Yargıtay (Temyiz Mahkemesi) ve Görevleri

Yargıtay temyiz mahkemesi ve görevleri incelendiği zaman bu mahkemelerin bir üst kurul olduğu görülmektedir. Bölge istinaf mahkemeleri gibi direkt olarak olaylar üzerinden inceleme yapması söz konusu değildir. Sadece gelen itirazları değerlendirme ve hukuka uygun olup olmadığına karar verme noktasında görevleri bulunmaktadır. Yüksek mahkeme olarak nitelendirilmesinin nedeni de budur. Birinci derece mahkemelerden gelen davaların itirazlar neticesinde hukuki karar verip vermediklerinin incelenmesi en temel görevlerindendir.

Yargıtay’a Başvurmak İçin Basamaklar Nelerdir?

Yargıtay temyiz mahkemesi ve görevleri hakkında bilgi alınırken mahkeme sonucundan memnun olmayan kişilerin direkt olarak Yargıtay’a başvurma gibi bir hakkının olmadığı da belirtilmelidir. Öncelikli olarak ceza istinaf ve hukuk istinaf mahkemelerinin denetiminden geçmesi ve bunun akabinde gerekli olan adımlar atılarak Yargıtay’a başvurulması gerekir. Öncesinde açık olan tüm hukuki yolların denenmesi en temel kriterlerden biri olarak koyulmuştur.

Yargıtay’ın Temel Görevleri Nelerdir?

Yargıtay temyiz mahkemesi ve görevleri nelerdir şeklinde soru yönelten kişilerin ilk olarak göz atmaları gereken detaylardan bazıları;

  • Temyiz incelemesi Yargıtay denildiği zaman akla ilk olarak gelmesi gereken seçenekler arasında yer alıyor. Gerekli olan başvuru adımları eksiksiz bir biçimde tamamlandıktan hemen sonra temyiz incelemesi kusursuz bir biçimde tamamlanır.
  • Yargıtay’ın temyiz davalarında aldığı kararların emsal nitelikte olduğunun da belirtilmesi gerekir. Bazı noktalarda hukuk alanında boşluklar verilmiş olabilir. Bu boşluklar Yargıtay içtihatları ile hukuka tam uyumlu biçimde doldurulmaktadır.
  • Karara bağlama konusunda kişilerin başvurabileceği son merci olarak nitelendirilmektedir. Karara bağlayıcı bir yapılanması mevcuttur.
  • Yargıtay kapsamında yer alan üyeler ve başkan ile alakalı suç davalarına ve tazminat davalarına bakmak da bu mahkemenin görevi olarak belirlenmiştir.

Bu görevler ile alakalı dava dosyası oluştururken konusunda uzman olan bir avukattan yardım almak sizin için çok daha verimli bir şekilde sonuç sunacaktır.

Cumhuriyet Başsavcılığının Görevleri Nelerdir?

Yargıtay temyiz mahkemesi ve görevleri kısaca incelenirken en kritik noktalardan bir diğerinin de Cumhuriyet başsavcılığı olduğu net bir biçimde görülmektedir. Suçlar ile alakalı temel noktaları bir araya getirerek bir tebliğ hazırlama ve soruşturmanın ilk adımını atma kuralı direkt olarak bu birime aittir. Bu tebliğname kapsamında sunulan davanın temyizi ile alakalı gerekli olan tüm detaylara erişim sağlanabilir. Özellikle emsal kararlardan faydalanacak olan kişiler için bu tebliğlerin detaylı bir şekilde incelenmesi büyük önem arz etmektedir.

Görevli Mahkemenin Belirlenmesi

Yargıtay temyiz mahkemesi ve görevleri sadece temyiz aşaması ile de sınırlı değildir. Aynı zamanda görevli olan birinci derece mahkemelerin belirlenmesi konusunda da direkt olarak inceleme gerçekleştirebilir ve karar verebilir. Bu konuda herhangi bir sınırlandırma getirilmemiştir. Fakat Yargıtay’ın bu kararı verebilmesi için öncelikle birinci derece mahkemelerin görevsizlik kararı vermiş olması gerekir. Bunun sonrasında kişilerin daha fazla mağduriyet yaşamaması için Yargıtay görevli olan mahkeme biriminin hangisi olduğu ile alakalı net bir biçimde açıklama yapacaktır. Tabi ki bunun için de bireysel başvuru esastır. Yargıtay direkt olarak görevsizlik ya da takipsizlik verilen her dava ile alakalı görüş beyan etme gibi bir yola başvurmayacaktır.

İdari Konularda Yetkisi

Yargıtay temyiz mahkemesi ve görevleri kapsamında idari meseleler ile alakalı olan tüm detayların Yargıtay’ın elinde olduğu gibi bir yanılgıya düşülmemelidir. İdari konular ile alakalı çıkan anlaşmazlıklardan doğan mahkemelerin direkt olara idari mahkemelerde açılması gerekir. Bu noktada dava sonucunun kabul edilmemesi ile alakalı bir durum söz konusu olduğu zaman ancak Yargıtay temyiz yolu açık bir hale gelecektir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz