Soybağının Nesebin Reddi, Tanıma ve Babalık Davası

Soybağının nesebin reddi tanıma ve babalık davası kapsamında çocuk ile baba arasında yer alan soy bağının kurulması, reddedilmesi veya herhangi bir bağlantı olmamasına rağmen tanınması gibi alt başlıklar yer almaktadır. Tüm bu noktalarda hem kadının hem de çocuğun haklarının tam manası ile koruma altına alınmasını sağlayacak bir sistem söz konusudur. Bu şekilde erkeğin çocuk ile alakalı herhangi bir soy bağı bulunuyorsa onu soyadına dahil etme hakkı ne kadar doğal ise, soy bağı olmayan çocukları ise hukuki süreçlerden geçmek kaidesi ile reddetmesi de aynı derecede doğal olacaktır.

Soybağının Reddi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Eşlerin boşanması durumunda boşanma tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğan çocukların erkek eşe ait olduğunun hukuki bir temeli bulunmaktadır. Bu hukuki kaideden kaynaklanan bir babalık sorumluluğu vardır. Kişilerin bu durumu reddetme gibi bir imkanları da bulunur.

Soybağının nesebin reddi tanıma ve babalık davası açmak için kişilerin çocuğun kendilerine ait olmadığını belirtmek için ellerinde somut delilin bulunması gerekmektedir. Bu somut delil DNA testi olacaktır. Mahkemeden talep edildiği zaman gerekli örnekler alınarak çocuğun bu kişiye ait olup olmadığı ile alakalı net bir biçimde karar verilecektir. Sadece babanın reddetmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Çocukların da yanı şekilde ret işlemi gerçekleştirme gibi bir hakları bulunduğunun belirtilmesi gerekir.

Soybağının Reddedilmesinde İspat Aşaması

Soybağının nesebin reddi tanıma ve babalık davası dilekçesi hazırlanırken ispat aşamasının da derinlemesine incelenmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak çocuğun ana rahmine evlilik sonlanmadan düşmesi durumunda babalık karinesi gereğince erkeğin direkt olarak bu sorumluluk altında olacağının belirtilmesi gerekir. Bu sorumluluğa rağmen kişi çocuğun kendinden olmadığını düşünüyorsa bunu ispat etme sorumluluğu da ona aittir. Fakat kadının rahmine çocuk evlilik öncesinde ya da 300 günlük sürenin sonrasında düşmesi durumunda soybağının reddi için herhangi bir kanıt sunulmasına gerek olmayacaktır. Bu noktada anne dilerse DNA talep ederek çocuğun erkekten olduğunu ispat etme hakkına sahiptir.

Çocuk Dava Açma Hakkına Sahip Midir?

Soybağının nesebin reddi tanıma ve babalık davası ne kadar sürer sorusu kadar dava ne kadar süre içerisinde açılmalıdır sorusu da sıklıkla merak edilen detaylar arasında bulunmaktadır. Çocukların da soyabağını reddetmesi gibi bir hakkı bulunmaktadır. Bu hakkın kullanılabilmesi için çocukların ergin olmasının hemen sonrasında en geç 1 sene içerisinde dava açması gerekir. Bu sürenin geçmesi durumunda soybağının reddi için herhangi bir dava açılmasına izin verilmeyecektir.

Tanıma Süreci Nasıl İşlemektedir?

Soybağının nesebin reddi tanıma ve babalık davası kapsamında kişilerin illa soybağı sahibi olması üzerine kurulu bir durum söz konusu değildir. Bu noktada tanıma davalarında çocuğun erkeğin nüfusuna geçirilmesi ve baba olarak tanınması da mümkündür. Tabi ki bu noktada daha önce baba olarak belirlenmiş olan kişi ile soybağının mahkeme kararı ile düşmüş olması gerekir. Ancak bu kural ile tanıma davası açılabilir ve baba çocuğu tanıyabilir. Bunun için mahkeme sürecinin uzun olacağı bir periyot olacağının da belirtilmesi gerekmektedir.

Soybağının nesebin reddi tanıma ve babalık davası kapsamında tanıma aşamasında babanın çocuğu tanımasının bir baskı ya da zorlama altında alınmış bir karar olması durumunda bu kararın iptal edilmesi de mümkündür. Baskı ve zorlamanın belirtilmesi ve kanıtlanması durumunda direkt olarak nesebin reddedilmesi de mümkün hale gelmektedir. Bu süreç içerisinde konusunda uzman olan bir isimden yardım almak sürecin akıllıca yönetilmesi için oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz