Suç Eşyasını Bilgi Vermeme Suçu Ve Cezası

Suç eşyasını bilgi vermeme suçu ve cezası Türk Ceza Kanunu 166. Maddesi içerisinde düzenlenmiştir. Eğer aldığınız bir eşyanın daha öncesinde suç işlenerek elde edildiğini biliyorsanız eğer, mahkemeye başvurmanız gerekir. Böylelikle herhangi bir sorun yaşanmaz.

Mal varlığına karşı suçlar bölümünde açıklanan, bilgi verme yükümlülüğü kişinin daha sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşamaması açısından önemlidir. Çalıntı, yağma ya da ödünç olarak alınan bir malı satın alırken bilgi sahibiyseniz eğer suç duyurusunda bulunmanız gerekir.

Suç Eşyasını Bilgi Vermeme Suçu Nedir?

“Suç eşyanın satın alınması ya da kabul edilmesi” gerekçesiyle açılan davada, mahkeme en adil şekilde yargılama yapar. Bir eşyanın satın alınma sürecinde çalındığını bilmiyorsanız eğer herhangi bir sorun yoktur.

 • Suç eşyasının bilgi vermeme suçu ve cezası caydırıcı olabilecek niteliktedir.
 • Satın alınan bir ürünün sonradan çalıntı olduğunu öğrenmeniz durumunda hemen dava açmanız problem çıkmaması için önemlidir.
 • Alınan ya da bağış yapılan eşyanın çalıntı olması halinde yetkili birimlere başvurmak, “bilgilendirme yükümlülüğü” kapsamında değerlendirilir.
 • Eğer aykırı bir davranış oluşursa eğer sizde suç işlemiş kategorisinde yer alırsınız.

Bilgi Vermeme Suçu Hangi Kanunlarda Düzenlenmiştir?

Bilgi vermeme suçu cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 166. Maddesi ile birlikte düzenlenmiştir. Böylelikle mağdur olan tarafın haklarının korunması ve herhangi bir problem yaşanmaması amaçlanır. Suç eşyasını bilgi vermeme suçu ve cezası kaç yıl diye merak ediyorsanız eğer en fazla 6 ay olarak belirlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu içerisinde yapılan düzenlemeler ile birlikte hangi durumların “suç” kapsamında değerlendirilebileceği ifade edilmiştir. Böylelikle fikir edinmeniz ya da mahkemeye başvuruda bulunmanız son derece kısa sürer. Aldığınız ürünün çalıntı olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren hemen suç duyurusunda bulunmanız önem taşır.

Suç Eşyasını Bilgi Vermeme Suçunun Cezası Yüksek Mi?

Suç eşyasını bilgi vermeme suçu ve cezası ne kadar konusunda araştırma yapıyorsanız eğer, çok fazla yaptırım uygulanmaz. Maksimum 6 aya kadar alınan hapis cezasının kişinin üzerinde caydırıcı bir etki oluşturması amaçlanır.

 • Bu tür suçlar, özellikle büyük şehirlerde ya da güvenilir olmayan alışveriş mekanlarında yaygınlaşmaya başlamıştır.
 • Çalıntı bisiklet, takı ya da değerli eşyaların başka birine satılması halinde devlet bazı yaptırımlar düzenlemiştir.
 • Belirtilen noktada herhangi bir ürün satın almadan önce tüm evrakları ya da satıcı kişinin bilgileri detaylı olarak incelenmelidir.
 • Kanunlarda oluşabilecek tüm durumlar belirtildiği için herhangi bir problem ortaya çıkmaz.
 • Bağımsız suç olarak karşımıza çıkan suç eşyasını bilgi vermeme, son dönemde yaygınlaşamaya başlamıştır.

Suç Eşyasını Bilgi Vermeme Suçu Adli Para Cezasına Çevrilir Mi?

Suç eşyasını bilgi vermeme suçu ve cezası genellikle hapis yolu ile uygulanır. Ancak gerekli görülmesi ya da hakimin takdir yetkisi sonucunda adli para cezasına çevrilmesi de mümkündür.

 • Verilen hapis cezasını adli paraya dönüştürmek mümkün değildir.
 • Bu nedenle hakimin başta adli para cezası olarak davayı sonuçlandırması önem taşır.
 • Hükmün açıklamasının geri bırakılması ya da cezasının ertelenmesi gibi farklı yatırımlarda uygulanır.
 • Suç eşyasını bilgi vermeme suçu ve cezası uzlaşma yoluyla da çözüme ulaştırılabilir.
 • Böylelikle tarafların mağdur olmadan problemin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Belirtilen konu hakkında bilgi sahibi değilseniz eğer büromuz, donanımlı avukatları ile birlikte tüm sorularınızı yanıtlar. Dava süreci, yaptırımları ya da cezası hakkında fikir edinmeniz halinde ise profesyonel destek almak oldukça kolaydır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz