Temyiz Dilekçesi Örneği (Nitelikli Dolandırıcılık Suçu)

Günümüzde en çok işlenen suçlardan biri nitelikli dolandırıcılık suçudur. Nitelikli dolandırıcılık söz konusu olduğunda temyize gitme hakkınız var. Ancak, suçun işleniş şekline göre sunulması gereken dilekçe de farklılıklar söz konusu olabilir.

Temyiz dilekçesi örneği (nitelikli dolandırıcılık suçu) sayesinde nasıl bir dilekçe ile başvuru yapılması gerektiği anlaşılabilir.

Temyiz Hangi Mahkemeye Yapılır?

Temyiz, Yargıtay Ceza Dairesi’ne yapılır. Ancak, Yargıtay’a gitmeden hemen önce bölge adliye mahkemesi ceza dairesine gönderim sağlanmalıdır. Dilekçe örneğine bakıldığı zaman mutlaka dosya numarası yazılmalıdır.

Temyiz eden müdahiller dilekçede yer almalıdır. Vekilinin kim olduğu da yazılmalıdır. Aynı zamanda dava konusu açık bir şekilde dile getirilmelidir. Temyiz dilekçesi örneği (nitelikli dolandırıcılık suçu) pdf olarak indirilebilir ve tamamlanabilir.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçunun Unsurları Nelerdir?

TCK’nın 158.maddesi gereğinde nitelikli dolandırıcılık suçu resmileşmiştir. Öncelikle dolandırıcılık suçunun nitelikli bir şekilde işlenmesi için aşağıdaki unsurlardan birini ya da birkaçını içermesi gerekiyor.

 • Din istismarı,
 • Mağdurun zor bir durumda olması,
 • Mağdurun algılama yeteneklerinin zayıf olması,
 • Kamu kuruluşlarının araç yapılması ve bu kurumların zararına işlem sağlanması,
 • Basın ve yayın kuruluşlarını kullanarak zarar verilmesi,
 • Banka ve kredi kurumlarını kullanarak kişiye zarar vermek,
 • Ticari faaliyetler aşamasında suçun işleniyor olması,
 • Sigorta bedelini almak amacı ile suçun işlenmesi durumun nitelikli dolandırıcılık olmasına neden olur.

Temyiz dilekçesi örneği (nitelikli dolandırıcılık suçu) word dosyası olarak hazır bir şekilde bulunmaktadır. Bu dilekçe sayesinde nitelikli dolandırıcılıktan hüküm giyen biri temyiz yoluna başvurabilir.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçunun Cezası

24.11.2016 yılına kadar işlenmiş olan nitelikli dolandırıcılık suçu için alınan ceza 2 yıl ile 7 yıl arasındaydı. Ancak, bu tarihten sonra değişiklik yapılan yasalar ile birlikte cezalarda da farklılıklar oluşuyor.

Temyiz dilekçesi örneği (nitelikli dolandırıcılık suçu) ile alınan suç için temyiz yoluna gitme şansınız var. Öncelikle nitelikli dolandırıcılık suçu işleyen biri 3 yıldan 10 yıla kadar ceza alabilir. Aynı zamanda 5000 güne kadar da adli para cezası verilecektir.

Eğer ki aşağıdaki durumlardan birinden suçlu bulunuluyorsa o zaman alınan ceza en az 4 yıldan başlar:

 • Kamu kurum ve kuruluşlarını kullanmak ya da onların zararına işlem yapmak,
 • Bilişim sistemlerinden yararlanarak kişileri dolandırmak,
 • Bankaları aracı olarak kullanmak,
 • Sigorta bedeli için dolandırıcılık yapmak,
 • Kişinin kamu görevlisi ya da banka personeli olarak kendini tanıtarak işlem yapması.

Dolandırıcılık Suçunda Cezayı Arttıran Haller

Dolandırıcılık suçundan hüküm giyen biri, bu durumu Yargıtay’a taşıyabilir ve cezasına itiraz edebilir. Temyiz dilekçesi örneği (nitelikli dolandırıcılık suçu) indir işlemi sayesinde nasıl bir dilekçe ile başvuru sağlanması gerektiği anlaşılabilir.

Öncelikle bazı durumlarda dolandırıcılık suçundan çok daha fazla ceza alınması söz konusudur. Bu aşamada bir suç üç kişi ya da daha fazlası tarafından işleniyorsa o zaman 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis ve 7500 gün adli para cezası alınır. Bu basit dolandırıcılık için geçerlidir.

Nitelikli dolandırıcılık söz konusu olduğunda 4,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası alınabilir. Bunun yanında 7500 güne kadar da adli para cezası söz konusu olacaktır.

Basit suç eğer ki bir nitelik kazanırsa o zaman nitelikli suç olarak kabul edilir. Mesela basit bir hırsızlık ile nitelikli hırsızlık arasında farklar vardır. Basit hırsızlık o nedenle daha az ceza alırken nitelikli hırsızlık için daha fazla ceza alınacaktır. Ancak, iki suç için de Temyiz dilekçesi örneği (nitelikli dolandırıcılık suçu) ile temyize başvuru sağlanabilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz