Türkiye’de Oturma İzni Başvurusu

Yabancı uyruklu insanlar, genellikle yaz aylarında tatil amaçlı ülkemize gelip onlara tanınan vize süreleri süresince ülkemizde kalmaktadırlar ve bazı nedenlerden dolayı bu tatilin olumlu sonuçları olarak Türkiye’de yaşamak isteyebilirler. Herhangi bir sebepten ülkemizde ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu kişiler için Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu yönde bir olanak sağlamaktadır. Türkiye’de oturma izni başvurusu, yabancı tarafından yüz yüze yapılabildiği gibi yabancının varsa avukatı aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Türkiye’de Oturma İzni Başvurusu ve Çeşitleri:

Ülkemizde yetkili makamlar tarafından sağlanan, istenilen yerde istenilen bir süre istihdam hakkı sağlayan izin belgelerine oturma izni adı verilir. Bu belgeye sahip olan bir yabancı, oturma izni aldığı süre boyunca Türkiye’de yasal olarak yaşama ve barınma hakkına sahiptir. Yabancı uyruklu kişinin haklarının korunması oldukça büyük öneme sahip ve gereken evrakları verilen süre zarfında teslim eden ve Türkiye’de oturmasına müsaade edilen kişilere Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Türkiye’de oturma izni başvurusu çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Kısa Dönem İkamet İzni
 • Aile İkamet İzni
 • Öğrenci İkamet İzni
 • Uzun Dönem İkamet İzni
 • İnsani İkamet İzni
 • İnsan Ticareti Mağduru

olmak üzere toplam altı çeşidi bulunmaktadır.

Neden Türkiye’de Yaşanmalı?

Türkiye, jeopolitik konumu ile dünyanın en önemli ticaret merkezleri arasındadır. Son zamanlarda Türkiye, turizm bakımından tercih edilmesi dışında, aynı zamanda bölgenin en önemli eğitim merkezlerinden biri konumundadır.

Aile Oturma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de oturma izni başvurusu sadece Türk Vatandaşı ile evli olan yabancılar için geçerli değil, aynı zamanda Türkiye’de yasal oturma izni olan yabancılar ile mülteciler, eşlerine ikamet izni alabileceği gibi kendi çocukları ile kendisinden olmayan çocuklarına da Türkiye’de oturma izni alabilir. Türkiye’de oturma izni başvurusunda bulunan yabancı uyruklu birinin birden fazla eşi olması durumunda, eşlerden sadece birine aile oturma izni verilir. Ancak Türkiye’de oturma izni başvurusunda bulunan kişinin bütün çocuklarına aile ikameti kapsamında oturma izni verilir. Aile ikamet kapsamında Türkiye’de oturan çocuklar on sekiz yaşına gelene kadar oturma izni almadan okuldaki eğitimlerine öğrenci olarak devam edebilirler.

Aile Oturma İzni Çıkarmak Ne Kadar Sürer?

Aile oturma izni en fazla 3 yıllığına düzenlenmektedir.

Yabancılar Kanunu’na göre başvuranın aşağıdaki şartlara uyması gerekmektedir. Başvuranın bu şartları gerçekleştirmemesi durumunda yabancı uyruklunun aile oturma izni kapsamındaki başvurusu kabul edilmez.

 • Başvuran kişinin aylık gelirinin en az kişi başına asgari ücretin 1/3’e denk gelecek şekilde olması
 • Son 5 yıl içinde aile kurumuna karşı suç işlememiş olması
 • Başvuranın en az 1 yıldan beri Türkiye’de ikamet ediyor olması ve adres kayıt sistemine kayıtlı olması;
 • Eşlerin on sekiz yaşından küçük olmaması.

gibi şartlara uyması gerekmektedir.

Türkiye’de oturma izni başvurusunda bulunmak için işinin ehli olan bir avukattan yardım alarak bu sürecin nasıl işlediğini öğrenebilirsiniz. Aile oturma izni dışında Türkiye’de oturma başvurusu seçenekleri mevcut. Mesela evlilik yoluyla edinilen Türk vatandaşlığı.

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olma

Türk vatandaşı olmak demek Türkiye’de oturma izni demektir. Bunun tabi en kolay yolu bir Türk vatandaşıyla evlenmek gibi görülse de aslında işin aslı öyle değildir. Eş üzerinden Türk vatandaşlığı almak için belli başlı kurallar vardır. Bunlardan bazıları ise şöyle:

 • Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan yabancı uyruklu şahsın en aşağı 3 yıldır T.C. vatandaşı ile evli olması ve evliliğin hala devam ediyor olması
 • Eşlerin aile birliği içinde aynı evde yaşıyor olması
 • Yabancının evlilik kurumuna aykırı faaliyette bulunmaması
 • Yabancının toplumsal düzeni tehdit edecek bir halinin bulunmaması

Yabancılar yukarıdaki şartları yerine getirirler ise yaşadıkları şehrin bulundukları ikametteki valiliklere vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Eğer Türk vatandaşı eş, başvuru tarihinden sonra vefat ederse eşlerin aile birliği içinde yaşaması şartı aranmamaktadır.

Yabancılar için Oturma İzinlerinde Profesyonel Destek

İlk kez Türkiye’de oturma iznine başvuru yapacak yabancı kişiler için hem emin ve güvenilir yoldan başvurularının yapılması, hem de Göç İdarelerindeki işlemlerin daha hızlı sonuçlanması için, profesyonel bir destek almak oldukça önemlidir. 15 yıllık tecrübesi, uzman personeli, güvenilir ve dürüst danışmanlık için Okyanus Hukuk Bürosu bu gibi pek çok konuda hizmet vermektedir.

Bir yorum yaz