Ticarı Sır, Bankacılık Sırrı Veya Müşteri Sırrının Açıklanması Suçu

Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrının açıklanması suçu belirlenen meslek gruplarında çalışanların önemli bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmasıdır. İş ve meslek etiği açısından kayda değer verilerin her zaman korunması ve gizli tutulması gerekir.

Türk Ceza Kanunu 239. Maddesi içerisinde detaylı olarak açıklanır ve “Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar” kategorisinde yer alır. Önemli evrak ya da belgelerin izinsiz olarak ifşa edilmesi de aynı suç kavramı içerisindedir.

Ticari Sırrın Açıklanması Suçu

Bir firmanın ya da şirketin önemli işleri ya da projeleri ile ilgili tüm bilgiler, yalnızca çalışanlar ile paylaşılır. Bu noktada firmanın faaliyet alanları ya da özellikleri ile ilgili verileri başkasına iletmeniz halinde, ticari suç kategorisi içerisinde gösterilir.

 • Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrının açıklanması suçu kapsamında herhangi bir ceza almamak adına büyük bir titizlikle hareket edilmelidir.
 • Firmaların fiyatlandırma sistemleri ve pazarlama politikaları her zaman çalışanlar arasında gizli kalmalıdır.
 • Aynı zamanda özel sözleşmeler ve kalkınma planları da mutlaka üçüncü şahıslardan ya da rakip firmalardan saklanmalıdır.

Bankacılık Ya Da Müşteri Sırrının Açıklanması

Bankacılık ya da müşteri sırrının açıklanması da etik olmayan davranışlar kategorisinde gösterilir. Bankanın tüm hizmetleri, projeleri ve mali tabloları her zaman korunmalıdır. Çalışanların bu doğrultuda hareket etmeleri, en iyi şekilde süreci yönetebilmeleri için faydalıdır. Ticari sır, bankacılık sırrı ve müşteri sırrının açıklanması suçu Türk Hukukuna uygun bir şekilde düzenlenmiştir.

Bankalar ile ilgili şirket bilgileri dışında aynı zamanda müşterilerin yaptıkları işlemlerin raporları da büyük bir titizlikle korunmalıdır. Sigorta şirketlerinde ya da bankalarda paylaşılan müşterilerin hesap bilgileri her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Etik ve güvenilir bir hizmet verebilmek adına mesleğe dair tüm veriler gizlenmelidir.

Ticari Ve Bankacılık Sırrının Açıklanması Suçu Cezası

Ticari, bankacılık ya da müşteri sırrının tarafların izni olmadan açıklanması halinde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası vardır. Aynı zamanda 5 bin güne kadar adli para cezası ödemeleri de zorunlu tutulmuştur.

 • Tüm belge ya da evrakların haksız yollarla temin edilerek başka kişilere verilmesi halinde, yukarıda belirlenen hüküm en hızlı şekilde uygulanır.
 • Eğer firmaların, müşterilerin ya da ticari şirketlerin bilgileri Türkiye’de oturmayan kişilerle paylaşılırsa eğer ceza üçte biri oranında arttırılır.
 • Şikayet koşulu aranmaksızın mahkemelerin dava açma ve süreci takip etme yetkileri vardır.
 • Eğer bir kişiyi ya da meslek sahibini, çalıştığı iş yerinin bilgilerini paylaşmaya zorlarsanız 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası hükmü vardır. Tüzel ya da gerçek kişileri verileri aktarmaları adına tehdit etmek, ceza oranının artmasına zemin hazırlar.

Ticari Sır, Bankacılık Sırrı Veya Müşteri Sırrının Açıklanması Suçunda Görevli Mahkeme

Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrının açıklanması suçu söz konusu olduğunda görevli mahkeme, Asliye Ceza olarak belirlenmiştir. Başvuru yapılması halinde en kısa sürede sonuç alınır ve hüküm verilir. Bu aşamada hakimin takdir yetkisi olsa da her zaman adil yargılama yapılmasına özen gösterilir.

 • Dava açıldıktan sonra ise zamanaşımı süresi 8 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Uzlaşmaya tabi tutulan suçlar arasında yer aldığı için tarafların herhangi bir mağduriyet yaşamadan anlaşmaları hedeflenir.
 • Şikayetten vazgeçilmesi halinde ise ceza davası düşer.
 • Firmaların uzun süre sorunsuz şekilde hizmet verebilmeleri ve gelişimlerini tamamlayabilmeleri adına tüm bilgilerinin gizli tutulması önemlidir.

İş ahlakına uygun bir şekilde çalışmak adına her zaman paylaşılan veriler korunmalı ve üçüncü şahıslara aktarılmamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz