Web Sayfaları Kullanılarak İşlenen Suçlar

Web sayfaları kullanılarak işlenen suçlar son dönemlerde internet erişiminin çok daha kolay bir hale gelmesi ile beraber yaygınlık kazanmıştır. Bu suçlar sadece özel hayatın gizliliği gibi unsurları tehdit etmiyor aynı zamanda kişilerin maddi birikimlerinin de sıkıntıya düşmesine sebebiyet veriyor. Tam da bu noktada hukukun gerekli olan gelişimi kaydettiği ve suç tanımlarının eksiksiz bir biçimde yapıldığı fark ediliyor. Hem dünyadaki uygulamalar hem de ülkemizde meydana gelen olaylar göz önünde bulundurularak bu alanda meydana gelen sıkıntıların önünün kesilmesi amaç edinilmiştir.

Kişisel Bilgilerin İzinsiz Elde Edilmesi Bir Web Suçu Mudur?

Web sayfaları kullanılarak işlenen suçlar kapsamında kişilerin özel hayatına dair verilerin ele geçirilmesi en sık rastlanan örnekler arasında yer alıyor.

  • Sosyal medya kullanımı ya da online depolama alanlarının artış göstermesi ile beraber kişilerin bu verileri hacking işlemleri ile ele geçirmesi çok daha kolay bir hal almıştır.
  • Bu verilere izinsiz olarak erişim sağlamak hali hazırda bir suç teşkil etmektedir. Bunun yanı sıra elde edilen verilerin yayılması ve farklı platformlarda paylaşılması farklı bir suç unsuru olarak dosyaya eklenmelidir.
  • Sadece kişisel verilerin değil aynı zamanda ikili konuşmaların kaydedilmesi ve yayınlanması da bu kapsamda incelenir. Kişiler bu konuşmaları üçüncü bir tarafın okumayacağını düşünerek yapar. Alınan ve paylaşılan veriler ile beraber kişilerin bu düşüncesi suiistimal edilmiş olur. Bu durumun da ayrı bir cezai müeyyidesi bulunmaktadır.

Bu detaylar üzerinden bir dosya oluşturulurken sadece siber suç kapsamında değil aynı zamanda özel hayatın gizliliği gibi hususlarda da direkt olarak inceleme yapılması ve delil toplanması gerekir. Suç bu şekilde oldukça çok boyutlu bir hal alacaktır.

Web Sayfaları Üzerinden Yapılan Dolandırıcılıkların İçeriği Nedir?

Web sayfaları kullanılarak işlenen suçlar kapsamında maddi boyutta bir inceleme yapıldığı zaman kişilerin özellikle sahte web sayfaları açarak kişiler dolandırdıkları görülmektedir. Herhangi bir arka planı olmayan ve tam manası ile dolandırıcılık amacı ile kurulmuş olan sayfaların kişisel bilgileri toplaması ödeme aşamasında kart bilgilerini ele geçirmesi gibi sorunların da meydana geldiği görülmektedir. Bu gibi olumsuzluklar yaşanmasa dahi kişiler ödemesini yaptıkları mala erişim sağlayamadıkları için en basit şekilde karşılıksız satış yapmaktan dahi dava açılabilir.

İnternet Üzerinden Devlet Karşıtı Grupları Desteklemek Bir Siber Suç Mudur?

Web sayfaları aracılığı ile devlet karşıtı grupların desteklenmesi de bir siber suçtur. Halkın huzurunun ve sağlığının koruma altına alınması için bu alanda büyük çaba sarf edilmektedir. Yapılan denetlemeler sonucunda sosyal medya platformlarından ay da herhangi bir internet sayfası üzerinden illegal oluşumların desteklendiği fark edildiği anda kişiler tespit edilmektedir.

Her bilgisayarın bir IP adresi bulunmaktadır. Bu tip suçlara karışan kişilerin IP adresleri üzeriden direkt olarak konum tespiti de yapılmaktadır. Cezai müeyyidelerin girişilen suçların artması ile beraber daha keskin bir hale getirildiği de görülmektedir. Bu şekilde en azından uzun vadede caydırıcı bir duruş ortaya koyulabilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz