Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Uzatma

Göç idaresi 6458 sayılı kanunun 1 ile 31. Maddesi uyarınca en fazla bir yıl kısa dönemli ikamet etmiş olan yabancılar turizm dışında bazı hususlara dayalı olarak izin dönemlerini uzatabilmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni uzatma nedenleri, yabancının özel sağlık sigortası yaptırması ve başvuru harcını ödemesi durumunda yürürlüğe alınabilmektedir. Bu süreçte gerekli olan belgelerin hazırlanması ve kurumlara müracaat edilmesi için avukat danışmanlığı sürecin kısalmasını sağlayabilmektedir.

İkamet Tezkeresi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni uzatma işleminin yapılması için yasal olarak Türkiye’de bulunma nedenlerini göç idaresine bildirmeleri gerekmektedir. Bu süreçte ikamet ettikleri yer, gelir kaynakları ve daha fazla kalma nedenlerini ispatlayacak belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. İkamet tezkeresi; Türkiye’ye gelen yabancıların 180 günlük kalma izinlerinde 90 günlük ikamet tezkeresi alma zorunluluğudur. Bu zorunluluğa dayalı olarak kalacak kişinin 492 sayılı harçlar kanununa göre gereken meblağı ödemesi zorunluluğu da bulunmaktadır.

Uzatma başvurularında ikamet izni birmiş olan yabancının ikamet izninin bitme süresinden yaklaşık 60 gün önce uzatma başvurusu yapması gerekmektedir. Bu süreçte gerekli olan evraklar ve belgeler gerekli kurumlara verilerek, ikamet tezkeresi ile başvuru yapması zorunluluğu bulunmaktadır.

Oturma İzni Uzatmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Yabancının ikamet uzatma başvuru yapması için öncelikle turistlik nedenlerden kaynaklı değil, göç  politikalarının istediği esaslara dayanarak başvuru yapması gerekmektedir. İkamet tezkeresini uzatmak isteyen yapancının öncelikle başvuru formunu doldurarak, göç idaresine göndermesi bu süreç içerisinde evrak ve belgelerin tamamlanması oldukça önemlidir. Aynı zamanda oturma izninin uzatılması için yapılması gereken ödemeler Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni uzatma ödemeleri ve harçları şeklinde resmi gazetede yayınlandığı gibi tamamlanmalıdır.

Oturma izninin uzatılması veya deport işlemleri için uzman bir avukatla görüşerek, süreç hakkında detaylı bilgi alınabileceği gibi aynı zamanda evrakların toplanması, başvuru adreslerinin belirlenmesi için de sürecin kısalmasını sağlayabilecektir.

Oturma İzni Uzatma Harcı Nedir?

Yabancının yaş ve kalma kriterlerine göre özel sağlık sigortası yaptırması aynı zamanda resmi otorite tarafından onaylanmış çevirisi de bulunan başvuru belgesini göç idaresine vermesi gerekmektedir. Bu kriterlere bağlı olarak harç ödemelerinin yapılması için ikamet tarihinin bitişiyle uzatma süresinin bildirilmesi esasalar yer almaktadır.

İkamet izni harcının ve dosya masraflarının karşılanması için ödenmesi gereken harç ücreti, yabancının kalacağı süre dahilinde hesaplanarak bildirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni uzatma harç ödemeleri ve gerekli olan belgeler için uzman bir avukatla görüşerek, süreç hakkında detaylı bilgi alabilir aynı zamanda sağlık sigortası ve harç bedeli ile ilgili ücretleri de öğrenebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Uzatma Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

İkamet izninin bitiş süresiyle uzatma süresinin başlangıç tarihi belirlenerek başvuru yapılması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni uzatma işlemlerinde öncelikle pasaport süreci, seçilen ikamet türü ve uzatma başvuru evraklarının hazırlanması ilk aşamalar arasında yer almaktadır. Bundan sonraki süreçte, yabancı adayın harç ve sağlık sigortası ödemesiyle birlikte en az 6 ay içerisinde çekilmiş olan biometrik fotoğrafının bulunması zorunluluğu vardır. Uzatma başvuru yaparken gerekli olan belgeler ve kriterlerin hazırlanması önemli olduğu gibi aynı zamanda bulunduğu İl göç idaresinden alması gereken belgeleri de düzenlemesi gerekebilmektedir. Bu sürecin hızlı bir şekilde işlemesi için uzman bir avukatla görüşerek, yapılması gereken işlemler hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Uzatma Değerlendirme Süreci

Başvuru yapıldıktan sonra yabancının bütün dokümanları ve gerekli bilgileri İl göç idaresine postalamış veya elden teslim etmiş olması gerekmektedir. Bu süreçten sonra ihtiyaç duyulan bir diğer önemli husus, yabancının oturma izninden en az 2 ay önce başvuru yapması olacaktır. Bu süreçten sonra değerlendirme 90 gün içerisinde yabancının ikamet adresine bildirilecektir. Değerlendirme olumsuz olduğu takdirde İl göç idaresi adrese bilgilendirme yapmayabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Uzatma Avukat Ve Danışma Bürosu

Yabancılar hukuku ve göç idare biriminin esasları alanında uzmanlaşmış olan avukatlarla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni uzatma sürecinin hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte gerekli olan evrakların ve bilgilendirmelerin size iletilmesi sağlanacağı gibi yasal değişikliklerle ilgili güncel başvuru yapılması sağlanacaktır. Oturma iznin uzatılması için Okyanus Hukuk Bürosuna başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz