Tam Yargı Davası (Tazminat Ve Alacak)

Tam yargı davası (tazminat ve alacak) idari işlemler nedeniyle zarara uğrayan taraf adına açılır. Evraklar ve belgeler ile birlikte dava dilekçesi mahkemeye teslim edilir. Hem maddi hem de manevi zararın bu şekilde en kısa sürede giderilmesi amaçlanır.

İdarenin ya da kamu kuruluşlarının aleyhine açılması nedeniyle özel hukuk alanındaki davalara da benzer. İptal davası ile birlikte başvuru yapılması da mümkündür. Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay bu noktada yetkili merciiler olarak karşımıza çıkar.

Tam Yargı Davası Nedir?

Kamu kurumlarında ya da idari dairelerde kişilerin mallarına ya da ekonomik yapılarına zarar verilebilir. Bu aşamada ise vatandaşların haklarının en iyi şekilde korunabilmesi adına hukuki açıdan da uygunluk göstermesi nedeniyle dava açmak faydalı olacaktır.

 • İşlem türüne göre Vergi, İdare ya da Danıştay Mahkemelerinden birine başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
 • Tam yargı davası (tazminat ve alacak) haksız eylem sonucunda iptal davası ile birlikte açılabilir.
 • İptal davası açıldıktan sonra yetersiz kalması halinde, karar verildikten sonra 60 gün içerisinde tam yargı davasına başvurmanız gerekir.
 • İdari ya da kamu kuruluşları tarafından haksız yere icra yapılmasının ardından da hemen dava açma hakkınız vardır.

Tam Yargı Davasına Hangi Mahkemeler Bakar?

Doğrudan tam yargı davası söz konusu olduğunda Danıştay, Vergi, İdare ve Bölge İdare Mahkemeleri yetkilidir. Genellikle temyiz ya da özel davalar söz konusu olduğunda Danıştay’dan yardım almak daha faydalı olacaktır. Bölge İdare ise istinaf mahkemesi olarak belirlenmiş durumdadır.

Belirtilen mahkemeler hem mağdur olan taraf hem de davalı için en iyi sonucun verilmesini amaçlar. Başvuru sonrasında gerekirse eğer bilirkişi ya da keşif raporlarına ihtiyaç duyulabilir. Kamu kurumlarında ya da idari dairelerde kişinin haksız yere mağdur edilmesi, hukukun üstünlüğü kuralları gereğince büyük bir titizlikle korunmaktadır.

Tam Yargı Davası Konuları

Tazminat, istirdat, veri davası ya da idari sözleşmelerden doğam yükümlülükler, tam yargı konularından bazılarıdır. Belirtilen unsurlar nedeniyle sorun yaşanması ya da yasal olmayan bir işlem gerçekleştirilmesi halinde dava süreci hemen başlatılır.

 • Hizmet kusuru tam yargı davası son dönemde sıklıkla görülmeye başlamış durumdadır.
 • İdari kurumlarda görevlilerin hizmetlerini yerine getirmemeleri, bireylerin bir süre sonrasında mağduriyetine yol açar.
 • Bu nedenle açılacak bir davada ise sözlü bir yargılama değil de yazılı belgelerden destek alınarak dava yürütülür.
 • Tam yargı davasının açılabilmesi adına konunun “kamu ya da idare” ile ilgili olması önem taşır.
 • Devlete ait bir araç ile kaza yapıldığında açılacak daha özel hukuk yasalarına uygun bir şekilde incelenir.

Tam Yargı Davası Açma Süresi Var Mı?

Tam yargı davası (tazminat ve alacak) süresi özel ve genel olarak konunun niteliğine göre değişiklik gösterir. Eğer genel konu kapsamında dava açacaksanız belirtilen süre Vergi Mahkemesi içerisinde 30 gün, İdare Mahkemesinde ise 60 gün olarak belirlenmiştir.

 • Diğer konularda problem yaşandığı ya da mağduriyet meydana geldiği andan itibaren dava açma şansınız oluşur.
 • İdare hukuku tam yargı davası açıldıktan sonra en kısa sürede sonuç alınması ve yaptırım uygulanması amaçlanır.
 • Kamu ya da idare tarafından oluşan haksız uygulamanın kişiye bildirimi yapıldığı andan itibaren dava açabilmeniz mümkündür.
 • Bu noktada belirlenen zaman dilimlerini geçirmemek tüm hakların korunması adına önem taşır.

Dava boyunca uzman, donanımlı ve deneyimli bir avukattan yardım almak özellikle mağdur olan tarafın en iyi sonucu elde edebilmesi için önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz