Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi, dijital mecralarda herhangi bir marka, firma veya kurum hakkındaki algıları yönetme ve genel olarak itibarı korumadır. Arama motorlarında yapıla aramalar sonucu marka veya kurum hakkında ilk sayfalarda çıkan ifadeler veya içerikler itibara büyük zarar verebilir. Çevrimiçi itibar yönetme, bunların tespit edilerek yanlış veya kötü algıların yönetilmesi ve olumlu algılara dönüştürülmesi sürecidir. Peki, online itibar yönetiminde nelere dikkat edilmelidir? Olumsuz algılara karşı itibar nasıl korunur?

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Dijital platformların her yeri sardığı bir ortamda online platformlar büyük rağbet görüyor. Özellikle sosyal medya, her türlü bilginin, fikrin ve görüşün paylaşıldığı devasa bir platform haline geldi. Bu tür denetimi olmayan dijital mecralarda herhangi bir marka veya şirket hakkında zarar vermeye dönük ve iftiraya varan yorumlar ve paylaşımlar yapılabiliyor. Ayrıca, tam tersi bir durumda küçük bir paylaşım marka veya kurumun itibarını göklere çıkarabiliyor. Bu tür itibara yönelik olumlu ve olumsuz algı süreçleri bir anda büyük kazançlara ve büyük maddi kayıplara yol açabilir. Bu durumda Online İtibar Yönetimi kavramı devreye giriyor.

Neden Online İtibar Yönetimi?

Çevrimiçi İtibar Yönetimi süreci, olumsuz algılara karşı doğru yönetim teknikleri ile online itibarın korunması için yapılan çalışmalardır. Bu tür olumsuz algılara karşı sessiz ve tepkisiz kalmak, itibarda derin yaralar açacaktır. Online platformları kullanan insanların yaklaşık yüzde 70’i marka, ürün veya hizmetler hakkında yapılan olumsuz yorum ve algılardan etkilenerek fikrini değiştiriyor. İnsanlar, bir marka veya kurum hakkında her türlü bilgi için kaynak olarak online platformları kullanıyor. Ayrıca, online ortamlarda yapılan yorumlar, hemen hemen bütün internet kullanıcılarının algılarını doğrudan olumlu veya olumsuz etkiliyor.

Online platformlarda itibara dönük olumsuz algılar, profesyonel online itibarı yönetme ve koruma teknikleri ile tersine çevrilebilir. Genel olarak online mecralarda itibara yönelik algıların yönetimi; sosyal medya gibi online platformlarda firma, kurum veya marka hakkında konuşulanların ve paylaşımların takip edilmesi, olumsuz yorum ve paylaşımlara karşı hızla cevap verilmesi ve olumsuz algıya karşı konum alınması sürecidir.

Online İtibar Yönetimi Süreci Nasıl İşletilir?

Yukarıdaki bilgiler ışığında çevrimiçi itibarı korunmanın önemi anlaşılabilir. İtibarı yönetme ve koruma sürecinde marka veya firma hakkında online platformlarda veya sosyal medyada yer alan her türlü bilgi incelenerek, değerlendiriliyor. Olumsuz algıya yol açabilecek paylaşım ve bilgilere karşı eylem planı hazırlanıyor. Kullanıcıların şikayetleri veya olumsuz yorumları değerlendirilerek marka ve firma nezdinde gerekli çalışmalar yapılıyor. Tüm bu çalışmalar sonucunda olumsuz algıya yol açan yorum veya paylaşım yapan kişi veya kullanıcılar bilgilendiriliyor.

Online İtibar Yönetimi İçin Neler Yapılmalı?

Online platformlarda itibar yönetimi, öncelikle dijital mecralarda yapılan ürün ve hizmet arama sonuçlarının yönetimine odaklanır. Bu çerçevede büyük firmalar ve online pazaryerleri, yerleşik Dijital İtibarı Koruma sistemlerine sahiptir. Bu sistemler, etkin itibar yönetimi ve itibar koruması için kullanılır. Aynı zamanda merkezi olmayan yerleşim ağlarındaki kötü niyetli algıları ve tehditleri minimize edebilir. Ayrıca, bu sistemler itibarı korumanın en etkin yoludur.

Marka, ürün, hizmet veya şirket itibarını yönetme ve koruma için şunlar yapılmalıdır;

  • Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlaması (SEM) strateji ile aramalardaki ilk sayfalarda çıkacak muhtemel olumsuz yorumlar kontrol altına alınmalı veya ötelenmelidir.
  • Markanın veya şirketin web sitesinde negatif algılara karşı pozitif içeriklerle olumlu algılar oluşturulmalıdır.
  • Sosyal medyadaki olumsuz paylaşımların yönetilmesi ile negatif paylaşımlar olumlu paylaşımlara çevrilmelidir.
  • Yalan ve iftiraya varan olumsuz paylaşım ve yorumlarla ilgili hukuki yollara başvurulmalıdır!

Profesyonel Online İtibar Yönetimi

Okyanus Hukuk, Online İtibar Yönetimi konusunda uzman bir kadro ile hizmet veriyor. Online platformlarda hakkınızdaki algıları kontrol altında tutarak, itibarınızı korumanıza yardımcı oluyor. Okyanus Hukuk ile markanız hakkındaki olumsuz yorumları, şikayetleri ve yanlış haberleri doğru yöneterek itibarınızı koruyun, negatif algıları fırsata çevirin!

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz