Taksirle Yaralama Suçu ve Cezası

Taksirle yaralama suçu bir kimsenin bedenine taksirle zarar verilmesi durumunda meydana gelen bir suçtur. Bu suç TCK’nın 89. Maddesinde düzenlenmiştir. Taksirle yaralama suçu ve kasten adam yaralama suçu birçok kişi tarafından birbirine karıştırılır. Ancak bu iki suç arasında oldukça önemli ve büyük bir fark vardır.

Taksirle yaralama kişinin yaptığı özensiz ve dikkatsiz davranış sonucunda gerçekleşir. Bu suça trafik kazası, doktor kazası ve iş kazası gibi sayısız hatayı dahil edebiliriz. Sosyal yaşam içerisinde yer alan bireylerin dikkatli hareket etmek ve başkalarına zarar vermemek gibi yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir.

Örnek vermek gerekirse gerekli önlemler alınmadan çalıştırılan işçilerin başına bir şey geldiğinde onları çalıştıran kişiler taksitle yaralama suçundan ceza alabilirler.

Taksirle Yaralama Suçunun Zaman Aşımı, Şikayeti Ve Uzlaştırılması

Taksirle Yaralama Suçu ve Cezası verilirken şikayete bakılır. Yani herhangi bir şikayet olmadığı sürece kendiliğinden bir dava açılmaz. Kişilerin suçlanması ve yargılanması için şikayette bulunulması gerekir.

Taksirle yaralama suçunun belirli bir şikayet süresi vardır. Bu suç işlendikten ve suçu işleyen kişinin bulunmasından sonra kişiyi ya da kurumu şikayet edebilmek için 6 ay süreniz vardır.

Taksirli yaralama suçunda davanın zaman aşımı için belirli bir süre vardır. Zaman aşımı süresi 8 yıl olarak belirlense de belirli durumların oluşması durumunda bu süre 12 yıla kadar uzayabilir.

Taksirle yaralama suçu uzlaştırma yapılması gereken suçlar arasında yer alır. Bu durum TCK md. 89’da detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Soruşturma ve kovuşturma sırasında uzlaştırma prosedürünün uygulanması gerekir. Eğer uzlaştırma sağlanmazsa soruşturma ve yargılamaya devam edilir.

Taksirle Basit Yaralama Suçunun Cezası

Taksirle basit yaralama suçunun cezası 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ya da adli para cezası olarak belirlenmiştir. Eğer mahkeme taksirle yaralama suçu sanığına hapis cezası verdiyse bu ceza paraya çevrilmez. Taksirle Yaralama Suçu ve Cezası verilirken kişinin suçu nasıl işlediğine ve mağdura ne kadar zarar verildiğine bakılır. Buna göre cezalar arttırılabilir.

Taksirle Nitelikle Yaralama Suçu Ve Bu Suçun Cezası

Taksirle yaralama suçu cezası mağdurun yaşadığı duruma göre verilir. TCK md 89/2 uyarınca taksirle yaralama mağduru;

 • Vücudunda yer alan kemikleri kırıldıysa
 • Konuşmasında geçici olmayan bir zorluğa
 • Hayatını tehlikeye sokan bir duruma
 • Hamile olan bir kadının bebeğini vaktinden önce dünyaya getirmesine
 • Yüzünde geçici olmayan bir ize
 • Organlarından birisinin ya da duyularından birinin işlevinin kalıcı olarak zayıflamasına

Neden olduysa suçun basit cezası olan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası yarısı oranda arttırılır. Yani mağduriyete sebep olan kişiye 4,5 aydan 1,5 yıla kadar bir hapis cezası verilebilir. Taksirle yaralama suçu ve cezası itirazı bulunur. Bu suç ile suçlanan kişilerin itiraz etme hakkı vardır.

Taksirle yaralama suçu bazı durumlarda daha yüksek cezalara neden olabilir. Taksirle Yaralama Suçu ve Cezası şu durumlarda ağırlaştırılır;

 • Hamile bir kadının çocuğunu düşürmesine
 • Yüzün kalıcı değişikliğe uğramasında
 • Kişinin iyileşmesi imkansız bir hastalığa yakalanmasına ya da bitkisel hayata girmesine
 • Çocuk yapma veya konuşma yeteneği kaybına
 • Organ ya da duyularından birinin ya da birçoğunun işlevini kaybetmesine

Neden olduysa suçun basit halinde verilen ceza bir kat oranında arttırılır. Bu şekilde kişi 6 ayda 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Adli olarak verilecek olan para cezası da aynı oranda arttırılır.

Taksirle yaralama suçu birden fazla kişinin yaralanmasına neden olduysa suçlu 6 aydan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılır. Bu durumda suçluya para cezası verilmez.

Taksirle yaralama suçu affı olan bir durumdur. Basit taksirle yaralama için taraflar uzlaşırsa fail affedilebilir. Ancak suç bilinçli taksirle işlendiyse savcılık kişiye direkt olarak dava açar.

Bir yorum yaz