Velayet Davası ve Velayetin Değiştirilmesi

Velayet davası ve velayetin değiştirilmesi konusunda öncelikli olarak bu hakkın kime ait olduğu bilinmelidir. Çocukların velayeti anne ve babaya aittir. Bu konuda herhangi bir şikayet ya da usulsüzlük olmadığı müddetçe velayetin aynı şekilde anne ve babaya ait olmaya devam edeceği eklenmesi gereken detaylardandır. Ancak bir dava neticesinde bu hak anne ve babadan alınabilir. Evlilik süresi boyunca velayet hakkını anne ve baba ortak olarak kullanır. Bir tarafın ölmesi durumunda velayet hakkı direkt olarak sağ olan tarafa geçecektir. Boşanma durumunda ise davanın genel seyrine göre velayetin kimde kalacağına mahkeme karar verecektir.

Anne ve Babanın Evli Olmaması Durumu

Velayet davası ve velayetin değiştirilmesi 2019 senesinde en sık sorulan soruların başında anne ve babanın evli olmama durumu gelmektedir. Anne ve baba evli değilse çocuğun tüm velayet hakları anneye aittir. Bu konuda ancak babanın özel bir isteği olursa gerekli olan incelemeler yapılır ve uygun bulunursa velayet babaya verilir. Fakat başlangıç aşamasında anne baba evli değilse velayet hakkının tek sahibi annedir.

Bu noktada velayetin anneden alınması durumları da dile getirilmelidir. Öncelikli olarak anne velayet alamayacak bir yaşta olabilir. Bu noktada yeniden karar verilecektir. Ayrıca velayetin kötüye kullanılması ya da annenin kısıtlı olması gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu tür detaylarda mahkeme çocuğun maddi ve manevi haklarının çok daha iyi bir şekilde korunması için vasi tayin aşamasını tamamlayacaktır.

Velayet Hangi Görevleri Kapsamaktadır?

Velayet davası ve velayetin değiştirilmesi nedir sorusu kapsamında velayetin hangi alanları kapsadığı ile alakalı da net bilgi sahibi olunmalıdır. Bu noktada çocuğun hayatı ile alakalı gerekli olan düzenlemelerin tümü direkt olarak velayet sahibi taraf aracılığı ile tamamlanır. Çocuğun maddi manevi bütün haklarının korunmasından velayet sahibi olan taraf sorumludur. Velayetin en önemli aşamalarının başında kesinlikle eğitim gelmektedir. Kişilerin çocuğun eğitimi ile alakalı tüm gerekli başvuruları ve okul kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Son dönemlerde benimsenen kanun akışı ile beraber okula gerekli olan kaydı yaptırmayan aileler tespit edilerek onlar hakkında yasal takip başlatılmaktadır.

Hukuki Temsil Aşaması

Velayet davası ve velayetin değiştirilmesi nasıl uygulanır konu başlığı altında çocuğun hukuki olarak temsil edilmesi ile alakalı da bilgi verilmelidir. Çocuğun karar almasını engelleyen herhangi bir kısıtlayıcı faktör bulunmuyorsa hukuki temsil süreci içerisinde anne babanın onayı ile çocuk işlem gerçekleştirebilir. Bu noktada anne ve babanın fiile onay vermesi büyük öneme sahiptir. Özellikle erken yaşta evlenme gibi detaylarda anne baba rızası almadan bu alanda adım atma hakkının çocuklara verilmediğinin bildirilmesi gerekir.

Çocukların Devlet Korumasına Alınması

Velayet davası ve velayetin değiştirilmesi kapsamında velayet sahibi olan tarafın gerekli özeni göstermemesi söz konusu olabilir. Özellikle çocukların bedensel ya da ruhsal sağlığı ile alakalı bir aksaklık yaşanan durumlarda devlet çocukları koruma altına alarak kurumlara yerleştirmektedir. Bu kurumlarda çocukların gerekli olan tüm ihtiyaçlarının karşılanması için önlemler alınmaktadır. İhtiyaçlardan yoksun kalmadan ve manen terk edilmiş bir biçimde bırakılmadan çocuğun büyüyebilmesi için gerekli olan ortam direkt olarak devlet tarafından sağlanacaktır.

Velayet davası ve velayetin değiştirilmesi için kişilerin bu durumun gereklerini yerine getirmemiş ve ihmal etmiş olması gerekir. Ancak bu şekilde velayetin kişilerin elinden alınması yönünde karar verilebilir. Anne ve babanın çocuğun menfaatlerini savunmadıkları fark edildiği anda direkt olarak karşı velayet davası açılabilir ve çocuğun lehinde karar verilmesi talep edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz