Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini (Kara Para) Aklama Suçu

Türk Ceza Kanunu 282. Maddesinde belirtilen kara para aklama, günümüzde suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu olarak da karşımıza çıkar. Haksız yere gelir elde edilmesi ve daha sonrasında belirtilen tutarın resmi yollar ile kaçırılması olarak ifade edilir.

Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini (kara para) aklama suçu “Adliyeye karşı işlenen suçlar” kategorisi içerisinde açıklanır. Örneğin hırsızlık ya da silah kaçaklığı yapılarak kazanılan paranın yurtdışına resmi hesaplar üzerinden çıkarılması para aklama olarak bilinir.

Kara Para Aklama Suçu Cezası

Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini ( kara para) aklama suçu cezası 3 yıldan 7 yıla kadar değişiklik gösterir. Suç unsuru ya da konusuna göre belirlenen hapis cezası farklıdır.

 • Suçlunun aynı zamanda yaklaşık yirmi bin gün kadar adli para cezası da ödemesi önem taşır.
 • Kara para aklama sonrasında konuyu bilmesine rağmen malı satın alan kişi hakkında ise 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis istenir.
 • Eğer bir kamu görevlisi ya da devlet dairesinde çalışan tarafından kara para aklanırsa, ceza oranı yarısı kadar arttırılır.
 • Yukarıda belirtilenler ile birlikte suçu işleyen kişinin her ne olursa olsun haklarının da korunmasına hukukun üstünlüğü kurallarına göre dikkat edilir.

Kara Para Aklama Öncül Suçu

Belirtilen süreçte öncül suç olmak üzere farklı bir kavramda vardır. Örneğin, lüks ve modelli bir arabayı çaldıktan sonra başka birine satıp kazanç elde edebilirsiniz. Gelen parayı hesaplar üzerinden yurtdışına kaçırmanız ya da resmi kurumlara aktarmanız durumunda ise hem öncül hem de kara para aklama suçundan dolayı ceza alırsınız.

Verilen örnekte öncül suç, araba çalmak ya da hırsızlık olarak nitelendirilir. Genellikle suçtan kaynaklı elde edilen mal varlığında öncül suç her zaman vardır. Mahkemeye sunmak adına iddianame hazırlarken savcılık, belirtilen tüm bu konuları göz önünde bulundurur.

Kara Para Aklama Suçunun Örgüt Tarafından İşlenmesi

Kişiler ya da kurumlar dışında kara para aklama suçu bir örgüt tarafından işleniyorsa eğer, ceza oranı 1 katına kadar arttırılır. Örgütün her bir üyesinin en iyi şekilde yargılanması ve hak ettiği cezayı alması hedeflenir.

 • Kara para aklama olayının somut hale gelebilmesi adına mutlaka öncül suç gerçekleşir.
 • Genel kast sonucunda işlenen bir suç olması nedeniyle sanığın ceza indiriminden yararlanması neredeyse mümkün değildir. Ancak her zaman hakimin takdirine bırakılır.
 • Türk Ceza Kanunu 282. Maddesi içerisinde yurt dışında kara para ile elde edilen gelirin ülkemize sokulması da kişinin suçlu sayılması adına yeterlidir.

Kara Para Aklama Suçu Zamanaşımı Ve Adli Para Cezası

Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini (kara para) aklama suçu zamanaşımı süresi farklı konulara göre 15 yıl olarak belirlenmiştir. Eğer malınıza ya da paranıza zarar geldiyse en kısa sürede mahkemeye başvurmak, haklarınızın korunması adına önem taşır.

 • Belirtilen olayda hapis cezasının adli paraya çevrilmesine izin verilmez.
 • Ancak hakim direk adli para cezası verirse eğer uygulanması mümkündür.
 • Soruşturma aşamasında kara para aklama sürecine şahit olan ve bunu yetkili görevlilere anlatan kişiye ceza uygulanmaz.
 • Güvenliği açısından koruma kararı çıkarılır ve uzun bir süre tedbir alınır.

Örgüt kararı ile para aklama suçu işleniyorsa eğer 6 yıl ile 14 yıl arasında hapis cezası vardır. Hakim tarafından kesin karar verildikten sonra hemen hükmedilir. Aynı kişinin en az 40 bin güne kadar adli para cezası da ödemesi gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz