Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu ve Cezası

TCK 299’da özel olarak belirtilen hükümlere göre cumhurbaşkanına hakaret suçu ve cezası düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye Cumhuriyeti için özeldir ve bu makamda bulunan kişilere hareket etmek suçtur. Şeref ve saygınlığa karşı zararı bulunan söylemler cezasız kalamaz.

cumhurbaşkanına hakaret suçu ve cezası

Cumhurbaşkanlığının fonksiyonu, işlevi ve görevi yerine cumhurbaşkanının şerefi korunmaktadır. Aslına bakıldığı zaman cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası Türk hukuk sistemine karşı bir durumdur. Genel hakaret suçu varken yerine yeniden bir ceza hükmünün giriliyor olması ne yazık ki adalet sisteminin eksikliği olarak kabul edilmektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Ve Unsurları Nelerdir?

Söz konusu cumhurbaşkanına hakaret suçu ve cezası olduğu zaman Adalet Bakanlığı’nın izni ortaya çıkmaktadır. Bu fiilin suç teşkil edebilmesi için aşağıdaki unsurları taşıyor olması gerekiyor.

  • Kişinin şerefinden daha çok devletin şerefinin korunması için bu kanun ortaya çıkmıştır.
  • Cezanın verilmesinin nedeni kişiye yapılan hakaret değil, cumhuriyete yapılan hakarettir.
  • Cumhurbaşkanı seçim ile değil, ant içme ile görevine gelecektir. O nedenle görevi başladığı andan itibaren yapılan hakaretler için dava açılabilir.
  • Hakaretin, şerefi, onuru ve haysiyeti etkileyecek türden olması gerekmektedir.
  • Sadece cumhurbaşkanının yüzüne karşı hakaret edildiğinde suç teşkil edilmez. Aynı zamanda herhangi bir kişinin duyabileceği şekilde zikredilmesi bunun suç unsuru oluşturmasına neden olur.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Ve Cezası Ne Kadardır?

Cumhurbaşkanına hakaret suçu ve cezası ne kadar diye sorulduğu zaman suçun işleniş şekli cezanın hükmünü farklılaştırmaktadır. Cumhurbaşkanına hakaret eden bir kişi 1 yıl ile 4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaktadır. Eğer ki suç alenen bir şekilde işleniyorsa o zaman verilen ceza 6’da 1’i kadar arttırılacaktır. Kovuşturma yapmak tamamen Adalet Bakanlığı’nın iznine tabi bir durumdur.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunda Aleniyet Nedir?

Herhangi bir suçun alenen işlenmesi cezanın da arttırılacağı anlamına gelmektedir. Öncelikle cumhurbaşkanına hakaret suçu ve cezası 1 yıldan 4 yıla kadar çıkabiliyor. Ancak, suçun işleniş şekli cezanın artmasına neden olabilir.

Bir kişi bir TV programı üzerinden cumhurbaşkanına hakaret ederse cezası 6’da 1 olacak şekilde arttırılacaktır. Bunun yanında suç sosyal medya üzerinden yapılıyorsa ya da bir cadde üzerinde bağırarak cumhurbaşkanına hakaret ediliyorsa yine cezada artırım söz konusu olacaktır.

Bir suçun alenen işlenmesi demek bunun bilincinde olunması ve çok kişinin buna görgü tanıklığı etmesi anlamına gelir. Sosyal medya ya da TV üzerinden yapılan hakaretler cumhurbaşkanının şerefinin çok kişi önünde rencide edilmesi anlamına gelmektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunda Gıyapta İlkesinin Şartları Nelerdir?

Genel hakaret suçu söz konusu olduğunda, eğer ki kişi direkt olarak yüzüne karşı hakaret etmediyse 3 farklı kişinin bu hakareti doğruluyor olması istenir. Genel hakaret suçunda mağdur ortamda yok ise 3 kişinin ortamda bulunması zorunlu kılınmıştır.

Cumhurbaşkanına hakaret söz konusu olduğunda ortamda genel olarak cumhurbaşkanı bulunmaz. Cumhurbaşkanına hakarette hakareti sadece 1 kişinin duyması davanın açılması için yeterlidir. Burada 3 kişi şartı aranmamaktadır. Cumhurbaşkanına hakaret suçu ve cezası şartları bu şekilde sıralanmıştır.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunda Zamanaşımı Nedir?

Cumhurbaşkanına hakaret suçu takibi şikayete bağlı olan suçlar arasında yer almamaktadır. Söz konusu cumhurbaşkanına hakaret suçu ve cezası olduğunda zamanaşımı süresi 8 yıl olarak belirtilmektedir. Yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından yürütülmektedir. Aynı zamanda cumhurbaşkanına hakaret suçunda uzlaşma da söz konusu değildir.

Cumhurbaşkanına hakaret davalarında ceza adli para cezasına bazı anlarda çevrilebilir. Aynı zamanda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı da yine bu davalarda kullanılır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar