Vergi Hukuku | Vergi Hukuku Avukatı

Vergi hukuku kapsamında temel detaylar hakkında bilgi sahibi olmak hak ve sorumlulukların net olarak anlaşılması bağlamında büyük önem arz etmektedir. Vergi denildiği zaman bir ülkenin vatandaşı olma hakkının aynı zamanda vergi ödevini de beraberinde getirdiği fark edilmektedir. Bu noktada vergi doğuran olaylar kapsamında türler belirlenmekte ve şahsi bazda vergi mükelleflerinin ne derece ödeme yapması gerektiği de net bir biçimde bildirilmektedir.

Vergi Hukuku Temel Detayları Nelerdir?

Vergi hukuku kapsamında kişilerin vatandaşı olduğu ülkeye karşı görev ve sorumluluklarından biri olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Bu alanda vergi sorumluluğunun 3 farklı tarafa sahip olduğu da gözden geçirilmelidir;

  • Verginin sorumlusu; vergi ödemesi aşamasında görevlendirilmiş olan ve vergi dairesi ile iletişime geçen kişi
  • Vergi alacaklısı; vergi dairesi
  • Vergi mükellefi; vergi borcu bildirilen gerçek veya tüzel kişi

Bu taraflardan herhangi birinden kaynaklanan sorun sebebi ile mağdur edildiğinizi düşünüyorsanız direkt olarak gerekli olan dava açma aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Tahakkuku Tahsile Bağlı Olan Vergiler Hangileridir?

Tahakkuk türüne göre değişim gösteren vergiler kapsamında kişilerin özellikle tahakkuku tahsile bağlı olan vergiler ile alakalı bilgi sahibi olması gerekiyor.

  • Damga vergisi, Eğlence vergisi, Harçlara dayalı vergiler, Değerli kağıtlardan alınan vergiler

Bu vergilerden kaynaklanan herhangi bir sorun meydana geldiği zaman itiraz yollarını tükettikten sonra dava açma aşamasını da tamamlayabilirsiniz. En kısa sürede bu alanda profesyonel yardım alarak süreci tamamlama fırsatını yakalayabilirsiniz.

Vergi Alımını Sona Erdiren Hususlar Nelerdir?

Vergi alım aşamasının sona ermesi için şu adımların tamamlanması gerekmektedir;

  • Verginin tahsil edilmesi
  • Uzlaşmaya varılması
  • Verginin zamanaşımına uğraması
  • Tahsil aşamasında karar verilen takas

En kısa süre içerisinde vergi alımının sona erdiğine dair yasal ve resmi bir belgenin de temin edilmesi gerekiyor. Vergi süreci ile alakalı tüm belgelerin muhafaza edilmesi en temel adımlardan biri olmalıdır.

Vergi İçin Kanuni Ehliyet Şart Mıdır?

Kişilerin vergi mükellefi olabilmeleri için herhangi bir kanuni ehliyete sahip olup olmamaları ile alakalı olarak bir zorunluluk yoktur. Kişilerin kanuni ehliyetleri olmasa dahi vergiden sorumlu olduklarının da bildirilmesi gerekmektedir. Bu alanda itiraza konu olan birçok farklı dava olsa da henüz emsal karar teşkil edecek bir sonucun ortaya koyulmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Vergi Borcundan Mirasçılar Sorumlu Mudur?

Vergi borcunun haizi olan kişinin vefat etmesi durumunda bu borcun direkt olarak mirasçılara kalacağının belirtilmesi gerekmektedir. Kişilerin vergi borcunun cezai artışından sorumlu olmadıkları ve sadece anaparadan sorumlu oldukları da dikkate alınmalıdır. Bu borcu ödemek istemeyen mirasçıların başvurabilecekleri tek yol reddi miras işlemidir. Reddi miras işlemi sadece borçlardan değil aynı zamanda mirasın size getireceği maddi manevi katkıdan faydalanma hakkını da elinizden alacaktır. Vefat tarihinden sonra 90 gün içerisinde gerekli olan reddi miras aşamasının tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde bu hakkınızı kaybedeceksiniz.

Hukuki Destek Alın

Vergi hukuku ya da buradan doğan borç ile alakalı olarak hukuki destek almak isterseniz Okyanus Hukuk olarak sorunsuz bir biçimde hizmet vermekteyiz. En kısa süre içerisinde hukuki destek alarak davalara direkt katılım sağlamasanız dahi sizin temsil edilmeniz sağlanacaktır. Bu alanda hizmet veren avukatlarımızın eğitim ve tecrübe bağlamında sorunsuz bir duruşa sahip oldukları da görülmektedir. Ayrıca dava geçmişi incelendiği zaman süreç ile alakalı daha net bir biçimde bilgi elde edebilirsiniz. Okyanus Hukuk kapsamında hizmet veren tüm avukatlarımızın ve danışmanlarımızın yetkinliği ile dikkat çekmesi göz doldurmaktadır.

 

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz