Sulh Ceza Hakimliği (Mahkemesi) Ve Görevi

Sulh ceza hakimliği (mahkemesi) ve görevi 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nda belirtilmiştir. Soruşturma işlemlerinin yürütüldüğü aynı zamanda itirazları baz alan göreve sahiptir.

Sadece bazı soruşturma aşamasındaki işlemlere bakan bir mahkemedir. Kavuşturma işlemleri ise farklı mahkemeler ile yürütülmektedir. Kovuşturma için aşağıdaki mahkemeler geçerlilik gösterecektir:

 • Ağır ceza mahkemeleri,
 • Çocuk mahkemeleri,
 • Asliye ceza mahkemeleri,
 • Çocuk ağır ceza mahkemeleri,
 • Fikri ve sınai haklar ceza mahkemeleri,
 • İcra ceza mahkemeleri.

Sulh Ceza Hakimliği (Mahkemesi) Ve Görevleri Nelerdir?

Sulh ceza hakimliği (mahkemesi) ve görevi listesi oldukça uzundur. Soruşturma aşaması ile ilgili pek çok kararı bu mahkeme vermektedir. Gerek kararlar gerek ise itirazlar bu birim tarafından incelenmektedir. Görevlerine bakacak olursanız aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz.

 • Bir kişinin gözlem altına alınması kararını bu mahkeme verir
 • Beden muayeneleri ya da vücuttan örnek alma kararlarını verirler.
 • Moleküler anlamda inceleme talep edilebilir.
 • Yakalama kararı varsa bu karara itiraz bu mahkemeye yapılır.
 • Gözaltına alma kararına itiraz da yine bu mahkemeye yapılır.
 • Adli arama kararı bu mahkemeden çıkarılır.
 • El koyma kararı ya da adli kontrol kararı bu mahkemeden çıkar.
 • Soruşturma dosyasının yayın yasağı buradan alınır.

Sulh Ceza Hakimliği (Mahkemesi) Nerede Kurulur?

Mahkemelerin kurulmasında iş yoğunluğu önemli bir parametredir. Her il merkezinde bir tane bulunur. Bunun yanında coğrafi durumlar da yine mahkemelerin kurulmasına etki eder.

Kurumlar Adalet Bakanlığı emri ile kurulmaktadır. Bulundukları ilin ya da ilçenin adını alırlar. Eğer ki bir ilde ağır ceza mahkemesi bulunuyorsa bu ildeki mahkemelerin isimleri Adalet Bakanlığının önerisi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenir. Sulh ceza hakimliği (mahkemesi) ve görevi değişir mi diye soranlar genel olarak hükümlerin net olduğunu ancak, Adalet Bakanlığı tarafından değiştirilebileceğini unutmamalıdır.

Sulh Ceza Hakimliği (Mahkemesi) Savcı Barındırır Mı?

Sulh ceza hakimliği (mahkemesi) ve görevi söz konusu olduğunda burada tutuklama kararı için duruşma yapılır. Sorgu duruşmaları yapılacağı zaman cumhuriyet savcısının bulunmasına gerek yoktur. Aynı zamanda bu mahkemelerin de tek hakimlik mahkemeler olduğunu unutmamak gerekiyor.

Sulh Ceza Hakimliği (Mahkemesi) İçin İtiraz Nereye Edilir?

Sulh ceza hakimliğinin vermiş olduğu kararlara itiraz hakkı vardır. Bu itirazlar ise sulh ceza mahkemesini izleyen sulh ceza mahkemelerine yapılabilir. Ancak, bulunulan ortamda sadece tek bir sulh ceza mahkemesi var ise o zaman ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza mahkemesine başvuru yapmak gerekiyor.

Sulh ceza hakimliği (mahkemesi) ve görevi sorgulama yapmak ve tutuklama emri çıkarmaktır. Dolayısıyla genel itirazlar tutuklama emri için çıkarılır.

Sulh Ceza Hakimliği (Mahkemesi) İtirazları Süresi Ne Kadar?

Söz konusu sulh ceza hakimliği olduğu zaman soruşturma ile ilgili itirazlar yapılabiliyor. Bu itirazları yapabilmek adına belirli bir süre geçerlidir. 7 gün içinde kararı veren mercie dilekçe vermek gerekiyor. İtirazlar için zabıt katibine beyanda bulunulması gerekiyor.

Sulh Ceza Hakimliği (Mahkemesi) İçin İstinaf Ve Temyiz Başvurusu Yapılabilir Mi?

Sulh ceza hakimliği (mahkemesi) ve görevi reddetme imkanı ne yazık ki tanınmıyor. Yani itiraz etme şansınız var ancak, bunu sadece sulh ceza mahkemelerine yapabiliyorsunuz. İstinaf ya da temyiz yoluna gidilmesi söz konusu olamaz.

Sadece kanun yararına bozma başvurusu yapmanız mümkündür. Sulh ceza mahkemeleri direkt olarak kişinin özgürlüğü ile ilgili karar veren bir merciidir. Bu nedenle herhangi bir işlemde bir ceza avukatından yardım almak önemlidir.

Bir yorum yaz