Yalan Tanıklık (Şahitlik) Suçu Ve Cezası

Ceza mahkemeleri kapsamında işlenilen suçların cezası Türk Ceza Kanunu tarafından belirlenen kanun içeriklerine göre verilmektedir. Kanunlar kapsamında bir suçun üstünü örtmek ya da zanlının beraat etmesi için uygulanan yalancı tanıklık suçunun da bu kapsamda cezası oldukça ağırdır. Adliyeye karşı suçlar bölümünde yer alan yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası kapsamında adaleti engellemek, mahkemeyi yanıltmak gibi suçlardan ceza almaktadır. Bu nedenle bu tarz bir suç kapsamında kişilerin tanıklığına uygun olarak uzlaşma, şikâyet ve zaman aşımı gibi durumlarda söz konusudur.

Yalan Tanıklık (Şahitlik) Suçu Ve Cezası

Yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası, tanık ifadesini dinlemek üzere yetkili kişiler ya da kurumlar önünde gerçeği yanıltacak şekilde ifade verilmesi suçudur. Suç kapsamında tanık ifadesi, bir olayın oluşum sürecini gören, olayın tüm detaylarına hâkim olan ve olay hakkında görgüsü, bilgisi olan bir kimsenin beş duyu organı ile edinmiş olduğu bilgiler kapsamında ifade veren kişidir. Bir dava içerisinde tanık ifadesi, davanın gelişmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle kişilerin haklarının korunması ve davanın seyrinin doğru bir adalet ile ilerlemesi için Türk Ceza Kanunu kapsamında yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası belirlenmiştir.

Yalancı tanıklık (şahitlik) cezası kapsamında belirli şartlar ve nasıl yapıldığına dair uygulanan işlemler bulunmaktadır. Yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası içeriklerine genel olarak bakıldığında;

  • Bir soruşturma dâhilinde yer alan mahkeme dışı tanık dinleme, yetkili kişi ya da kurul önünde gerçeği yansıtmayacak şekilde tanıklık yapan kişi 4 ay ile 1 yıla kadar hapis cezası istenir.
  • Mahkeme huzurunda ya da yemin ettirilerek tanık dinleme uygulamasında kanun kapsamında yetkili kişi ya da kurul önünde gerçeği yansıtmayacak şekilde tanıklık eden kişi için 1 yıl ile 3 yıla kadar hapis istenir.
  • Üç yıldan fazla bir hapis cezası istenilen bir suç üzerinde soruşturma ya da kovuşturma dâhilinde yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası işlenmesi ile kişi için 2 yıl ile 4 yıla kadar hapis cezası istenir.
  • Tanıklık kapsamında aleyhine tanıklık yapılan bir kişi için gözaltı kararı alma ya da tutuklama dışında farklı bir koruma tedbiri alınmasıyla, yüklenen fiili işlemediği gerekçesiyle beraat kararı ya da kovuşturmaya yer olmaması nedeniyle ceza oranında yarı oranda artırma yapılır.
  • Aleyhinde tanıklık yapılan kişinin yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası kapsamında gözaltına alma, tutuklanması halinde, yüklenmiş olan suçun işlenmediği anlaşılması ile yalancı tanıklık yapan kişi, kişinin hürriyetini engellemek suçundan fail olarak sorumlu tutulur.
  • Yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası kapsamında aleyhinde tanıklıkta bulunulan kişinin mahkûm olduğu hapis cezası dâhilinde infaz süreci başlamış ise, ceza oranı verilecek cezanın yarı oranında artar.

Yalan Tanıklık (Şahitlik) Suçu Ve Cezası İndirimi

Türk Ceza Kanunu’na göre verilen cezalarda ve yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası işlemlerinde, kişi dinlenildikten sonra belirli kapsamlarda ceza indirimi uygulanmaktadır. Ceza indirimleri;

  • Kişi, kendisinin alt soy ya da üst soy, eş ya da kardeş soruşturma ve kovuşturma durumlarına uğramasına neden olabilecek bir durumda yalancı tanıklık suçu işlemesinde ceza indirimi yapılabilmekte aynı zamanda kişi masum bulunmasıyla ceza verilmemektedir.
  • Tanıklıktan çekinme hakkı bulunan bir kişi bu hakkı kullanmadan gerçeği yansıtmayan bir ifade vermesi halinde cezasında indirim yapılabilir ve aynı zamanda ceza verilmemesi de mümkündür.

Yalan Tanıklık (Şahitlik) Suçu Ve Cezası Uzlaşma

Uzlaşma suç kapsamında şahıs ve mağdur kişilerin bir uzlaştırmacı aracılığı kapsamında iletişim kurarak uzlaşmanın sağlanması yöntemidir. Bu yöntem kapsamında belirli suçlar yer almaktadır. Ancak yalancı tanıklık (şahitlik) suçu ve cezası kapsamında uzlaşma durumu söz konusu değildir.

Bir yorum yaz