Takibi Şikayete Bağlı Suçlar

Türk Ceza Kanunu Özel hükümler bölümünde yer alan takibi şikayete bağlı suçlar, mağdur olan tarafın mahkemeye bildirmesi sonucunda açılabilir. Özgürlüğü kısıtlanan ya da zarar gören kişinin şikayetçi olmasının zorunlu olduğu suçlar şeklinde karşımıza çıkar.

İşlenen bir suçun şikayete tabi olduğu, TCK 86. Madde, TCK 104. Madde ve TCK 131. Madde içerisinde de detaylı olarak belirtilmiştir. Kişi eğer isterse mağdur olduğuna ya da zarar gördüğüne dair suç duyurusunda bulunabilir. Böylelikle davanın açılmasına yardımcı olur. Şikayet olmadığı sürece dava açmak belirlenen suçlarda mümkün değildir.

Takibi Şikayete Bağlı Suçlar Ne Demek?

Takibi şikayete bağlı suçlar kendiliğinden yapılmadığı için hukuki bir yaptırımı yoktur. Genellikle Türk Hukukuna göre ülkemizde bir suç işlendiyse eğer, kendiliğinde mahkeme açılır ve mağdur olan tarafın hakları korunur.

 • Ancak takibi şikayete bağlı olan suçlarda durum böyle değildir.
 • Şikayet eden taraf gerçek kişi olabileceği gibi aynı zamanda kamu kuruluşu ya da tüzel kişilikte olabilir.
 • Şikayet hakkı bizzat mağdur olan taraf için geçerlidir. Mirasçıları ya da çocukları zarar gören adına dava açamaz.
 • Mağdur olduğu için şikayette bulunan taraf, dava açıldıktan sonra vefat ederse mirasçıları haklarını koruma fırsatına sahiplerdir.

Takibi Şikayete Bağlı Suçlar Hangileri?

CMK takibi şikayete bağlı suçlar uzlaştırma yasası kapsamına da girer. Taraflar suç işlendikten sonra karşılıklı olarak anlaşırlarsa eğer dava açma hakkı düşer. Kasten adam yaralama, cinsel saldırı ve tehdit en çok karşılaşılan şikayete bağlı suçlardan bazılarıdır. Konut dokunulmazlığı ihlali, hakaret, kişinin hatırasına hakaret, cinsel taciz, mala zarar verme, bedelsiz senet kullanma, dolandırıcılık gibi konularda şikayete bağlı suçlardır.

Belirtilen noktada bir ceza avukatından yardım almak, hakların en iyi şekilde korunması açısından faydalıdır. Şikayete bağlı olan suçlarda, mağdur olan taraf eder dava açmıyorsa herhangi bir hak iddia etmesi mümkün değildir.

Şikayet Etme Süresi Nedir?

Şikayet süresine dikkat etmek, kazanılan tüm hakların en iyi şekilde korunabilmesi açısından önem taşır. Mağdur olan taraf, faili öğrendikten sonra 6 ay içerisinde şikayet talebi oluşturabilir.

 • Takibi şikayete bağlı suçlar için belirlenen zaman dilimi oldukça uzundur.
 • Başlarda şikayet etmek istemeyen biri daha sonrasında dava açarak hakkını en iyi şekilde koruyabilir.
 • Türk Ceza Kanunu 66. Maddesi içerisinde şikayete bağlı suçlar için açılan davalarda zamanaşımı ise 8 yıl olarak karşımıza çıkar.
 • Zarar gören taraf birden fazlaysa ya da grup halindeyse biri şikayet sürecini kaçırdıysa eğer dava düşmez.
 • Şikayet sonrasında vazgeçilmesi halinde ise kamu davasının düşmesine neden olur.

Takibi Şikayete Bağlı Olmayan Suçlar

Takibi şikayete bağlı suçlar olduğu gibi şikayete bağlı olmayan suçlarda vardır. Ancak belirtilen durum, yasalar içerisinde açıkça belirtilmediğinden dolayı hangi olayların ya da suçların şikayete bağlı olmadığını öğrenmek zorlaşır.

 • İşlenen bir suç ile ilgili kanunda, şikayete bağlı gibi bir ibare düşmediyse eğer, dava kendiliğinden açılır.
 • Takibi şikayete bağlı olmayan suçlar, zarar gören tarafların haklarının savunulması adına otomatik olarak düzenlenir.
 • Önemli ve toplumu derinden etkileyecek olaylarda kişiye dava açma hakkı bırakılmaz. Bu doğrultuda kararı mahkemeler verir.
 • Takibi şikayet gerektiren suçlarda en iyi sonucu alabilmek adına süresine dikkat etmek ve iyi bir avukattan destek almak önemlidir.

Bu noktada ise hukuk büromuzda her zaman merak ettiğiniz sorularınız yanıtlanır. Kanunlar ile ilgili detaylı bilgi almak ya da dava açmak istiyorsanız eğer donanımlı avukatlarımız ile görüşebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar