Yardım Ve Bildirim Yükümlülüğünün Yerine Getirilmemesi Suçu

Yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi suçu kişilerin muhtaç kimselere bakmamaları sonucunda ortaya çıkar. Bakıma ya da yardıma muhtaç olan bireylerin ilgili makamlara bildirilmemesi ile birlikte suç işlemiş sayılırsınız.

Türk Ceza Kanunu 98. Madde içerisinde kişinin suçlu sayılabilmesi mağdur olan taraf ile arasında bir yükümlülük olması gerekir. Örneğin, anne çocuğunu sokağa bırakıyorsa ya da hastalığını yetkili kurumlara bildirmiyorsa eğer, ceza alması olasıdır. Yine aynı şekilde yaşlı annesi ve babasını da uzun süre bakıma muhtaç bırakan kimse, mahkeme önünde yargılanır.

Yardım Ve Bildirim Yükümlülüğü Nedir?

Yardım ve bildirim yükümlülüğü, bir kimsenin bakmak zorunda olduğu kimseye karşı tüm sorumluluklarını yerine getirmesidir. Hastalık ,yararlanma, yaşlılık ya da bakıma muhtaçlık gibi durumlarda eğer sorumlu olunan kişiyle ilgilenilmiyorsa, Türk Hukuku içerisinde bir cezası vardır.

 • Yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi suçu Türk Ceza Kanunu 98. Maddesi içerisinde ön ödeme prosedürüne tabi suçlar arasındadır.
 • Kişinin yaşam ve vücut bütünlüğünün korunması en önemli unsurlardan bir tanesidir.
 • Özellikle bakıma ihtiyacı olan birey ile aranızda bir yükümlülük varsa eğer tüm ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir.
 • Anne, baba, eş ya da çocuk belirtilen kategori içerisinde yer alır.

Yardım Ve Bildirim Yükümlülüğünü Etkileyen Unsurlar

Yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi suçu nasıl bir suçtur konusunda fikir edinmek için ilgili kanun maddelerini incelemeniz yeterlidir. İhmal davranışı olarak da bilinen suç kapsamında, adil ve objektif bir şekilde yargılama yapılır. Kişilerin yükümlülüklerini etkileyen unsurlar, ekonomik yetersizlik ya da zamanının kısıtlı olması gibi sebeplerdir. Bu durumda ise bakımla yükümlü olduğunuz kimsenin durumunu görevli makamlara bildirmeniz önem taşır.

Yardım etmemek ya da durumu derhal ilgili makamlara bildirmemek, suçun işlenmesi adına yeterli sebeplerdir. Her iki konuda da ihmal nedeniyle kişinin sağlığı ve hatta vücut bütünlüğü tehlikeye girer.

Yardım Ve Bildirim Yükümlüğünün Yerine Getirilmemesi Cezası

Çocuk, yaşlı ya da bakıma muhtaç kimlere bakım yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde mahkeme suçu olan tarafın 1 yıla kadar hapsini ister. Aynı zamanda faile adli para cezası da verilebilir.

 • Eğer bakıma muhtaç kimse, kişinin ihmali ya da sorumsuzluğu nedeniyle ölüyorsa eğer, ceza oranı artar.
 • Suçlunun 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması mümkündür.
 • Türk Ceza Kanunu 98. Madde 1/2 bölümlerinde tüm detaylar açıklanmış ve böylelikle bireylerin fikir edinmeleri amaçlanmıştır.
 • Belirtilen durum uzlaşmaya bağlı suçlar arasında yer almamak ile birlikte mağdur olan tarafın haklarının korunması adına adil bir yargılama yapılmalıdır.
 • Yardım ve bildirim yükümlülüğü, kişinin bakıma muhtaç olduktan sonra sağlıklı bir yaşam sürmesi adına önemlidir.

Yardım Yükümlülüğünün Yerine Getirilmemesi Adli Para Cezası

Yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi suçu sonucunda kişiden adli para cezası da talep edilebilir. Mahkeme sürecinde istenen tüm işlemlerin yerine getirilmesi en iyi şekilde sonuçlanması açısından faydalıdır.

 • Eğer hakim hapis cezasına hükmettiyse eğer, adli paraya dönüştürme şansınız yoktur.
 • Suçlu kişiye hapis cezası ile birlikte adli para talebinde de bulunulabilir.
 • Eğer verilen hapis belirli bir sürenin altındaysa eğer, suçlu için ceza tutarı adli paraya dönüştürülür.
 • Devlette hukukun üstünlüğü ilkesi kapsamında herkesin hak ettiği cezayı alması amaçlanır.

Davaya dair hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezanın ertelenmesi de hakimin alabileceği kararlardan bazıları olarak karşımıza çıkar.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz