02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Ücretsiz Danışmanlık

Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku | Avukatı

Bilişim avukatı, bilişim ortamında gerçekleşen suçlarla bilişi sistemlerinin kullanıldığı özel hukuk uyuşmazlıklarına bakan hukuk insanıdır. Bilişim, mevcut bilginin elektronik araçlar sayesinde aktarılmasıdır. Bu noktada bilişim kavramı; pos cihazları, bilgisayarlar, cep telefonu, tablet vs. benzeri aletlerle gerçekleştirilen bilgi aktarımlarını belirtir. Sosyal medya hesapları (Facebook, Twitter, Youtube vs.) bilişim sistemi olarak kabul görür. Bahsi geçen bu sistemler aracılığıyla işlenen suçlara ya da özel hukukla alakalı davalara bakan avukatlara da bilişim avukatı denir.

Bilişim Avukatı Ne İş Yapar?

Bilişim sistemlerinin aracılığıyla gerçekleştirilen suçlara ya da bilişim sistemleriyle alakalı hukuki uyuşmazlıklarla ilgilenir. Bilişim suçlarıyla ilgilenen avukatlar genellikle müstehcenlik, şantaj, tehdit, dolandırıcılık gibi belli birtakım suçlarla karşılaşırlar. Aynı zamanda çevrimiçi itibar yönetimi, içerik kaldırma, yalan haber kaldırma, sahte hesap kapattırma gibi işlemleri de avukatlar yapar. Youtube’den video kaldırma, Google arama motoru sonucu silinmesi, telif hakkı korunması ve ihlali durumunda yürütülen hukuki süreçler, internet ticareti sözleşmeleri, mesafeli satış sözleşmesi hazırlanması ve yürütülmesi işlemleri de avukatlar aracılığıyla yürütülür.

Bilişim Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Bilişim suçları avukatı ya da diğer ismiyle siber suçlar avukatı, ceza hukuku mevzuatında mevcut olan bir avukatlık uzmanlık alanı olarak mevcut değildir. Fakat, bilişim alanında kişisel olarak gelişimiyle uzmanlaşan ceza avukatları mevcuttur. Genel olarak TCK’da mevcut olan bilişim suçları şu şekildedir:

  • Bilişim sisteme giriş suçu
  • Bilişim sistemini kasıtlı olarak engelleme, erişilmez kılma, mevcut verileri yok etme veya değiştirmeye yönelik suç
  • Banka veya kredi kartı haksız kullanımından ötürü doğan suçlar
  • Yasak cihaz veya yasak program kullanmadan ötürü doğan suçlar.

Özel Hukuk Davalarında Bilişim Avukatı Rolü Nedir?

Özel hukuk davalarında bilişim avukatının rolü şu şekildedir. Tazminat, boşanma, alacak ve diğer davalar ile özel hayat ilişkilerinin bilişim üzerinden meydana çıkan olayları kapsaması dolayısıyla özel hukuk davalarında bilişim avukatının rolü büyüktür.

Boşanma davalarında Facebook, Twitter ya da Whatsapp üzerinden çiftler arasında tehdit ya da hakaret suçları işlenebiliyor. Bu noktada avukat bahsi geçen bu suçları ispat ettiğinde boşanma davasında önemli bir gelişim kaydedilir. Bu davalarda eşlerden birinin fotoğraf ya da başka kayıtlar üzerinden aldata durumu ispat etmek için eşinin sosyal medya hesaplarına erişim sağladığı durumlar yaşanabilmektedir. Bu durum suç olarak kabul edilmez. Ancak bilişim sistemi ya da programındaki boşanma davasıyla ilgisi olmayan davalarda kasten bilgi yok etme durumu suç olarak sayılır.

Bilişim Avukatı Vasıtasıyla İçerik Silme veya Kaldırma

İnternet üzerinde mevcut bulunan bilgileri ve verileri kaldırma, erişim engeli getirme durumları bilişi avukatı aracılığıyla sulh ceza hakimliğine başvurularak yapılır. İnternette yayınlanan her türden bilgi (fotoğraf, video, haber, yorum vs..) içeriğin kaldırılmasına yönelik şartlar 5651 sayılı kanunda mevcuttur.

Avukatlar aracılığıyla internet üzerinden yayınlanmış olan içeriğin kaldırılması yahut içeriğin mevcut olarak yer aldığı web sitesinin ilgili bölümüne erişim engeli getirilmesi şu koşullarda mümkündür:

  • Kişilik hakları ihlali
  • Suç işleme
  • Özel hayat gizliliği ihlali
  • Kamu yararına içerik kaldırılması
  • Kamu düzeni dolayısıyla erişim engeli.

Bilişim Avukatı Ücretleri

Pek çok insan için bilişim avukatı ücreti merak konusudur. Bilişim davalarında pek çok farklı durum söz konusu olabilir. Yani her davanın sebebi de sonucu da bir olmaz. Bazı davaların süreçleri uzarken bazı davaların süreçleri de kısa sürebilir. Bundan ötürü avukat ücreti de değişiklik gösterir. En net bilgiyi Okyanus Hukuk Bürosuna danışarak öğrenebilirsiniz.