Ceza Davasında Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek?

Ceza Davasında Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek

Ceza davasında nihai karar kaydedildi ne demek diye merak edenler için kesin mahkeme sonucu olduğunu belirtmek gerekir. Bir davada hakim tarafından verilen hüküm olarak da karşımıza çıkar. Nihai karar dava dosyasına aktarıldıktan sonra değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu aşamadan sonra temyiz ya da istinaf haklarınız bulunur.

Ceza Davasında Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek?

Bu başlık altında nihai karar nedir, ne zaman verilir, bu karar itiraz edilebilir mi, esasa ve üsule göre nihai kararlar konularında sizleri bilgilendirdik.

Ceza Davasında Nihai Karar Nedir?

Ceza davasında nihai karar mahkemenin verdiği hüküm olarak bilinir. Başvuru yaptıktan sonra tüm araştırma ve soruşturma süreçleri eksiksiz olarak tamamlanır. Hakim hem davalı hem de davacının görüşlerini inceler. Son olarak her iki taraf için de makul bir kararın verilmesine özen gösterilir.

 • 5237 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında değerlendirilen davalarda adam yaralama, taciz, tecavüz, adam öldürme gibi suçlar vardır.
 • Bu aşamada görevli ya da yetkili mahkeme ise Asliye ve Ağır ceza hakimliği olarak karşımıza çıkar.
 • Mahkemenin verdiği karar kesin nitelikte değilse mağdur olan tarafın haklarını koruması adına yargı yolu her zaman açıktır.

Ayrıca bakınız: Karara Çıkmış Dosya Kaç Günde Sonuçlanır?

Ceza Davasında Nihai Karar Ne Zaman Verilir?

Mahkeme devam ederken nihai kararın verilebilmesi adına mutlaka her iki tarafta dinlenmelidir. Bu aşamada deliller, kanıtlar ya da tanıklar davanın seyrinin değişmesi adına önemli bir rol oynar. Nihai karar aldıktan sonra ise Ağır ceza mahkemesine giren konularda temyiz yolu açık değildir.

 • Asliye ceza mahkemelerini ilgilendiren konularda ise duruma bağlı olarak temyiz ya da istinaf hakkınız her zaman saklı tutulur.
 • Üst mahkemeye itiraz kararı gittiğinde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kesin sonuç verilir.
 • Nihai karar mahkemede araştırılması gereken tüm evraklar detaylı olarak incelendikten sonra verilir.
 • Önemli, tarafları ya da kamuyu ciddi yönde ilgilendiren konularda ise en kısa süre içerisinde yargılama yapılmasına dikkat edilir.

Ceza Davasında Nihai Karara İtiraz Edilebilir Mi?

Ceza davasında nihai karar kaydedildi ne demek konusunda fikir edindiyseniz eğer, her zaman itiraz seçeneği olduğunu da bilmeniz gerekir. Ağır cezaya girmeyen diğer konularda mahkeme sonucunu haklı bulmazsanız eğer tebliğ edildikten sonra 7 gün içerisinde temyiz ya da itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu sayede dava bir üst mahkemeye aktarılır ve gerekli soruşturma işlemleri yeniden yapılır. Görevli üst mahkemeden de sonuç alamazsanız Yargıtay’a başvuru yapma hakkınız vardır.

Nihai Karar Esas Ve Usule Göre Ayrılır Mı?

Evet, mahkeme tarafından verilen karar esas ve usule ilişkin olarak ayrılır. Ceza davası ve nihai karar söz konusu olduğunda profesyonel destek almak istiyorsanız, büromuzda yer alan uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Donanımlı, deneyimli ve bilgi sahibi avukatlarımız sayesinde tüm sorularınız yanıtlanır. Böylelikle profesyonel bir danışmanlık hizmeti almanıza katkı sağlanır. Nihai karar her iki tarafında hazır bulunduğu bir duruşma sırasında açıklanır.

Sık Sorulan Sorular

Mahkemede nihai karar yazıldı ne demek?

Herhangi bir dava sonunda mahkeme tarafından verilen son karar nihai karardır. Bu alınan son karar kesinleşmiş nihai karar olarak adlandırılır. Mahkeme, usüle veya esasa ilişkin nihai kararla davaya son verir.

Gerekçeli karar kaydedildi ne demek?

Gerekçeli karar mahkemenin son duruşmasında verdiği nihai kararın ilgili kanun maddelerine atıf yapılması kaydıyla ve gerekçesi açıklanarak verilen uzun karardır.

Kesin karar ne demek?

Aleyhinde başvuru yapılacak hiçbir kanun yolu kalmayan kararlara kesinleşmiş karar denir.

Hüküm kararı nedir?

Yargılama sonucunda davanın esası hakkında verilen nihai karar, hükümdür. Hüküm, yargılamanın sonlandığı duruşmalarda verilir ve sözlü olarak bildirimde bulunulur.

22 Yanıtlar
 1. Nart Hatsuk

  Merhaba, benim ceza dosyamda nihai karar yazıldı (19.04.2022’de son duruşmada), UYAP’ta da dosya açık gözüküyor ancak UYAP’ta halen gerekçeli karar göremiyorum (ceza davalarında 15 gün içinde yazılması gerekiyor diye biliyorum, uzaması normal mi), gerekçeli karar yazılmış olsaydı mutlaka uyapa da eklenir ve orada görebilir miydim, ayrıca bu gerekçeli karar için tebligat çıkarılınca bunu da uyap ta görebilir miyim?

  1. Merhabalar,
   Mahkeme tarafından gerekçeli karar yazıldıktan sonra kural olarak taraflara tebliğ edilmekte ve UYAP’a evrak kaydı yapılmaktadır. UYAP Bilişim Sisteminde de takip edebilirsiniz. Mahkeme kalemi tarafından dava dosyanıza ilişkin yapılan iş ve işlemlere ilişkin evraklar UYAP’a yüklenmektedir. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 2. Merhaba Hakan ben. 2020 yılında aracım çalınmıştı mahkemeler devam etti son geçtiğimiz gün mahkemeye gittim duruşma oldu ve sonuş nihayi karar kaydedildi yazıyor e devlette. Ne anlama geliyor ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim. Aracın halen kayıp

  1. Merhabalar,
   Şikayetiniz üzerine kovuşturma aşamasına geçilen dosyanızda mahkemece son karar verilmiştir. Karar içeriğini tarafınıza tebliğ edildiğinde görebileceksiniz. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Hasan

    Merhabalar ben geçen sene banka kartlarımi birilerine verdim ayrı illerden dosyalarım var ve bir dosyadan adlı kontrol imza aldım bir dosyadan da hagb 5 yıl denetimli serbestlik aldım bu karar diğer dosyalara yansirmi yoksa devam ederlermi imzam kalkarmi

    1. Merhabalar,

     Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı sonucunda beş yıl boyunca kasıtlı herhangi bir suç işlememeniz ve mahkeme tarafından hükmedilen denetim tedbirlerine uyulması gerekmektedir. Söz konusu işbu beş yıllık süreç kapsamında herhangi bir kasıtlı suç işlemeniz ya da mahkeme tarafından hükmedilen denetim tedbirlerine uymamanız halinde kararı veren mahkeme hükmünü açıklayacaktır. Esas olan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kesinleştikten sonra kasıtlı bir suçun faili olmamanızdır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 3. Buket

  Mrb ben sosyal medya farklı hesaplarından birine hakaret ederek yazdım ve ceza mahmesinde yargılansın bugün dava görüldü ve nihai karar verildi yazıyor e devlette sonuç nedir ogrenemedim

  1. Okyanus Hukuk

   Buket Hanım Merhabalar,
   Herhangi bir dava sonunda mahkeme tarafından verilen son karar nihai karardır. Vatandaş uyap portaldan e devlet şifreniz ile giriş yaparak dosyanızın içeriğini görüntüleyebilirsiniz. Verilmiş olan karar size mahkeme aracılığıyla tebliğ edilecektir. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 4. sinan demir

  merhaba ben asliye ceza mahkemesinde hakaret davasinda yargilandim.Ve hagb verildi ama karsi avukat ucreti ve dosya masraflari ben odemem lazimmis.Sorum şu bu 7 gün içinde itiraz etmessem karar ne olur.Ve karar kesinlesti diyelim ben bu avukat ucretini ve dosya masraflarini nasil odeyebilirim ne yapmam lazim.Ve ne zamana kadar surem var acaba

  1. Okyanus Hukuk

   Sinan Bey Merhabalar,

   5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu 231. maddesinde Hükmün açıklanması detaylıca düzenlenmiştir ve yine CMK madde 325/2 gereğince de, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezanın ertelenmesi durumunda da sanık hakkında ceza veya güvenlik tedbiri uygulanması yönünde karar verilmiş ise yine bu konudaki yargılama giderleri sanığa yüklenmelidir, şeklinde yasal düzenleme bulunmaktadır.

   Dolayısıyla Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararında da kural olarak yargılama giderleri sanığa yükletilmektedir. İşbu yargılama giderlerinde ” Harçlar ve tarifesine göre ödenmesi gereken avukatlık ücretleri” de bulunmaktadır. İtiraz hakkınız saklıdır. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 5. Hakan

  Merhaba 11 11.2021 de ceza davam vardı iddia makamı beraatimi istedi mahkeme de beraat verdi gerekceli karar 1 gun sonra yazıldı
  aradan 20 gün geçti istinafa giden olsaydı uyapta çıkar miydi ? Birde dosya nezaman kapanır suan dosya durumu açık yazıyor

  1. Okyanus Hukuk

   Hakan Bey Merhabalar,
   Vatandaş Uyap portalından dosyanızın içeriğini inceleyebilirsiniz. İstinaf başvurusu yapılmış ise sistemden görebilirsiniz. Dosyada gerekçeli karar verildikten sonra itiraz süresi içerisinde itiraz söz konusu olmazsa dosya kesinleşmektedir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımla, iyi günler dileriz.

 6. Çigdem

  Iyi aksamlar 3 ay once esim trafik kazasi yapti yokus assagi inen bisikletliye carpti bisikletli oldu fakat 1 .mahkemede ve trafik tutanagi bilirkisi raporunda bisikletlinin yanindaki arkadasi yalan beyan vererek baska yoldan geldiklerini soylemesi ve karsi tarafinda tabiri caizse eli uzun savci avukat tanifiklari cok oldugundan 1 mahkemede dava 2 mahkemeye tasindi tutukluydu bugun yine mahkeme oldu bizim savunmamizi hakimin dinlemesine firdat vermeden yukari mahkemeden gelen kopyala yapistirla karar cikarmislar 9 yil hapsi istenmis iyi halden 7 yil 6 aya inmis ama sucsuz yere tutuklu ne yapmam gerekiyor bu karar degisip yalan beyan verdiklerini zaten savunmamizda resimlerle delillerle sunmustuk fakat avukat dinlenmemis savunmasi incelenmeden karar verilmis e devlette nihai karar kaydedildi yaziyor ama durusma devam ediyor yaziyor aydinlatirmisiniz cikarmi esim neolur hemen yazin

  1. Okyanus Hukuk

   Çiğdem Hanım Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bahsetmiş olduğunuz bilgiler kapsamında eşiniz taksirle insan öldürme suçundan dolayı yargılanmıştır. Söz konusu dava dosyanızın hassasiyetliği sebebiyle genel bir bilgi vermemiz sizler açısından yararlı olmayacaktır. Ancak hakimin taraflı olduğu kanaatindeyseniz ve kanuni şartları aleniyetle oluşmuş ise hakimin reddini talep edebilme imkanınız olduğu gibi hakimin sorumluluğu kapsamında dava hakkınızın saklı olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Dosya kapsamında ise sunmuş ya da bildirmiş olduğunuz delillerin ilk derece mahkemesi tarafından değerlendirilmediği iddiası ile bir üst derece mahkemeleri olan İstinaf ya da Yargıtay aşamasında değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Yusuf

    Merhabalar
    Ağır cezada yargılanıyorum 21 duruşma oldu duruşmalardan 1 gün sonra uyaptan duruşma tutanağı ve diğer eklenen evrakları görebiliyordum 9 Aralık’ta duruşma vardı 7 gün oldu sistemde duruşma devam ediyor yazıyor karar mı verilecek sizce teşekkürler

    1. Okyanus Hukuk

     Yusuf Bey Merhabalar,

     Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, uygulamada duruşma tutanakları genel olarak aynı gün içerisinde Uyap Portalına kaydedilmektedir. Aksamalar dahilinde bir kaç gün geçtikten sonrada mutlaka Uyap Portalına duruşma tutanağı ve ilgili evraklar kaydedilmektedir. Böylelikle taraflarda erişim sağlayabilmektedir.

     Ancak tarafı olduğunuz mevcut dava dosyanız karara çıkmış olsaydı, dosya durumunda karara çıkmış olduğu ibaresi ile karşılaşmanız gerekirdi. Bir diğer ihtimal ise son duruşmanız karar duruşması ise gerekçeli karar duruşma zaptından ayrı yazılmakla birlikte ayrıca Uyap Portalına yüklenmektedir.

     Bu durumda duruşmanız görüldükten sonra tutulan duruşma zaptının gecikmeli olarak Uyap Portalına yüklenmediği yahut teknik bir sebeple aksamanın olduğunu kanaatindeyiz. Ayrıca belirtmek gerekir ki mahkemelerin yoğunluğu sebebiyle kalem iş ve işlemlerinin bir hafta gibi makul sürelerde aksaması da olağan karşılanmaktadır. Dosyanızı ve akıbetini ilgili mahkemenin kaleminden fizikken öğrenebileceğiniz gibi kalemi arayarak da ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.

     Saygılarımızla, İyi günler dileriz.

  1. Merhaba Emrah Bey, UYAP sonuçları için sistemi tekrar kontrol ederseniz sonuca ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bizi tercih ettiğiniz ve bekleme sabrını gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz!
   Okyanus Hukuk Bürosu

  1. Buket g

   1.10.2021 bugün karar mahkemesi vardı 2 yıl 6 ay ceza aldım nihayi karar kaydedildi diyor bu durumda ne yapmam lazım

   1. Okyanus Hukuk

    Buket Hanım Merhabalar,
    Verilen karara karşı itiraz hakkınızı kullanmak istiyorsanız gerekçeli kararın size tebliğ edilmesiyle birlikte kararda bahsi geçen merciiye itirazlarınızı sunabilirsiniz. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 7. Sevda kaya

  Ben torbalı 3 asliye cezadaki dosyamda hami idim 03 02 2011 oğlum ali yüksel turan yüksele darp etmedim ben bu suçu işlemedim adalet en içten ilgilenirse daha doğru karar olucak

Bir yorum yaz