Twitterda Attılan Twit Yüzünden Ceza

İnternet üzerinde nelerin paylaşıldığına çok dikkat etmek gerekir. İnsanlar atılan tweetlere inanabilir ve buna bağlı olarak hareket edebilir. Hele ki önemli kişilerin attığı tweetler çok daha dikkatli incelenmelidir. Daha fazla kişiye ulaşabilen bu tweetler bir faciaya neden olabilir.

Twitterda atılan twit yüzünden ceza almak söz konusudur. Ancak, ceza alabilmenizin bazı şartları vardır. Bir kere tweet tehdit ya da şiddet içermelidir. Aynı zamanda tweet sizin tarafınızdan atılmalıdır.

Tweet İle Suç İşlenir Mi?

Tweet atmak suç değildir. Ancak, tweet bir suçun kanadı olabilir. Yani internet üzerinden düşünceleri dile getirme özgürlüğü vardır. Bu özgürlük düşüncenin şekli ile doğru orantılı olarak farklılık gösterebilir.

İlk olarak bir suç unsurunu dile getirmek suçtur. Tehdit etmek, şantaj yapmak, şiddet göstermek, kışkırtmak birer suçtur. Eğer ki bu işlemler internet üzerinden tweet vasıtası ile yapılıyorsa bu tweet suç unsuru sayılacaktır.

Twitterda atılan twit yüzünden ceza almanız mümkündür. Ancak, her suç unsuru içeren tweet nedeni ile ceza almazsınız. Öncelikle tweetin sizin tarafınızdan atıldığının ispat edilmesi gerekir. Aynı zamanda tweetin içeriğinin şiddet olması, kötü maddelere özendirmesi, halkı kışkırtması da önemlidir. Sadece tweet atmak suç değil, retweet yapmak da bir suç sayılabilir.

Twitter’da IP Nasıl Belirlenir?

Twitter yabancı merkezli bir sitedir. O nedenle Twitter için bir IP tespiti yapılması gerektiği zaman ABD kanunlarının geçerlilik gösterdiği bilinmelidir. ABD kanunları tarafından kabul edilecek bir mahkeme kararının elinizde olması gerekiyor.

Uluslar arası prosedür bu aşamada çok önemlidir. Ancak, her zaman ABD üzerinden izin alınması gerekmez. Eğer ki ölümle tehdit gibi acil bir durum söz konusu ise o zaman ABD iznine bakılmaksızın IP tespitinde bulunulabilir. Ancak, yine de İnterpol tarafından talep edilmesi çok önemlidir. Tweet suçu işlemek çok kolaydır ve insanların neleri paylaştığına çok dikkat etmesi gerekir.

Adıma Hesap Açıldıysa Ne Yapmalıyım?

Suç unsuru içeren bir tweet atıldığında bu paylaşımı kimin yaptığı çok önemlidir. Sosyal medyada her gün farklı kişiler için açılan hesaplar söz konusudur. Yani adınıza birisi hesap açmış ve burada da suç unsuru barındıran tweetler paylaşmış olabilir.

Twitterde atılan tweet suç unsuru içerebilir ancak, sadece kullanıcı adına bakılarak bir karar verilemez. Polis bu hesabın size ait olduğundan emin olsa bile bunu kanıtlar ile ispat etmek durumundadır. Tweetin hangi IP üzerinden atıldığı ve sizin kullandığınız IP’ler kontrol edilir ve ona göre karar verilir.

Gözaltına Alınırsam Ne Yapmalıyım?

İlk olarak tweet paylaşmaktan ötürü gözaltına alınıyorsanız hemen bir baro avukatından yardım istemeniz gerekiyor. Avukatınız yanınızda bulunmadan kolluk kuvvetlerine herhangi bir bilgi vermemelisiniz. Tabletinizi, akıllı telefonunuzu ya da bilgisayarınızı şifreleyin ve avukat olmadan bu şifreyi kimse ile paylaşmayın.

Donanımlarınızı sunmak için yanınızda mutlaka avukatın bulunuyor olması ve bir sözleşme imzalanması gerektiğini unutmayın. Twitterda atılan twit yüzünden ceza almak istemiyorsanız mutlaka bir bilişim avukatından yardım almalısınız. Okyanus Hukuk olarak donanımlı ekibimiz ile sizlere hizmet veriyoruz.

Retweet Suç Unsuru Mu?

Twitter kullanıcıları bir başkasının paylaşmış olduğu tweeti retweet etme hakkına sahiptir. Eğer ki retweet edilen tweet açık bir şekilde suç teşkil etmiyorsa sorun olmayacaktır. Atılan tweet tehdit, şantaj, şiddet içerikli olabilir. Bu gibi durumlarda bile retweet yapmak suç sayılmayabilir.

Suçu işleyen birinin tweetini paylaşmanızda herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Ancak, açıkça suç içeriği barındıran bir tweeti paylaşıyorsanız kovuşturma kararı çıkabilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz