İnternet, milyonlarca kişinin aynı anda giriş yaparak milyonlarca bilgiye ulaştığı, çok büyük bir platformdur. Bu platform üzerinde kişi ya da kuruluşlar hakkında birçok farklı haber yapılabilmektedir.

Bu haberlerin kimi doğru olurken kimi haberler ise asılsız ya da kişilik haklarına saldırı, hakaret içerikli haberler olabilmektedir. İnternetten haber kaldırma işlemi sayesinde, bu tür olumsuz, hakaret içerikli, saldırı nitelikli haberler, internet üzerinden kaldırılabilmektedir.

Kişilik haklarına yapılan saldırı haberleri ya da kuruluşlar hakkında yapılan asılsız haberler, kuruluşlar için itibar yönetimini gerektirirken kişiler için ise online itibarın yeniden kazanılmasını gerektiren süreçleri de beraberinde getirmektedir.

İstenmeyen İnternet Haberi Nasıl Kaldırılır?

İnternetten haber kaldırma işleminin yapılabilmesi için bazı koşulların oluşması gereklidir. Haberin niteliği, mağdur olan kişiyi nasıl etkilediği, içerik sağlayıcısının bulunması, haber kaynağının bulunması ve araştırılması gibi unsurlar, haberin kaldırılma sürecini etkileyen unsurlardır.

İstenmeyen internet haberi kaldırmak için, Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurulmalıdır. İnternet ortamında çıkan haberlerden dolayı mağdur olan kişi, ilk olarak haklarının ihlal edildiğine dair, içerik sağlayıcısına talepte bulunmalı ve haberin kaldırılması istenmelidir.

Bu işlem için 24 saat yeterlidir. Bu sürenin bitiminde herhangi bir cevap alınamıyorsa Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak konunun araştırılması ve talebin yerine getirilmesi beklenmelidir. Yapılan tespitler sonunda eğer haklılık varsa erişim engeli verilerek, site üzerindeki ilgili haber ulaşılamaz hale gelmektedir.

İnternet Üzerinden Ne Tür Haberler Kaldırılabilir?

İnternetten haber kaldırma işleminin yapıldığı en önemli içeriklerden biri internetten video ve fotoğraf kaldırma işlemleridir. Bu işlemler, hukuki bir süreci gerektirdiği için, bilişim ve internet konusunda uzman avukatlarımızdan destek alarak, hukuki süreci biraz daha kısaltmanız mümkündür.

 • Asılsız ya da yalan haber
 • Kişilik haklarına saldırı
 • Özel hayatı ihlal eden fotoğraf ya da videolar
 • Markalara karşı yapılan olumsuz eleştiriler
 • Özellikle ünlü insanların hakkında çıkan skandal haberleri
 • Kişi ya da kurumlara karşı yapılan hakaret içerikli haberler
 • Karalayıcı blog yazıları

Mağdur kişi, mahkemeye başvurarak gerekli erişim engelini sağlamış olsa bile, ilgili kararın, haberin çıktığı siteye ulaştırılması gereklidir.

İnternetten Video ve Fotoğraf Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda internet üzerinden kişilerin, isteği olmadan video, fotoğraf ya da haberleri çıkmaktadır. Geçmişte yaşanan herhangi bir olayın görseli, videosu ya da haberi yayınlanabilmektedir.

Bu durum, kişinin unutulma hakkını doğurur ve bunun üzerine, internetten haber kaldırma, internetten fotoğraf ya da video kaldırma talebinde bulunma hakkına sahip olmaktadır.

Kişi, çok önceden yaşadığı bir olayın görüntüsünü, fotoğrafını ya da haberini artık internet üzerinde istemediği halde yayınlandığını görüyorsa, bu konuda geçmişe dönük olarak tüm haberlerin, görsellerin, fotoğrafların hatta ses kayıtlarının bile internetten kaldırma talebini yapmaya hakkı bulunmaktadır.

Unutulma Kapsamı İçinde İnternetten Fotoğraf, Video ve Haberlerin Kaldırılması, Silinmesi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Bazı haberler vardır ki zamanı dolmuş olsa bile, internet üzerinde unutularak hala yayınlanmaya devam eder. Bu durum, mağdur olan kişinin itibarının zedelenmesine ve zarar görmesine yol açmaktadır.

Geçmişte yayınlanan ve internet üzerinde unutularak sürekli yayınlanan internetten görsel haber kaldırma, video, fotoğraf ve haberlerin silinmesi için bazı süreçlerin yerine getirilmesi gereklidir.

 • Yayının içeriğinin incelenmesi
 • Yayında ne kadar süredir kaldığının incelenmesi
 • Güncel olup olmadığının incelenmesi
 • Kamu yararına bir haber olup olmadığının incelenmesi
 • Haber niteliğinin bir ünlü ya da siyasetçi hakkında olup olmadığının incelenmesi
 • İnternet okuyucusunun habere, ne kadar ilgi gösterdiğinin incelenmesi

Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, Sulh Ceza Mahkemesi hâkimi, gerekli bulduğu takdirde, unutulma kapsamı adı altında talep edilen silinme ya da ilgili haberlere erişim engeli konması sürecini başlatabilmektedir.

Tüm bu işlemler, konusunda uzman bilişim ve internet avukatlarımız tarafından profesyonelce sunulmaktadır.

İnternetten içeriklerinizi hemen kaldırmak için iletişime geçin

Genel de bazı müşteriler haberlerine mahkeme kararı alarak kaldırılmasını beklemekle birlikte arama sonuçlarından kesin olarak çözüm sağlanamamaktadır. Biz Okyanus Hukuk Bürosu olarak internet üzerinde bulunan her içeriği, haberi, fotoğrafı ve videoyu sizler için anında kaldırabilir, adınızı internetten temizleyebiliriz. İnternet üzerinden haberlerinizi kaldırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz