Avukatlar, hukuk eğitimi veren fakültelerden mezun olmak durumundadır. Bu fakülte 4 yıllıktır. Mezun olan avukatların 1 yıl stajyer olarak çalışıyor olması gerekir. Ardından da ruhsat alınır ve avukatlık mesleğine başlanır.

Her bir il içerisinde bir adet baro bulunmak durumundadır. Avukat ruhsatına sahip olan tüm kişiler, bu baroya kayıt olmak zorundadır. Aksi halde mesleği yapmak söz konusu olamaz. Avukatlık mesleği bağımsızlık olarak tanımlanabilir. Barolarda bu nedenle alt, üst ilişkisi yoktur.

Avukat Nedir?

Avukat, kişilerin hak ve özgürlüklerini ihlal eden durumlarda kişiye haklarını hatırlatmak ve o kişinin haklarını savunmak ile yükümlüdür. Avukatlar sadece mağdurları değil, suçluları da savunabilir.

Mahkemelerde, icralarda avukatlara başvurulur. Özelikle hukuk konusunda eksik olduğunu düşünen mağdur ya da zanlı bir avukat sayesinde kendini mahkemede çok daha rahat bir şekilde savunabilir. Avukat nedir diye sorulduğunda kişilerin her türlü durumunu mahkemede kişinin lehine çevirmeye çalışan kişi olarak tanımlanabilir.

Avukatlığın İlkeleri Nelerdir?

Söz konusu avukat olunca mesleğin de belirli ilkeleri vardır. Avukatlığın mutlaka şeffaflık ilkesine uygun olması gerekiyor. Müvekkilin tüm gerçeklerini bilmek durumundadır. Aynı zamanda avukatın görevi hem müvekkile hukuki görüşünü sunmak hem de olası kararlar ile ilgili bilgi vermektir.

Avukatlar sır saklama yükümlülüğü içerisindedir. Müvekkilin avukata karşı dürüst olması, avukatın da tüm bildiklerini gizlemesi çok önemlidir. Güven olmadan doğru bir avukat müvekkil birlikteliği oluşamaz.

Avukatlar her ne kadar müvekkillerini savunuyor olsa da davanın herhangi bir tarafında olmamalıdır. Savunmalarını hukuki ölçülere ve nezaket kurallarına bağlı kalarak yapmaları çok önemlidir.

Avukatlar bir dava içerisinde sadece kendi müvekkilini savunmalıdır. Karşı tarafın menfaatine olacak her türlü hamleden kaçınmalıdır. Bağımsız olmak önemlidir. Avukatlar bağımsızlığını ihlal eden işlerden uzak durur.

Avukat Hangi Davalara Bakar?

Avukatlar Havana Kuralları kapsamında mesleki işlemler yapar. 27 Ağustos-7 Eylül 1990 tarihleri arasında Havana’da toplanan grup, uluslar arası bir düzenleme yaparak bunu kabul etmiştir.

Avukat olmak demek, özgür ve bağımsız olmak demektir. Bunun yanında ifade özgürlüğünün de mutlaka bulunuyor olması gerekir. Avukatlar ceza avukatı, boşanma avukatı, ağır ceza avukatı gibi allara ayrılabilir. Ancak, bu dallar resmi branşlar değildir.

Bir avukat tüm davalara bakma hakkına sahiptir. Ancak, avukatlar kendilerini hangi alanda geliştirmiş ise o alanda daha başarılı sonuçlar almaktadır. O nedenle alanının başarılılarından yardım istemek her zaman mantıklıdır.

Avukatımı Kendim Seçebilir Miyim?

Kişiler, avukatlarını kendileri seçme hakkına sahiptir. Yani başınız bir derde girdiğinde, hakkınızda bir dava açıldığında, birine dava açacağınızda bir avukat ile görüşebilirsiniz. Öncelikle kişi avukata gitmeli, derdini anlatmalıdır. Avukatsa davaya bakmak isteyip istemediğini ifade edecektir.

Sadece bir avukat ile anlaşmak durumunda değilsiniz. Bir davada tarafın birden fazla avukatı olabilir. Bunun yanında gözaltına alınan bir kişi barodan avukat isteme hakkına sahiptir. Maddi gücü bulunmayan ve kendine avukat tutamayan kişiler, baronun atamış olduğu avukat sayesinde kendini savunma hakkına sahip olabilir.

Neden Avukata İhtiyacım Olabilir?

Avukata ihtiyaç duyabilmenin pek çok nedeni olabilir. Evinize icra gelebilir, bir yakınınız öldürülebilir, çantanız çalınabilir veya biri tarafından rahatsız ediliyor olabilirsiniz.

Hukuksal bir süreç başlatacağınız her bir konu için hukuksal yeterlilik sağlamak adına avukat ile çalışmak gerekir. Boşanmalarda, ağır ceza davalarında, hacizlerde ve daha pek çok durumda avukatlar işin hukuksal boyutu ile ilgilenerek sizleri büyük bir yükten kurtarır. Ancak, bir avukat ile anlaşırken ona karşı dürüst olmanın sizin lehinize olacağını unutmamalısınız.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz