Vergi Borcuna Hapis Cezası Varmı

Veri borçlarına ilişkin icra ve hapis cezaları ele alınmaktadır. Bu tarz hukuki süreçler üzerinden borcun tahsisi yerine getirilebilir. Vergi daireleri tarafından borç tahsilat işlemlerine yer verilir. Bu aşamada 2 ayrı yönteme başvurulmaktadır. Vergi borcuna hapis cezası var mı sorusuna karşılık en başta yöntemler ifade edilir. Örneğin:

  • E-haciz üzerinden hesapların bloke edilmesine karar verilebilir.
  • Haciz ve yakalama seçenekleri de vergi borçlarına ilişkin öne çıkmıştır.

Borcun tahsil edilmesi adına mallar üzerinden haczin gerçekleşmesi esas alınabilir. Bazı suçlamalara göre hacizden ziyade hapis cezalarının da uygulanması mümkün olmakta. Örnek vermek gerekirse nafakaya uymayan taraf için hapis cezasının çarptılması söz konusu olabilir

Vergi Borcu Nasıl Tahsil Edilir?

Yukarıda da söylediğimiz üzere vergi borcuna hapis cezası var mı sorusuna karşılık sadece borçlar değil durumlar da ele alınır. Belli başlı durumlara göre cezai hükümlerin devreye girmesi söz konusudur. Ancak öncesinde vergi borcunun tahsisi için çeşitli yöntemlere başvurulur. Başta bunlardan söz etmek gerekirse:

-Hesap Blokesi: E-haciz neticesinde bloke işlemlerinin gerçekleşmesi söz konusudur. Yani borçlunun bankasına mahkeme kararı gönderilir. Karara ilişkin hesaplara el koyulması sağlanır. Mevcut bakiyeden borcun tahsisi gerçekleşir. Yeterli görülmemesi halinde ise haciz işlemlerinin başlatılması esas alınır.

-Haciz İşlemi: Vergi borcunun mallar üzerinde olması halinde ilgili mala el koyulur. Örneğin otomobiller bunlara örnek gösterilebilir. Bir de vergi borcunun değerine göre taşınmazlar için haciz işlemleri devreye girebilir. Borcun haciz neticesinde tahsis edilmesi sağlanmaktadır.

Vergi Borcundan Sonra Yakalama Çıkartılır mı?

Vergi borcuna hapis cezası var mı sorusuna ‘evet’ yanıtı verilmektedir. Tahsil edilmeyen borçlara ilişkin hesap blokesi veya haciz işlemleri devreye girer. Hemen arkasından da yakalama kararının çıkartılması söz konusudur. Bu karara ilişkin borcun farklı şekillerde tanzim edilmesi sağlanabilir. Örneğin:

  • Vergi borcundan dolayı görevlilerin harekete geçmesi esas alınır.
  • Memurların evde ki eşyalar üzerinden hacze geçmesi yasaktır.
  • Vergi borcuna ilişkin herhangi bir eşyaya el koyulmasına izin verilmez.

Temelde uyarı amacıyla haczin devreye girmesi dikkatlerden kaçmıyor. Yine uyarılar dahilinde hapis cezalarına da işaret edilmektedir. Cezaların önceden bildirilmesi ve borçlunun bu duruma göre harekete geçmesi esas alınmaktadır.

Hangi Vergi Borçlarından Hapis Uygulanır?

Önceden de söylediğimiz gibi bazı durumlarda cezai hükümler devreye girmektedir. Bu konuya ilişkin İcra ve İflas Kanunu dikkate alınır. Kanun nazarında suç teşkil eden ve hapis cezasına çarptırılan tüm unsurlar ele alınmıştır. Örneğin ticari işletme sahiplerinin kanuni sorumluluklarına göre ödeme yapmaması halinde hapis cezası devreye girer.

Kiracılar da bazı hallerden dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Ticari usule uygun olmayan borçlara ilişkin hapis cezalarına yer verilir. Borçlunun ödeme şartlarını ihlal etmesi de suç teşkil eder. Bu gibi durumların incelenmesi halinde hapis cezalarına başvurulmaktadır.

Vergi Borcu Hapis Cezası Nasıl Kaldırılır?

Hapis cezasının son bulması adına ödeme şartlarına uygun bir şekilde hareket etmek gerekir. Yani borç ödeme şartlarını ihlal etmemeye özen göstermelisiniz. En başta ise borca ilişkin mal beyanında bulunmanız gerekir. Ancak beyan üzerinden hapis cezasının kalkması mümkün olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz