Sosyal Medyadan İçerik Kaldırma Youtube, Twitter, Facebook İşlemleri

sosyal medyadan içerik kaldırma

İnternet ortamında yazı, video, fotoğraf gibi yayınlanan içerikler çok geniş bir izleyici ağına ulaşabilmektedir. Sosyal medya denilen Facebook, İnstagram, Youtube gibi ortamlarda sürekli olarak dünya genelinde içerikler yayınlanmaktadır. Bazen bu ortamlar kişilerden habersiz içerikler yayınlamakta, bazı durumlarda rahatsız edici bu içeriklerin kaldırılması gerekmektedir.

Yayınlanan içerikleri kaldırmak isteyenler için sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi tarzında bir yazı hazırladık. Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi yazımızda ilk olarak Facebook gibi yaygın bir sosyal medya ağını ele alacağız.

Rehberimize başlamadan önce aşağıda linkini bıraktığım iki makalemize de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

https://okyanushukuk.com/internetten-haber-kaldirma/

https://okyanushukuk.com/internetten-resim-silme-ve-fotograf-kaldirma/

 

HAKKINIZDA ÇIKAN TWİTTER, FACEBOOK, YOUTUBE, INSTAGRAM İÇERİK VE VİDEOLARINI KALDIRALIM

*Lütfen linkleri alt alta yazınız.

Facebook’tan İçerik Kaldırma

Facebook’ta istemediğiniz bir içerik yayınlandı ve siz bunu bir an önce kaldırmak istiyorsunuz. Müstehcen, hakaret içeren veya bağlı olduğunuz değerler ile ilgili tehdit, nefret, şiddet tarzı bir içerik olabilir. Bu tarz içerikler zaten Facebook topluluk standartlarına da uymamaktadır. Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi konusunda Facebook’ta yayınlanan gönderi sizin zaman tünelinizde yayınlandıysa gönderinin üzerine gelip … işaretine tıklayarak sayfanızdan silebilirsiniz.

Facebook özelinde kurumun iç dinamiklerini detaylı şekilde öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.facebook.com/help/479916598723579

Twitter’dan İçerik Kaldırma

Özel hayat ve özel hayatı ile ilgili sosyal medyadaki yayınlar kişiye aittir. Bir başkasının kişinin özel hayatı ile ilgili içerikleri izinsiz yayınlaması halinde söz konusu kişi içeriği silmek isteyebilir. Herhangi bir çirkin unsur bulunmasa da kişiler özel hayatları ile ilgili başkalarının yayınladığı içerikleri kaldırmayı isteyebilir.

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi konuları arasında Twitter’dan içerik kaldırmanın nasıl olacağına değineceğiz. Sevilen ve yaygın kullanıcılar sosyal ağlardan birisi de Twitter’dır. Twitter’da tweet yani kısa mesajlar atılabilir ve bu mesajlar takipçiler tarafından görülebilir.

Mesaj yolu ile iletişimin kurulduğu bir sosyal paylaşım ağıdır. Anlık duyuru, paylaşım ve çarpıcı mesajlar için çok uygundur. Başka birinin attığı tweet’in silinmesi gerektiğinde profil veya gezinti menüsü simgesine tıkladıktan sonra profilden silmek istenilen tweet bulunur ve silinir.

Twitter gizlilik ilkeleri hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Kaynak: https://help.twitter.com/tr/rules-and-policies/media-settings

İnstagram’dan İçerik Kaldırma

İnstagram’da Twitter gibi son derece sevilen ve kullanılan bir sosyal ağdır. İnstagram’a fotoğraflar ve kısa videolar yüklenebilir. Gönderiler, etiketleme özelliği ile aynı etiketle birleşen başka gönderilere dahil edilebilirler.

Kendi yayınladığınız bir içeriği kaldırmak için profilinizden içeriğinizi açarak, sağ üstteki üç noktaya dokunup silebilirsiniz. Size ait video veya fotoğrafı kullanan hesaplar için ise İnstagram’da Gizlilik Haklarınızın İhlalini Bildirin seçeneğini bulup dokunmanız gerekmektedir.

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi istenmeyen içerikleri kaldırabilmeniz için sizleri aydınlatmaya çalışmaktadır. Bununla birlikte bir bilişim avukatından yardım almak lehinizedir.

Youtube’dan Video Silme ve Kaldırma

Youtube herkese açık ve görünebilirliği çok yüksek bir platformdur. Her tür uzunlukta videolar yayınlanabilir. Uygunsuz videoları kaldırmak için sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi olarak Youtube’dan video silme konusuna değineceğiz.

Söz konusu video kendi yayınladığınız bir video ise Youtube Studio Beta sürümünde oturum açtıktan sonra solda videonuzu bulup silebilmeniz kolaydır.

Başka birinin yüklediği videoyu silmek için maalesef Youtube’de her istediğiniz videoyu silemezsiniz. Çünkü Youtube’de başka birinin yüklediği video Youtube topluluk kurallarına uygun değil ise Youtube video kaldırma şikayet bölümünden talepte bulunulabilir.

Bu istek incelemeye alınacak cinsel içerikli, şiddet, taciz, nefret, tehdit, çocukların güvenliğini tehdit edici unsurlar, telif haklarını ihlal, spam, başkasına ait videoları izinsiz yükleme gibi durumlar Youtube’nin de kabul etmediği durumlardır ve bu durumlarda video büyük ihtimalle kaldırılacaktır. Bunlar dışında içerikler istenebilir. Videoyu yükleyen kişi videoyu kaldırmamakta ısrar ediyorsa bir avukattan yardım almak sağlıklıdır.

Youtube Yorum Kaldırma ve Erişim Engelleme Şartları

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi konusunda Youtube’de yorum kaldırmanın nasıl yapılacağına da değinmek faydalı olacaktır. Kendi attığımız yorumları silmek için ana sayfadaki sol tarafta geçmişi tıklamanız, sonrasında yorumlara girmeniz gerekmektedir.

Bu bölümde yorumunuzu bulup silebilirsiniz. Kendinizin hazırladığı bir video için yorum yapılmasını istemiyorsanız yorum bölümünüzü kapatabilirsiniz.

Youtube bütün dünyada kullanılan bir sosyal medya ağıdır. Videoların altına bazen hoşa gitmeyecek veya hakaret türü yorumlar yapılabilmektedir. İstenmeyen yorumları silmek için kanalınızdaki videonun yanındaki kutucuktan işlemleri seçin. Yorumlar kısmına tıkladığınızda istediğiniz yorumu silebilirsiniz.

Daha ileri hakaretlere varan ve uzayan durumlarda bir bilişim avukatı yol gösterici olacaktır. Dünyanın her yerinden sayısız kullanıcısı olan Youtube’da bazen içeriklere erişimin engellendiği görülür.

Sosyal medya içerik kaldırma rehberi ile Youtube’da herhangi bir erişimin neden engellendiği konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle Youtube’un bir politikası ve topluluk kuralları olduğu bilinmelidir.

Bilhassa çocuklarla ilgili içeriklere hassas olan Youtube kuralları; cinsel içerikli yayınlara da izin vermemekte, bu konuda polisle işbirliği yapmakta, rahatsız edici içerik, nefret söylemi, tehditler, siber zorbalık, başka birinin kimliğine bürünme, telif hakkı gibi durumlarda Youtube ihtarda bulunarak kullanıcının hesabını kapatmaya kadar gidebilmektedir.

Youtube’da bu tarz kurallar olmasına rağmen bazen mahkeme kararları ile Youtube’a erişimin engellendiği görülebilmektedir. Çeşitli nedenleri olan bu engellemelerin sebepleri; Atatürk’e hakaret, çocuk istismarları, sağlığa zararlı maddeler ve bilhassa uyuşturucu ile ilgili yayınlar, intihara teşvik ile ilgili yayınlar, açık saçık müstehcen ve fuhuş içeren yayınlardır.

Özel hayat ve kişilik hakları ile ilgili yayınlarda erişimin engellenme sebebi olabilmektedir.  Ayrıca Youtube’da istemediğiniz kişileri sayfalarından engelleyebilirsiniz. Bunun için hakkında sekmesinden bayrak simgesini tıklayıp, engelle kısmına dokunmanız yeterli.

Video Kaldırma ve Erişim Engelleme Şartları

Video Kaldırma ve Erişim Engelleme Şartları

İnternetten istemediğiniz bir videonun kaldırılması aşamasında sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi olarak bazı adımları uygulamanızı önermekteyiz. Bazı videolar yasalara göre suç teşkil edebilir ve bunları şikayet etme hakkına sahipsiniz.

Yukarıda sayılan bütün maddeler internette suç teşkil etmekte ve erişim engelleme şartları arasındadır. Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi konusunda araştırma yapan kişiler Google, web siteleri gibi internet içeriklerinin de kaldırılma yollarını öğrenmek istemektedirler.

Fikir ve sanat eserleri kanununun verdiği hak ile hak sahipleri ile ilgili yayınlarda, hak sahibi  kişiler yayının kendilerine ait olduğunu beyan edip yayınlayan ile irtibata geçmelidir. Yayından kaldırılmazsa telif hakkına sahip olan hak sahibi Cumhuriyet Savcılığına başvurabilir.

Sosyal Medyadan İçerik Kaldırma İçin Yapılması Gerekenler

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi hazırlayarak istenmeyen içerikleri nasıl kaldırabileceğinizin yollarını göstermeye çalıştık.

Pek çok medya ağında yayınlanan içerikleri, özellikle kendi sayfanızda yanlışlıkla yayınlanan içerikleri kaldırmak çok kolaydır. Ama bir başkasının yayınladıklarını kaldırmak için yukarıda yazan yolların takip edilmesi gereklidir.

Öncelikle içeriği yayınlayan kişi ile iletişim doğru ve sağlıklı bir davranıştır. Tehdit edici, kin ve nefret tarzı içeriklerde zaten içeriği sağlayan kişi uzlaşma tarafına gelmeyecek ve içeriği kaldırmamakta ısrar edecektir.

Böyle durumlarda bilişim suçları ile ilgili bir uzman avukattan yardım almak ve gösterdiği yolu takip etmek sosyal medyadan içeriklerin hızlıca kaldırılması için en gerekli yol olacaktır. Kişilerin özel hayatını ihlal eden ve kendileri ile ilgili izni olmadan yayınlanan rahatsız edici içeriklerin kaldırılmasını talep etme hakları vardır.

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi bu konuda mağdur olan pek çok kişiye faydalı olması için hazırlandı.

Sosyal Medyadan İçerik Kaldırma için Bilişim Avukatı

Sosyal Medyadan İçerik Kaldırma için Bilişim Avukatı

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi adımlarını takip etmenize rağmen içerik yayınlanmaya devam ediyorsa ve sizin için rahatsız edici bir durumsa bir bilişim avukatı edinip, uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi yardımı ile gerekli amaca ulaşamayan ve mağduriyet yaşayan kişiler mutlaka hukuk yolu ile sorunlarının çözümüne ulaşacaklardır.

Yukarıda sağdığımız sosyal medya ağları günümüz teknolojisinin üst seviyeleri sonucu yaygın kullanılmakta olup, istenmeyen bir yayın sayısız kişi tarafından görülebilmektedir. Bu mağdur kişi için aynı zamanda ağır bir psikolojik yüktür.

Haklarının aranması gereklidir ve bunu yapacak kişi siber suçlar ile mücadele eden konusunda uzman bir bilişim avukatı olmalıdır. Yukarıdaki sosyal ağlar aynı zamanda bir bilişim sistemidir ve tüm dünyada yaygındır.

Siber suçlar denildiğinde bu teknolojik ağ vasıtası ile işlenen suçlar anlamına gelmektedir. Bu suçlarla ilgilenen avukatlar sorununuzu hızlı bir şekilde çözmenize yardımcı olacaklardır. Çünkü sosyal medyadan istenmeyen içeriklerin bir an önce kaldırılması ve vakit kaybedilmemesi mağdur kişinin lehine olacaktır.

İyi Bir Bilişim Avukatının Özellikleri Nasıl Olmalı?

Uzmanlık alanı internet suçları olan bilişim avukatlığı teknolojinin hızla ilerlediği 21. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Kendisini bilişim yönünde geliştiren, bu tip davalar konusunda yetkinlik ve deneyim kazanan bir avukat konusunda uzmandır.

İnternet üzerinde en fazla görülen rahatsız edici unsur hakaret veya şantaj tarzı içeriklerdir. Bilhassa çocuklarla ilgili cinsel istismar türü suçlar da zaman zaman internet üzerinde olabilmekte ve bu durumlara göz açtırılmamaktadır.

Sosyal medyadan içerik kaldırma rehberi, internette hoşa gitmeyen yayınlarla ilgili kişilerin yapabileceklerini gösterebilmek adına bir kaynak olarak hazırlandı.

Gerekli yollar uygulandığı halde bir sonuca ulaşamadıysanız yapılacak şey hukuk yoluna başvurarak yardım almaktır. İyi bir bilişim avukatı bu tip davalar konusunda deneyimli ve internet üzerinde pek çok suçla karşılaşıp çözüme ulaştırma yollarını bilen bir avukattır.

İnternet kanalı ile işlenen suçların en basiti olan hakaret suçundan, dolandırıcılığa, çocuk istismarından, şantaja, telif haklarından, kişilik haklarına ve müstehcen yayınlara kadar pek çok suçla ilgili davalara bakmış, bu konuda tek bir çeşit suç ile ilgilenmemiş olması bilişim avukatının ustalığını arttıran bir unsurdur.

İyi bir bilişim avukatı internet teknolojileri konusunda çok yetkindir. Bilişim teknolojisi gelişmekte olan bir teknolojidir. Bilişim avukatları yenilikleri takip edip günümüz mevzuatına hakimdir.

Kişilerin veya kurumların bilişim suçları ile mağdur olmaları durumunda bilişim avukatları bilişim hukukunu bütün detayları ile bildikleri için müvekkillerine gidilecek yolu ve gereken tüm bilgileri ayrıntıları ile vereceklerdir.

Hukuk yolu adaleti sağlayan en kesin yoldur ve içinden çıkılamayan durumlarda bu konuda daha fazla sıkıntı yaşamamak adına uzman bir avukat her türlü sorularınızı yanıtlayacaktır. 21. yüzyılda ortaya çıkan bir konu olduğu için bilişim hukuku sürekli gelişmekte olan bir konudur. 5651 ve 5237 s. kanunlar ile bu tarz suçlar önlenmeye çalışılmıştır.

İnternet dünyası bütün dünyanın baktığı ortak bir dünyadır ve maalesef olumsuz kullanımlar da çok fazla olmaktadır. Konu kişilerin yukarıdaki aşamalar ile kaldırılamayacak bir hale geldi ise kanunlar yanınızdadır. Sosyal medyada işlenen suçlar konusunda kişiler kesinlikle haklarını arama yoluna gitmeli, mağduriyeti kabul etmemelidirler.

Bir hukuk bürosu ile danışmak hız kazanmaları ve kesin çözüm açısından faydalıdır. Ayrıca bu tip konularda hukuka başvurmak yeni suçlar için caydırıcı olmaktadır. Adalet hayatımızın her alanında olması gereken bir kavram olduğu gibi, sosyal medyada adaletin sağlanması gereken en önemli alanlardan biridir.