Yargıda E-Duruşma Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Günümüz pandemi koşullarının getirdiği koronavirüs önlemleri ve yeni yargı düzenlemesi ile birlikte artık avukatlar ‘Yargıda E-Duruşma’ yöntemi ile duruşmalara katılabilecek.

E-Duruşma Sistemi 15 Eylül 2020 tarihi itibariyle pilot olarak belirlenen Ankara Batı Adliyesi`nde Kadastro Mahkemesi, 1. ve 2. Tüketici Mahkemesi ile 1. ve 2. İcra Hukuk Mahkemesinde kullanıma açılacaktır.

“E-Duruşma” , Türkiye’de avukatların adliyeye gitmeden, bulundukları yerlerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan ve yargı sistemine yeni gelen bir sistemdir. Uygulamanın ilk duruşması Ankara Batı Adliyesi 1. Tüketici Mahkemesinde görülerek hukuk sistemimize kazandırıldı.

Yargıda e-duruşma özelinde taraf avukatı duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yapıp, bürosundan bağlandıktan sonra mahkeme salonuna kurulan ekranda duruşmaya katılabilecek.

Pilot Mahkemeler Hangi Mahkemeler Olacak?

Pilot uygulama, 15 Eylül’de Ankara Batı Kadastro Mahkemesi, 1 ve 2’nci Tüketici Mahkemesi ile 1 ve 2. İcra Hukuk Mahkemesinde başlayacak.

E-Duruşma Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

E-Duruşma uygulaması 15 Eylül 2020 tarihi itibariyle pilot olarak belirlenen mahkemelerde başlamış olup, avukatlara video konferansla duruşmalara katılma fırsatı sunmakta.

E-Duruşma Nasıl Yapılacak?

Yazılımı ve geliştirmesi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce yapılan e-duruşma sistemi ile avukatlara farklı şehirlerdeki duruşmalarına video konferans yöntemiyle katılabilme olanağı sağlandı.

Pilot olarak belirlenen bu mahkemelerdeki duruşmalara Avukat Portal veya Celse uygulamasından “Duruşma Sorgula” menüsü üzerinden e-duruşma talebi gönderebilecektir.

Avukatlık Kanunu Madde 49 ve Ceza Muhakemeleri Kanunu Madde 183 uyarınca e-duruşma koşulları ile fiziki duruşma koşulları aynı olduğundan duruşma düzeninin sağlanması için gerekli hassasiyet gösterilmeli, duruşma sırasında her hangi bir sesli veya görüntülü kayıt ya da nakil olanağı sağlayan cihaz kesinlikle kullanılmamalı, e-duruşma kullanımı için minimum 8 Mbit internet hattı ile bağlanılmalı, kullanılacak İnternet bağlantısı ortak kullanılan bir hat olmamalı, duruşma esnasında başka bir uygulama kullanılmamalıdır.

Avukatlar, “UYAP Avukat Portalı” üzerinden “Duruşma Sorgula” menüsünden sorgulama yaptıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini de yazarak ilgili mahkemeye “e-Duruşma” talebi göndererek duruşmaya görüntülü olarak katılımı sağlayabilecek.

Hakimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinden sonra duruşmaya portal üzerinden katılabilecek. Duruşmaya “e-duruşma” sistemi ile katılan avukatlar, uygulama aracılığıyla bağlandıkları duruşmalarda cübbe giymek zorunda olacak.

Bir yorum yaz