekçeler doğru aktarılmalıdır, yapılan küçük bir hata davanın seyrini değiştirdiği gibi hak mahrumiyeti yaşanmasına da neden olur. Dilekçe örneği şu şekilde olmalıdır;

….Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine;

Talepte bulunan;

Adres;

Talep Konusu;

Açıklamalar;

İlgili Mevzuat;

Deliller;

Sonuç ve İstem;

Ekler;

Talepte bulunan ad soyadı ve imza

İnternetten Video Kaldırma Dilekçesi

İnternet ortamında yayınlanan video ve fotoğrafların kaldırılması için hazırlanan haber sildirme dilekçesi yazımı ve dilekçe örneği internetten haber kaldırma dilekçe örneği ile aynıdır, bu olay karşısında hazırlanacak dilekçede mağdurun yaşadığı mağduriyet, nerde yayınlandığı ve hangi madde kapsamında değerlendirilmesinin istendiği dilekçe örneğinde açıkça belirtilmelidir.

İnternetten Haber Kaldırma; Bu Tür Suçlarda Hangi Avukattan Yardım Alınmalı

Bilişim suçlar kapsamında işlenen suçlarda destek alınması gereken avukat bir bilişim avukatıdır. Ancak hukukta bilişim avukatı diye bir niteleme ya da açık bir tanımlama henüz yoktur. Çünkü bilişim suçları hukuka yeni giren suç türleridir. Bu konularda bilgi ve donanım sahibi avukat sayısının azlığı kadar hâkim ve savcı sayısı da azdır. Dolayısı ile suçların adli sürecinde kendisini bu konuda yetiştirmiş, donanım sahibi olmuş avukat ile çalışmak son derece önemlidir. Bilişim suçları avukatı davanın seyrini etkiler, suçun hangi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizer, suçun mahiyetine göre verilmesi gereken adli cezanın ne olacağı konusunda mahkeme heyetinin yönlendiricisi olabilir.

İnternetten Haber Kaldırma; Bilişim Avukatı Ne İş Yapar

Bilişim avukatı sahte sosyal medya hesabı kapattırma, online itibar yönetimi, kaçak bahis dolandırıcılığı, internetten şantaj, bilişim sistemine girme suçu, kredi kartı dolandırıcılığı, internetten haber kaldırma gibi çok geniş bir statüyü kapsayan bilişim suçlarında haber sildirme dilekçesi yazımı başta olmak üzere bilişim suçu mağdurlarının hakkını arar. Dünya genelinde yaygın olan ancak ülkemizde geçmişi eski olmayan bilişim suçları kavramı ve 5651 sayılı yasanın tam olarak neleri kapsadığı konusunda henüz geniş bir bilgi ve donanıma sahip savcı ve hâkimlerin sayısının fazla olmaması sebebi ile bir bilişim avukatı çok iş yapar ve destek alınması gereken tek isimdir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz