Twitter Hesabı Kapattırma

Her sosyal medya sitesinde olduğu gibi Twitter’ı içinde de farklı sebeplerden açılmış, kötüye kullanılan hesaplar bulunmaktadır. Bu hesaplar genelde ‘’fake’’ hesaplar olabildiği gibi, nefret sergilemek için veya dolandırıcılık amaçlı yapılan hesaplar da olabilmektedir. Bu hesapların üzerinden asıl kişilerin adına yanlış yazılar paylaşılabilmekte, uygunsuz içerikler paylaşılabilmekte, başkalarının gönderilerini favorilerine ekleyebilmekte, cevap verebilmektedir. Bu twitter hesabı kapattırma yolları için izlenmesi gereken detaylar bulunmaktadır.

Twitter Hesabını Kapattırmak İçin İzlenecek Yollar

Artık günümüzde intikam almanın veya bir kimsenin adını karalamanın en kolay yolu maalesef ki sahte hesap açmaktır. Twitter’da da oldukça yaygın olan bu durumun çözümleri arasında bu sahte hesabı Twitter üzerinden bildirmek bulunmaktadır. Twitter’da bulunan destek kısmına girerek sahte hesabı bildir kısmına tıklanması halinde kullanıcıların karşısına ‘’ nasıl yardımcı olabiliriz’’ sorusu çıkmaktadır. Bunun altından uzanan ‘’bir hesap veya bir tanıdığım biri taklit ediliyor’’ seçeneğine tıklanarak yine altından uzanan ‘’hesabım taklit’’ ediliyor kısmına tıklanması gerekmektedir. Bir kimse bir arkadaşının adına sahte Twitter hesabı açıldığını düşünüyor ise bu durumda ‘’başka bir kişi taklit ediliyor’’ seçeneğine tıklayarak destek istemesi gerekmektedir. Bu seçenekleri seçmenin ardından kullanıcıların karşısına çıkacak içinde kullanıcı adı ve e-posta gibi şeylerin bulunduğu formu doldurmaları halinde sahte hesabı şikayet edebilmektedirler. Bundan cevap alamayan kişiler hukuki yollara da özgürce başvurabilmektedirler.

Twitter Hesap silme

Hesabının taklit edildiğini düşünen kişiler gerekleri belgeleri (ekran görüntüleri gibi) elde ederek suç duyurusunda bulunabilmektedir. Durumun izlenmesinin ardından suçlu kişiler para veya hapis cezası alabilmektedirler. Bunlara ek olarak kullanıcılar sahte hesabın profiline girip, ayarlar kısmına tıklayıp bu kullanıcıyı bildirmektedir. Twitter’ın ‘’bu kullanıcıyla yaşanan sorun nedir’’ sorusunun ardından, spam gönderiyor seçeneğine tıklanması gerekmektedir.

Sahte Hesaplardan Korunma Yöntemleri

Sahte hesaplardan korunmaya çalışmak bu devirde yapılacak en mantılı hareket haline gelmiş bulunmaktadır. Tek tıkla bütün özelin paylaşıldığı gibi, tek tıkla bütün özelin çalınması ve ifşa edilmesi de olası durum haline gelmiştir. Her sitede bolca bulunan sahte hesaplardan korunmanın kesin çözümü olmadığı gibi, hiçbir şey yapmamak da pek geçerli bir çözüm yöntemi değildir. Hesabın taklit edilmesinin önünü açan birkaç faktör vardır. Bunların başında;

İlk olarak sahte takipçi satın alma uygulamaları gelmektedir. Bu uygulamalar kişiden şifre gibi önemli bilgileri istemektedir. Bu tür uygulamaları telefonlara indirmek bile aslında büyük tehlike oluşturmaktadır. Bunun ardından

  • Şifreyi başkaları ile paylaşmak
  • Hesabı gizlememek
  • Çok gerçekçi görünmeyen hesapların takip isteklerini kabul etmek gelmektedir.

Ek olarak Twitter’a erişim isteyen uygulamaların erişim isteklerini kabul etmemek de bir yöntem olarak sayılabilmektedir.

Fazla Sayıda Şikayet İle Hesap Kapattırma

Sahte olduğu düşünülen bir hesabı kapattırmanın en güvenli ve mantıklı yolu hukuksal işlem başlatmak veya twitter üzerinden durumu bildirmektir fakat bunların dışında bazı kişiler sahte hesabı farklı hesaplardan şikayet ettirerek kapatmak için uğraşmaktadır. Kaç adet şikayet ile hesabın kapatıldığı bilinmemekle beraber, bu çok işe yarayan bir yöntem olarak sayılmamaktadır. Yine de işlemlerin hızlanmasına katkı sağlayan bu yöntem, gerçek hesaplar üzerinden sahte hesabı gerekçe göstererek şikayet edebilmektedirler. Çok fazla şikayet bildirisi ile karşılaşan Twitter yetkilileri bu duruma mutlaka el atmak isteyeceklerdir. Hesabın sahne olduğunu farketmeleri halinde bu hesabı kapatacaklardır.

Twitter da Sahte Hesap Açma Nedenleri

Bu tarz hesaplar açarak dolandırıcılık yapma durumu diğer sitelere göre Twitter içerisinde daha yaygındır. İlk hedefi ünlüler olan dolandırıcılar şantaj yöntemine  başvurarak insanları dolandırmaktadırlar. Özel fotoğraf veya mesajların ellerinde olduğu bahanesi ile insanların dolandıran bu kişiler insanları kolayca kandırarak, yasal olmayan şekilde para kazanmaktadırlar. Bunun dışında herhangi birinin ismini karalamak amacıyla da birçok sahte hesap açılmaktadır. Bu kişiler genelde önemli isimleri hedef alarak, onların adına sahte hesap açıp, onlar adına çoğunlukla uygunsuz yazıları favorileyip, çoğunlukla uygunsuz tweetler atmaktadırlar. Bu sayede onların isimlerini karalayıp, olmadıkları biri gibi insanlara göstermektediler. Fakat genellikle bu durum çok sürmeden Twitter kullanıcıları ve yetkilileri tarafından farkedilip yasal işlem başlatılmaktadır.

Sahte Twitter Hesabı Örgütleri

Twitter üzerinden sahte hesap açmak bazen tanıdık bir kimseyi kimliğini göstermek istemeden takip etmek istemek gibi daha masum görünen sebeplerden ötürü açılıyor olsa da, sahte hesap işleriyle uğraşan, hergün yüzlerce kişiyi dolandırıp özel hayatı ihlal etmek suçunu işleyen onlarca topluluk bulunmaktadır. Sadece bunun için uygulama bile geliştiren bu kişiler, bu yasal olmayan işi para karşılığında da yapmaktadırlar. Sahte hesap açtırarak insanları rahatsız edip taciz etmek de suç olarak sayılmaktadır. Bu yüzden sahte Twitter hesabı kapattırma yollarını izlemeniz gerekir.

Sahte hesap olduğu düşünülen kişileri en azından site üzerinden bildirmek, toplum için yapılacak büyük bir iyiliktir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz