Yalan Haberi İnternetten Kaldırma

Yalan haberi internetten kaldırma için yasal süreçleri kullanmak, en doğru sonucu alabilmek adına önem taşır. Ünlü isimler, siyasetçiler ya da oyuncular hakkında çıkan haberlerin kişilik haklarını engellenmemesi açısından bu tür yaptırımlar gereklidir.

Bir haberin yalan olduğunu kanıtlayabilmek adına tarafların açıklama yapması ya da kanıtlar sunmaları faydalı olacaktır. Son dönemde internet gazeteciliğinin yaygınlaşmasının üzerine yalan haber sayısı da artmaya başlamış durumdadır.

Yalan Haber İnternetten Nasıl Kaldırılır?

İnternetten video, içerik, ses ya da görüntü kaldırma gibi işlemlerde olduğu gibi yalan haber konusunda da 5651 sayılı kanundan destek alınır. İnternette yayınlanan tüm bilgi ve içerikler ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı kanunda, yalan haberlerin kaldırılabileceği vurgulanmıştır.

 • Yalan haberi internetten kaldırma sürecinde sorun yaşamamak adına Sulh Ceza Mahkemesine gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapılmalıdır.
 • Bu aşamada ise haklılığın kanıtlanabilmesi açısından ortada bir suç ya da mağduriyet olması önemlidir.
 • Aksi takdirde yayınlanmış bir haberin engellenmesi ya da internetten kaldırılması mümkün değildir.
 • Yalan haber ise tamamen taraflardan bağımsız, hayali bir şekilde hazırlandığı için hak ve özgürlüklere zarar verebilir.

İnternetten Haber Kaldırmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

Haber ya da içeriğin internetten kaldırılabilmesi adına suç teşkil etmesi ya da özel hayatın gizliliği kuralına uymaması gerekir. Aksi takdirde mahkemeye başvuru yapılsa bile olumlu bir sonuç almak mümkün olmayacaktır. İçerik ya da yer sağlayıcısı sayesinde haberi kaldırmak oldukça kolaydır. Bu aşamada haber yapan tarafın haklarını koruma ve itiraz etme şansı da mevcuttur.

Sessiz kalma hakkı: Haberi yapan ya da yayınlayan tarafın sessiz kalma hakkı vardır. Ancak belirtilen durumda, yapılan tüm suçlamaları kabul edilmiş sayılır. Böylelikle dava açıldığında ise mağdur olan tarafın kazanma şansı daha da yüksektir.

Yalan Haberi İnternetten Kaldırma İle İlgili Tekzip

Hukuki olarak destek alan ve yalan haberi internetten kaldıran taraf, aynı zamanda yayıncının konu ile ilgili tekzip yayınlamasını da talep edebilir. Böylelikle haberi çıkan kişinin tam olarak haklılığının kanıtlanması amaçlanır.

 • Her yalan haber yapan kuruluşun tekzip yayınlama gibi bir zorunluluğu yoktur.
 • Dava sürecinin uzamasını istemeyen taraf basına bu tür bir bildirim vererek mahkemenin kısa zamanda sonuçlanmasına zemin hazırlar.
 • Ünlü ve önemli isimler genellikle bu tür tekzip metinleri sayesinde itibarlarını da korumayı hedefler.
 • Yalan ya da yanlış haber, gazetecilik ahlakı açısından yanlış olsa da önemli isimler üzerinden prim yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Sosyal Medya Üzerinden Haber Kaldırma

Yalan haberi internetten kaldırma söz konusu olduğunda, sosyal medya üzerinden de işlem yapmak gerekir. İnternetten kalkan bir haber Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal hesaplarda hala yayınlanıyor olabilir. Belirtilen durumun önüne geçebilmek adına mahkemeye başvuru yaparken tüm internetten kanallarından ve sosyal ağlardan kaldırılmasını talep etmek faydalıdır.

 • Mahkeme hakimi belirtilen video eğer taciz, tecavüz ya da cinsel istismar ile ilgili 24 saat içerisinde bir karar vermek zorundadır.
 • Toplumun ahlakını olumsuz yönde etkileyecek haberler ile ilgili basın yasağı getirilir.
 • Oyuncu, sanatçı gibi isimlerin haberleri gençleri olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı her zaman dikkatli bir şekilde haber yapılmalıdır.

Yukarıda belirtilen konu ile ilgili bir mağduriyetiniz varsa eğer bilişim avukatlarımız ile görüşebilirsiniz. Talebiniz en kısa süre içerisinde onaylanır. Böylelikle adınıza yapılan yalan haberlerin en kısa sürede tüm internet sitelerinde engellenmesi amaçlanır.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yorum yaz