Sosyal Medyada Hakarete Uğrayınca Ne Yapmalıyız?

Birçok insan sosyal medya olarak bilinen platformu kullanarak farklı kişilerle tanışmakta ve etkileşim içerisine girmekte. Zaman zaman bu alanlarda şahıslara hakaret edildiği durumlar ortaya çıkabiliyor. Sosyal medyada hakarete uğrayınca ne yapmalıyız sorusu, cevabı çok merak edilen bir konu. Bu noktada yasalarımıza göre şikayet mekanizmasını hemen devreye sokabilir ve başvuru sonrasında olayı yargıya taşıyabilirsiniz.

Kanunlarımızda Sosyal Medyadan Hakaret Suçu Nasıl Tanımlanır?

TCK 125’ten başlayarak 131.maddeye kadar hakaret suçuna dair değişik tanımlar yapılmıştır. Buna göre şahsa karşı ifade edilen her türlü kötü, düşük düşürücü cümleler hakaret şeklinde tanımlanmıştır. Soyut ifadeler çerçevesinde kişinin değersizleştirilmesi de bu kapsamda gerçekleşir.

Sosyal Medya Hakaret Suçu Nasıl Gerçekleşir?

Sosyal medyada hakarete uğrayınca ne yapmalıyız sorusu çerçevesinde bu duruma dair bazı örnekleri vermek gerekiyor. Yapılmış olan bir paylaşım sonrasında bazı kişilerin, o şahsa yönelik hakaret içeren cümleler yazması ve bunu paylaşması bir suç olarak tanımlanmıştır. Instagram, Twitter ve Facebook üzerinden bunun farklı örneklerini görmek mümkündür. Buna ek olarak görsel ve işitsel gibi daha değişik şekillerde de hakaret söz konusu olabilmektedir.

Yasalara göre, bir kişinin yüzüne ya da arkasında gerçekleştirilen hakaretler suçtur. Buna ek olarak o şahıs ile aynı mekanda bulunması gibi bir kural da yoktur. Yani o kişiyi görmeden, internet üzerinden yapılan her türlü hakaretin, yasalarımıza göre suç kapsamında olduğunu söylemek lazım. Bu açıdan bakıldığında süreç, hukuki bir temel üzerine oturtulmuştur.

İç Denetim Yoluyla Şikayet Ne Demek?

Sosyal medya hakaretlerinde, ilgili platformların içten bir denetim sistemine sahip olduğunu görmekteyiz. Buna göre o şahsı engelleyebilirsiniz. Hem Twitter ve Facebook hem de Instagram’da böyle bir hakkınız vardır. Ayrıca şikayet buradan da yapılabilir. Ancak olay mahkemeye intikal etmez. İç denetim söz konusudur. Böylelikle şahsa, sosyal medya sitesi tarafından yaptırım uygulanır. Elbette bu yaptırım para ya da hapis cezası şeklinde değildir.

Sosyal Medya Hakaretleri Savcılığa Nasıl Taşınır?

Sosyal medya hakaretlerinin savcılığa taşınması, olayın artık mahkemelere intikal etmesi demektir. Buna göre hakaret olduğunda, savcılık hemen harekete geçmez. Resen olarak bilinen kendiliğinden soruşturma yoktur. Bu yüzden, mağdur olduğunu söyleyen kişinin bizzat, dilekçe ile başvuruyu yapması şarttır.

Bunun ardından delil toplama süreci başlar. Sosyal medya hakaretlerinde her türlü görüntü, ses, yazılı ifadenin mutlaka kanıt olarak sunulması gerekir. Hakareti gerçekleştiren kişinin ismi ve hesabı saklıysa, polis devreye girerek IP üzerinden onun adresini belirler ve harekete geçer.

Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Hakaretlerde Ceza Ne Kadar?

En çok tartışılan konulardan birisi olan sosyal medyada hakarete uğrayınca ne yapmalıyız konusunun detaylarını sizlerle paylaştık. Şimdi de verilmiş olan cezalara bakmak gerekiyor;

  • Şikayet yoluyla konunun mahkemeye taşınması lazım.
  • Taraflar, eğer isterlerse uzlaşma haklarını kullanabilirler. Böylelikle ortak bir payda üzerinden davadan vazgeçilebilir ya da anlaşma durumu söz konusu olur.
  • Verilecek olan cezalar, suçun tipine ve kime karşı işlendiğine göre değişiklik gösterir. Ayrıca uzlaşma hakkı da bundan etkilenir.
  • Eğer Cumhurbaşkanına ya da bir kamu görevlisine, sosyal medya üzerinden bir hakaret söz konusu ise 1 seneden başlayan cezalar vardır.
  • Ancak bunun haricinde 2 ay ile 2 senelik hapis cezalarına ek olarak adli para cezasına da hükmedilebilir.

Karşılıklı hakaret durumlarında bazen ceza üçte bir oranında daha az olabilir. Bunun yanı sıra her iki tarafın da ceza almasına hükmedilmeyebilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz