Yağma (Gasp) Suçu Malın Değerinin Azlığı

Yağma (gasp) suçu malın değerinin azlığı ceza indirimi sağlamak amacı ile sunulur. Bir malın değeri normalden azsa ya da kişi gasp edebileceği daha fazla ürün varken sadece belli bir ürünü gasp ediyorsa ceza indirimi alacaktır.

Nitelikli Yağma Nedir?

Bir suçun nitelikli olarak işleniyor olması daha fazla ceza alınmasına neden olur. O nedenle nitelikli gasp suçunun ağırlaştırıcı etkileri olduğunu görmek mümkündür. Öncelikle yağma (gasp) suçu malın değerinin azlığı nedir diye sormak gerekir. Bir malın değerinin az olması hafifletici bir neden olarak karşınıza çıkar.

Suç, etkilerinin yüksek olması, karşıdaki kişinin hak ve özgürlüğünün kısıtlanması durumlarında ise nitelik kazanmasına neden olur. Bu durumda alınacak ceza çok daha yüksek olacaktır.

 • Silah kullanarak bir ürünün gasp edilmesi,
 • Kişinin tanınmayacak bir şekilde gizlenerek suçu işlemesi,
 • Tek kişi değil, birden fazla kişi tarafından suç işlenirse,
 • Yol kesmek ya da kişinin özgürlüğünü kısıtlamak suretiyse suç işlenirse,
 • Bedenen ve ruhen kendini savunamayacak olan kişilere karşı gasp yapılırsa,
 • Gece vaktinde gasp yapılırsa o zaman tüm bu durumlar nitelikli gasp olarak kabul edilecektir.

Hangi Durumlarda Daha Az Ceza Alınır?

Yağma durumunda belirli ceza indirimleri söz konusu olabiliyor. Öncelikle yağma (gasp) suçu malın değerinin azlığı belirtileri göz önünde bulundurulmalıdır. Yani bir kişi alabileceği çok daha fazla ürün varken sadece belirli bir oranda alım sağlıyorsa bu kişinin cezasında indirim yapılacaktır.

Malı alan ancak, ceza aşamasında pişman olan kişiler genel olarak ceza indiriminden yararlanabilir. Bir kişinin zararını karşılayan kişilerde ceza indirimi uygulanacaktır.

 • Yağmalanan malın değerinin herkese göre oldukça düşük bir miktara denk geliyor olması durumunda daha az ceza alınır.
 • Aynı zamanda failin çok sayıda mal alabilme şansı varken sadece az miktarda ürünü yağmalaması durumunda da ceza indirimi sağlanacaktır.
 • Kişinin hukuki ilişki yolu ile alması gereken ürünü tahsil etme amacı ile cebir ve tehdit kullanması durumunda ceza indirimi olacaktır.

Etkin Pişmanlık Nedir?

Yağma (gasp) suçu malın değerinin azlığı Yargıtay tarafından her an göz önünde bulundurulan bir durumdur. Bunun yanında etkin pişmanlık durumu da daha az ceza alınması için önemli bir konudur. Bir ürünü gasp eden ancak, kovuşturma öncesinde ürünü geri iade eden ya da karşıdaki kişinin zararını resmi olarak karşılayan failler ceza indirimi alabilir. Bu indirim cezanın 3’te 2’si kadar olabilir.

Kovuşturma başladığı andan itibaren zararın belirli bir bölümünün karşılanıyor olması cezanın yarıya kadar inmesine yardımcı olacaktır.

Yağma Suçunun Olabilmesi İçin Unsurlar Nelerdir?

Yağma (gasp)suçu malın değerinin azlığı sadece cezada indirim almak adına geçerli bir durumdur. Öncelikle bir suçun yağma olabilmesi için aşağıdaki özellikleri içermesi gerekmektedir.

 • Mal mutlaka taşınabilir özellikte olmak zorundadır.
 • Malın sahibinin malını vermeye razı olmaması önemlidir.
 • Malın cebir kullanılarak ya da tehdit yolu ile ele geçirilmesi gerekmektedir.
 • Yararlanma geçici olsa bile bu bir suçtur. Aynı zamanda kişi maldan yarar sağlamak zorunda da değildir.

Yağma suçunun oluşması için sadece yukarıdaki unsurların olması gerekmiyor. Aynı zamanda kişi bir malı alabilmek adına malın sahibini uyku ilacı vererek uyutabilir. Uyuşturucu ilaçlar etkisinde kişinin uyuşmasını sağlayabilir. Görme yetisini sprey ile yok edebilir ve hatta hipnotize ederek bile malı ele geçirebilir. Tüm bu durumlar yağma suçu olarak kabul edilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz