Web Sitesi Silme | İnternet Sitesi Kaldırma

Arama motorları site silme işlemlerine yönelik tüm talimatlara yer vermekte. Yalnız site sahiplerinin talimatlara uygun bir şekilde ilerlemeleri mümkün. Site sahibi olmayanlar da şikayetleri üzerinden erişim engellerini talep edebilir. Web sitesi silme işlemlerine yönelik en başta taleplerin iletilmesi faydalı olacaktır. Hukuk yolundan önce;

  • Sağlayıcılar ile iletişime geçebilir ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.
  • Hukuka aykırı paylaşım yapan sitelerin kapatılması için talepler göz önünde bulundurulur.
  • Sık sık şikayet alan sitelere yönelik anında karar verilir.

Hukuka aykırı olan siteler için belli başlı şartlar dikkate alınır. Örnek verecek olursak özel hayatın gizliliğini ihlal eden paylaşımlar sorun yaratır. Bu tarz paylaşımlara sık sık yer veren siteler de engellenir. Adı üstünde erişim engelinden dolayı siteleri tekrardan açmanız mümkün olmaz.

Web Siteleri Nasıl Engellenir?

Web sitesi silme için internet hukukunda yer alan kavramlar ile sorumluluklar dikkate alınır. 5651 sayılı kanun üzerinden harekete geçilir. Örneğin e-tespit sayesinde URL taraması yapılır. Böylece noter tasdikli olacak şekilde sitelerin şikayet aldığı konular ele alınır. Beraberinde de;

-Sağlayıcılar; Sitelerin sağlayıcıları ile iletişime geçilebilir. Hem yer hem de içerik sağlayıcıları paylaşımlarına dikkat etmelidir. Özellikle de sık sık şikayet alanların daha özenli davranması gerekir. Aksi halde sağlayıcıların engellenmesi yani sitelerin kapatılması söz konusudur.

-Mahkeme; Sağlayıcılardan yanıt alamayanlar soluğu mahkemede alıyor. Sitelerin uygunsuz paylaşımlarda bulunması sorun teşkil eder. Bu durumun ortadan kalkması için suç duyurusuna geçilir. Sulh Ceza Hakimliği tarafından dilekçeler incelenir ve sitelerin engellenmesine karar verilir.

Web Sitesi Silme Şartları Nelerdir?

İçeriklerin kaldırılması ve de sitelerin engellenmesi için belli başlı şartlar dikkate alınır. Şartlara uygun olan paylaşımlar ile sitelere yönelik yaptırımlara geçilir. İlk başta kişilik haklarını ihlal eden sitelerin kapatılması için işlem başlatılmaktadır. Aynı zamanda suç işlenen siteler de erişim engeline takılı kalır. Web sitesi silme için;

  • Özel hayatın gizliliğinin ihlali de dikkate alınan hususlar arasında.
  • İnternette unutulma hakkı da şartlardan bir tanesidir.
  • Son olarak kamu yararı ve düzeni üzerinden siteler engellenebilir.

Tüm bu şartlar dikkate alınır ve siteler için karar açıklanır. Temelde kararın duruşma olmadan açıklanması işlemleri hızlandırır. 24 saate kadar karar bildirilir. Beraberinde de yetkili kurumlar tarafından yaptırımlara geçilir. Yani sitelerin silinmesi için yetkili merciiler harekete geçmektedir.

Web Sitelerini Hangi Kurumlar Siliyor?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere belli başlı kurumların web siteleri engelleme kararlarını uyguladıkları görülüyor. Sulh Ceza Hakimliği kısa sürede kararı açıklar. Ve de Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından sitelerin engellenmesi sağlanır. Aynı şekilde sitede yer alan içeriklerin de silinmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği devreye girmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da bu yönde işlemlere geçmektedir. Üstelik kurumun kendiliğinden site engelleme işlemlerine başvurma hakkı bulunuyor. Özellikle de sitelerde işlenen suçlar dikkate alınır. Arkasından da engellerin gerçekleşmesi sağlanır. Yani engelin devamında sitelere giriş yapmak mümkün olmaz.

Web Site Şikayeti Nasıl Edilir?

Siteler telif haklarını, gizliliklerini ve kurallarını ayrı ayrı sergiler. Bir de hepsinin iletişim formları mevcut durumda. Sonuç olarak hakları ve kuralları ihlal eden sitelere şikayetlerinizi bildirmeniz uzun sürmez. Özel formlar sayesinde sağlayıcılara görüşlerinizi aktarmanız mümkün olacaktır. Bu yolla sitelerin sergilemiş olduğu paylaşımlara yön verilebilir. İçeriklerin kaldırılması halinde site işlem görmeye devam edebilir. Ancak şikayetlere rağmen hukuka aykırı olarak paylaşımda bulunan siteler engellere maruz kalmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz