Yağma (gasp) Suçu ve Cezası

Yağma (gasp) suçu ve cezası genel olarak iki unsurun bir arada bulunması durumunu barındırır. Burada bir yandan cebir bir yandan da tehdit suçları karşınıza çıkar. Yani bir kişi bir malı alabilmek adına malın sahibine zor kullanmak durumundadır. Suçun cebir ve tehdit barındırıyor olması hırsızlıktan ayrıştırılması anlamına gelmektedir. Hırsızlıkta cebir ya da tehdit unsurları yer almaz.

Gasp Suçunun Şartları Nelerdir?

Gasp ile hırsızlık genel olarak birbirine karıştırılan iki farklı suçtur. Hırsızlık söz konusu olduğunda kişiler mallarının çalındığını anlamaz. İş sessiz sedasız bir şekilde devam eder. Ancak, söz konusu gasp olduğunda kişinin elindeki malı zorla alma durumu vardır.

Yani malı alan fail o malın sahibi olur. Bunu da zorla yapar. Eğer ki kişiler aynı evi paylaşıyorsa ve ortak ev eşyalarını kullanıyorsa bu hırsızlık ya da gasp olarak kabul edilmez.

Gasp Suçunda Cebir Ve Tehdit

Tehdit demek, iç huzurun bozulmasına, kişinin karar verme özgürlüğünün elinden alınmasına ve serbest bir şekilde hareket edememesine neden olur. Cebir ise bir kişinin istenen bir şeyi yapması için şiddet uygulanması anlamına gelmektedir.

Hırsızlık suçu söz konusu olduğunda bir kişinin malını alabilmek adına cebir ya da tehdit kullanmak amaç değildir. Yani hiçbir şekilde cebire ya da tehdide gerek kalmaz. Kişi malının alındığından haberdar olmayacaktır. Ancak, gasp suçunda cebir ve tehdit unsuru barınmaktadır. Yağma (gasp) suçu ve cezası şekli genel olarak tehdidi ve cebri barındırmaktadır.  

Gasp Suçunda Ceza

Bir suç gündüz vaktinde, herhangi bir suç aleti kullanılmadan işleniyorsa bu basit şekilde işlenen bir suçtur. Bunun yanında eğer ki birden fazla kişi bir suçu işliyorsa, aynı zamanda cebir ya da tehdit kullanılıyorsa o zaman suç nitelikli hale geliyor.

Söz konusu yağma (gasp) suçu ve cezası olduğu zaman burada en düşük alınacak ceza 6 yıldan başlamaktadır. Cezalar 10 yıla kadar çıkabilir. Suçun nitelikli bir şekilde işleniyor olması ise çok daha fazla ceza alınmasına neden olacaktır.

Nitelikli Yağma Suçu

Bir standart suçlar, bir de nitelikli suçlar vardır. Nitelikli suç dendiği zaman normal suçun yanında özelliğinin bulunmasıdır. Gasp yaparken bir yandan silah ile tehdit ediyorsanız o zaman nitelikli gasp olarak kabul edilecektir. Yağma (gasp) suçu ve cezası belirtileri farklılık gösterebilmektedir. Söz konusu nitelikli gasp olduğunda alınan ceza çok daha yüksek olacaktır.

  • Bir malı silah yolu ile almaya çalışmak ya da almak,
  • Kişinin kendini tamamen gizleyerek suçu işlemeye çalışması,
  • Birden fazla kişinin bir malı gasp etmeye çalışması,
  • Bir kişinin özgürlüğünü sınırlandırmak ya da yolu kesmek,
  • Kendini savunmaya elverişli olmayan birinden bir malı zorla almak,
  • Gece saatlerinde malı almaya çalışmak nitelikli gasp suçuna örnektir.

Hırsızlık Suçunun Yağma Suçuna Dönüşmesi

İlk olarak yağma (gasp) suçu ve cezası nedir sorusunu sormak gerekiyor. Yağma suçunun hırsızlık suçundan farklı olan yanları vardır. Hırsızlık suçu gizli saklı işlenir. Yani söz konusu hırsızlık olduğunda kişi malının çalındığından haberdar olmaz. Ancak, yağma suçunda cebir ve tehdit unsurları bulunur. Hırsızlık suçu tamamlanmazsa bu yağma suçuna dönüşecektir.

Diyelim ki biri bir kişinin bilgisayarını çalmış. Bilgisayarı çalınan anında durumu fark etmiş ve bilgisayarını geri almak istemiş.  Çalan kişi ise bilgisayarı vermemek için cebir ve tehdit yoluna başvurmuş. Bu durumda yağma (gasp) suçu ve cezası ortaya çıkacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz