Vergi Hataları Ve Düzeltme Yolları

Vergi hataları ve düzeltme yolları yapılan hesaplama işlemlerinin kısa sürede çözümlenmesini, doğru bir şekilde kaydedilmesini amaçlar. Vergi ile ilgili olan konularda eksik ya da yanlış uygulamaların gerçekleşmesi halinde bazı açıklar ortaya çıkabilir.

Belirtilen noktada dava açmaya ya da yargılamaya gerek yoktur. Genellikle vergi dairesi ya da vergi mükellefleri tarafından hatalar en hızlı şekilde düzeltilir ve profesyonel bir hizmet verilmesi amaçlanır.

Vergi Hatası Nedir?

Kurumların, resmi firmaların ya da şirketlerin vergi işlemleri konusunda hesaplama ya da bilgilendirme ile ilgili bazı hataları olabilir. Vergi Usul Kanunu’na göre yapılan tüm yanlışlıklar ve nasıl düzeltileceği detaylı olarak açıklanmıştır.

 • Vergi hataları ve düzeltme yolları söz konusu olduğunda her zaman meslek ile ilgili bilgi sahibi çalışanlardan yardım almak önemlidir.
 • Genellikle hesaplama hataları yaygın olarak yapılır. Vergi miktarı ile ilgili yanlış tutarın belirlenmesi ise şirketin bir süre sonrasında ekonomik anlamda zarar etmesine neden olabilir.
 • Benzer sorunların yaşanmaması adına işlemlerin birkaç kez kontrol edilmesi faydalı olacaktır.
 • Yargıya gerek kalmadan tüm hataları idari yollarla düzeltmek mümkündür.
 • Matrah hataları, vergi miktarındaki yanlışlıklar, mükerrer vergilendirme en çok karşılaşılan problemler arasında gösterilir.

Vergi Konusunda Hesap Hataları Nasıl Yapılır?

Vergi hataları ve düzeltme yolları nedir diye araştırma yapıyorsanız eğer, mükellef ile ilgili hatalar ve vergi konusu ile ilgili sorunlarda çok fazla görülür. Örneğin, isim benzerliği nedeniyle mevcut vergi tutarının başkasının adına kesilmesi problemi yaşanabilir. Vergiye dahil olmayan konularda da işlem yapmak karşılaşılan yaygın konulardan biridir.

Özellikle vergilendirme dönemi içerisinde, tüm işlemler kısa bir zamanda gerçekleştiğinden dolayı hata yapma oranı da artar. Vergi tutarının yanlış belirlenmesi, en ufak bir tutarın gözden kaçması ya da incelenmemesi halinde eksik bildirimde bulunma sorunu ortaya çıkar. Bu durumda ise en kısa sürede düzeltme yapmak şirketin ekonomik sorumluluklarını kontrol altında tutabilmek adına önem taşır.

Vergi Hataları Nasıl Düzeltilir?

Yapılan vergi hatalarının büyük bir kısmı mükellefin düzeltme başvuru üzerine en hızlı şekilde gerçekleşir. Vergi Usul Kanunu 120. Madde içerisinde yapılabilecek hatalar ve çözümleri yer alır.

 • Hataların düzeltilmesi aşamasında miktarı ya da tutarı önem taşımaz.
 • Bu aşamada işlemleri gerçekleştiren personellerin ya da mükelleflerinde hataları en kısa sürede düzeltme ve iyileştirme şansları vardır.
 • Belirtilen noktada hatanın ilk bakışta anlaşılabilir nitelikte olması gerekir.
 • Aksi takdirde vergi hatalarını düzeltmek sanıldığı kadar zor bir işlem olmaktan çıkar.

Vergi Hatalarının Düzeltilmesinde Zamanaşımı Var Mı?

Vergi hataları ve düzeltme yolları ile ilgili zamanaşımı süresi kanunlarla birlikte 5 yıl olarak belirlenmiştir. 5 yıl dolduktan sonra hataların kendiliğinden düzelme şansı yoktur. Yıl içerisinde yapılan bir hatanın zaman aşımı süresi bir sonraki yıl 1 Ocak itibariyle başlar.

 • Mükellefin talep etmesi doğrultusunda zamanaşımı süresinin 1 yıl daha uzaması mümkündür.
 • İhbarname ya da zorla ödeme sürecinde ise zamanaşımı haciz yapıldıktan sonra 1 yıl ek olarak uzatılır.
 • Hatanın düzeltilmesi talebinin yazılı olarak istenmesi, resmi kurumlarda işlemlerin kolaylaşması açısından önemlidir.
 • Düzenleme işlemleri ise talep alındıktan sonra en fazla 30 gün içerisinde karara bağlanır.
 • Mükellef eğer düzeltme işlemine 60 gün içerisinde yanıt vermezse, yapılan tüm başvurular reddedilmiş sayılır.

Büyük firmaların ya da şirketlerin vergi ödemesi ile ilgili büyük problemler yaşamamaları adına her zaman hesaplama süresine dikkat etmek önemlidir.

Bir yorum yaz