Türkiye Oturma İzni Ne Kadar?

Oturma İzni Nedir?

Türkiye oturma izni ne kadar? Sorusunun cevabını vermeden önce oturma izninin ne demek olduğuna bilmek gerek. Ülkemizde 6458 Sayılı Yabancıla ve Uluslar arası Koruma Kanunu Kapsamı ile Türkiye’de yaşama ve kalma süresi zamanında yabancı ülke vatandaşlarına yetkili mercilerce verilen izin belgesidir. Belirli bir yerde belirli bir zaman süresince verilen bu belge ile ülkemizde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları oturma izni için gerekli şartları sağlamalı, istenen evrakları eksiksiz teslim etmeli ve ülkede oturması için hiçbir sakıncanın bulunmaması gerekmektedir. Ülkelerde belirli şartlarla kanunlar çerçevesinde düzenlenen oturma izinleri kamu düzeninin devamlılığı ve yabancı ülke vatandaşlarının sosyal haklarının korunması açısından büyük önem taşımaktadır.

Oturma İzni Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde Yabancılar ve Uluslar arası Koruma Kanunu uyarınca oturma izni çeşitleri altı ana kategoride düzenlenmiştir. Oturma izni için başvuracak yabancı ülke vatandaşları kendilerinde tanınan vizeden doğan süreden daha uzun süre kalacak kişilerin ikamet izni almaları yasal olarak zorunludur. Bir süre öncesine kadar valilikler tarafından alınan ikamet izinleri daha sonra yapılan düzenlemeler ile birlikte Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancıların başvurularını vatandaşı olduğu ülke veya bulundukları ülke konsoloslukları aracılığı ile yapabilmektedirler. Türkiye oturma izni ne kadar? sorusunda en önemli etken alınacak vize türüne bağlı olarak değişmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de oturma izin çeşitleri: Uzun, Kısa, Aile, Öğrenci, İnsani ve İnsan ticareti mağdurları olmak üzere altı guruba ayrılmıştır.

İkamet İçin Gerekli Belgeler

Türkiye oturma izni ne kadar? Merak eden yabancı ülke vatandaşları başvuracakları kategorideki oturma izni şart ve koşullarının değişiklik gösterdiğini bilmelidir. Gerekli belgeler İl Göç İdaresinden veya internet adresinden öğrenilebilir. Genel olarak istenen belgeleri sayacak olursak:

Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf, pasaport veya yerine geçen belge ve fotokopisi, oturma izin başvuru formu, kalınacak sürede düzenli ve yeterli maddi imkana sahip olunduğuna dair beyan, geçerli sağlık sigortası olarak sayılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki ikamet izinlerinde istenecek evraklar her ikamet çeşidine göre farklılıklar göstermektedir.

Oturma İzni Başvurusu Kim Tarafından Yapılabilir

Türkiye’de oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşı altı ana kategoride düzenlenen ikamet türünden kendine uygun olana karar verdikten sonra yabancı ülke vatandaşının kendisi tarafından bizzat yapılabileceği gibi yabancı ülke vatandaşının varsa avukatı yada yasal temsilcisi tarafından da yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda Göç İdaresi gerekli gördüğü durumlarda başvuru sırasında yabancı ülke vatandaşının hazır bulunmasını talep edebilmektedir. Yapılan başvuru esnasında Türkiye oturma izni ne kadar? Sorusu ile ilgili gerekli bilgilerde alınabilmektedir. Oturma izinlerinden birisini almış olan yabancı ülke vatandaşı buna ek yeni bir gerekçesi daha ortaya çıkarsa yeni bir yabancı ikamet izni talep edebilmektedir.

Türkiye’de Oturma İzni Ücretleri

Türkiye’de oturma izni ne kadar? sorusu yabancı ülke vatandaşlarını yakından ilgilendirmektedir. Oturma izinleri her yıl Resmi Gazete’de yayımlanan Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Tebliği ile duyurulmaktadır. Alınacak oturma izni türüne bağlı olarak değişen harç tutarları ülkelere göre de değişiklik göstermektedir. Buna göre 2020 yılı değerli kağıt bedeli 110,00 tl iken tek giriş vize bedeli 695.60 tl olarak belirlenmiştir.

Profesyonel Yardım Almak

Türkiye’de oturma izni ne kadar? Ve nasıl oturma izni alınır bilmek isteyenler için konusunda uzman kişilerden danışmanlık almak işlerin kısa sürede ve sorunsuz halledilmesini sağlamak açısından çok önemlidir. Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından alınan ve olumlu değerlendirilen oturum izinleri talepleri sistem üzerinden Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne gönderilmektedir. Göç İdaresi ikamet kartının basımını sağlayarak ikamet kartları posta yolu ile yabancı ülke vatandaşının beyanda bulunduğu adrese gönderilmektedir. İlk defa Türkiye’de oturum izni için başvuracak yabancı ülke vatandaşları çeşitli zorluklarla karşılaşabilmektedirler.  Göç İdaresinde başvuru süresinin hızlandırılması ve bu sürenin kısaltılması aynı zamanda eksik evraklardan kaynaklı başvurunun reddini engellemek için profesyonel yardım almak önem kazanmaktadır. Bu açıdan oturma izni için başvuruda bulunacak yabancı ülke vatandaşı gerekli bilgi ve donanıma sahip uzman kişilerden yardım alarak işlemlerin daha güvenilir ve hızlı halledilmesini sağlayabilmektedir.

Bir yorum yaz