Terk Suçu, Şartları Ve Cezası

Bakıma muhtaç bir çocuğun bırakılması ya da kendi başına hareket edemeyen yaşlı bir insanın gözetim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi terk suçudur. Kişinin kendi haline terk edilmesi ya da sokağa bırakılması durumunda devlet bazı yaptırımlar uygular.

Terk suçu, şartları ve cezası hakkında fikir edinmeniz halinde yasal ya da hukuki fırsatlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Örneğin,  yeni doğmuş bir bebeğin terk edilmesi ya da bakıma muhtaç yaşlıların sokağa bırakılması belirtilen suçlar arasında gösterilir.

Terk Suçu Nedir?

Terk suçu Türk Ceza Kanunu’nun 97. Maddesinde detaylı olarak açıklanmıştır. Koruma, gözetim, yükümlülük ve yardım halinin ihlali olarak nitelendirilen süreçte kişinin haklarını korumasına zemin hazırlanır.

 • Kanunlar tarafından belirlenen terk suçunun iki farklı hali vardır.
 • İlki kişinin bırakılması ya da korunmamasıdır. İkincisi ise terk edilen ya da mağdur olan tarafın hastalanması olarak karşımıza çıkar.
 • Terk suçu, şartları ve cezası sayesinde bakıma muhtaç olan insanların her zaman gözetim altında tutulması hedeflenir.
 • Kişiyi terk etmiş olmak, yalnızca bakımını üstlenmemek olarak algılanmamalıdır. Aynı zamanda psikolojik ve manevi olarak destek vermeyi bırakmakta belirtilen suç kavramı içerisinde yer alır.

Terk Suçu Nasıl Ortaya Çıkar?

Terk suçu, şartları ve cezası ne kadar diye merak ediyorsanız eğer, yasada belirli aralıklarla bazı düzenlemeler yapılır. Kanundan doğan yükümlülükler ve sözleşmeden kaynaklı sorumluluk nedeniyle ortaya çıkan terk suçları birbirinden farklıdır. Anne ya da babanın çocuklarını terk etmesi, kanundan doğan yükümlülük olarak karşımıza çıkar. Yaşlı birine bakmak için yapılan sözleşme sonucunda ortada bırakılması ise sözleşmeden kaynaklı sorumluluklar şeklinde belirlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu’nun 97. Maddesinde yaşlı ya da bakıma muhtaç birine karşı sorumlulukları yerine getirmemek suç olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ortaya çıkan terk durumu ise bağımsız bir suç şeklinde kayıtlara geçmiştir. Özellikle sözleşmeden kaynaklı bakım zorunluluğunuz varsa eğer her zaman kişilik haklarını gözetmeniz ve doğru bir muamele yapmanız önem taşır.

Terk Suçu Cezası Var Mı?

Şuan için Türk Hukuku göz önünde bulundurulduğunda terk suçunun cezası vardır. Yaşlı ya da hasta biri tek başına yaşamaya bırakılıyor ya da sokağa atılıyorsa eğer 3 aydan 2 yıla kadar cezası bulunur.

 • Terk suçu şartları ve cezası var mı diye merak ediyorsanız eğer TCK maddelerini incelemeniz faydalı olacaktır.
 • Yukarıda belirtilenler dışında terk edilen kişi öldüyse ya da yararlandıysa sorumluluğu olan suçlunun 12 yıldan 16 yıla kadar cezası istenir.
 • Belirtilen durum neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış suç kategorisinde yer alır.
 • Sokağa bırakılan yaşlının ya da bebeğin ölememesi ancak yara alması halinde ise suçlu, 5 yıldan az olmamak ile birlikte hapis cezasına çarptırılır.

Terk Suçu Cezası Adli Paraya Çevrilir Mi?

Terk suçu, şartları ve cezası hakkında bilgi edindiyseniz eğer, hükmün adli para cezasına çevrilebildiğini öğrenmeniz gerekir. Adli para cezası, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve ceza ertelenmesi suçlu için uygulanabilecek yaptırımlardır.

 • Terk suçu, şartları ve cezası raporu kesinleştikten sonra hüküm en kısa süre içerisinde uygulanır.
 • Davanın zamanaşımı süresi ise 8 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Şikayete tabi suçlar kategorisinde yer almayan terk etme olayında, mahkeme otomatik olarak soruşturma başlatır.
 • Yukarıda belirtilenler dışında aynı zamanda terk suçu uzlaşmaya tabi değildir.

Tüm kanunlar ya da yaptırımlar incelendikten sonra işlem yapmak, daha bilinçli ve kontrollü şekilde ilerleyebilmek açısından faydalı olacaktır.

Bir yorum yaz