Sosyal Medyada Hakaret Edenin Cezası Ne?

Türkiye’de en çok merak edilen konuların başında sosyal medyada hakaret edenin cezası ne suali gelir. Günümüzde milyonlarca kişi, değişik internet platformları üzerinden başa kişilerle etkileşime girerler. Bu sırada hakaret etmek, kötü kelimeler kullanmak Türk Ceza Kanunu çerçevesinde suç olarak tanımlanmıştır.

Suç Unsurları Nelerdir?

Ceza kanuna göre bir kişinin, başka bir şahsa hakaret etmesi eyleminin suç olarak tanımlanabilmesi onların aynı ortam içerisinde bulunmasına ve yüz yüze olmalarına kesinlikle gerek yoktur. Bu açık hüküm, sosyal medya, internet üzerinden gerçekleştirilen mevcut eylemlerin suç olduğunu gize gösterir. Şerefe karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilir.

İnternet sitesine yazılan yorumlar, elektronik posta yoluyla yollanan hakaret dolu iletiler, Facebook, Twitter, Instagram yorumları bunların başında gelir. Birçok kişi, açık kimliğinin yazılı olmamasının vermiş olduğu cesaretle bu tip suçları işler. Son yıllarda karşımıza en çok çıkan fiillerin başında gelir. Bundan dolayı hükmü merak edilir.

Suç Nasıl Tespit Edilir?

Hakaret suçunun sosyal medya üzerinden işlenmesi gibi durumlarda tespit işlemleri de bu mecralar üzerinden söz konusu olacaktır. Örneğin Facebook üzerinden gerçekleştirilen bir hakaret olduğu vakit, ilgili yorum delil sayılır. Hatta bu çerçevede hakaret içeren yorumun görüntüsünün alınması gibi bir durum da vardır. Çünkü zaman zaman hakaret eden ve bunu yorumunda açık bir şekilde paylaşan kişiler, belli bir süre sonra bunu silebilirler. Ancak böyle hallerden önce alınan ekran görüntüsü suç olarak kabul edilir.

Bu noktada özel bir polis departmanı oluşturulmuştur. Twitter, Facebook ya da Instagram gibi sosyal medya sitelerinde dolaşan ve aktif bir şekilde hesapları takip eden kolluk güçleri, kendilerine yapılan ihbar sonrasında hemen harekete geçerler. Böylelikle kanıt elde edilmiş olacaktır.

Suçun Cezası Nedir?

Sosyal medyada hakaret edenin cezası ne kapsamında verilen ve açık olan hükümlere bakmak gerekiyor. Yüz yüze yapılan hakaretlerin dışında tutulmayan bu eylem, hatta fiilin türüne ve işleniş şekline göre çok daha ağır bir biçimde cezalandırılabilmektedir. Buna göre cezanın en az 3 ay olduğunu görmekteyiz. En fazla ise 2 yıllık bir hapis cezası verilebilir. Tüm bu süreç içerisinde para cezası da söz konusudur.

Bu noktada verilmiş olan bazı Yargıtay kararlarına bakmak gerekiyor. Örneğin bir kamu görevlisine ya da seçilmiş olan bir devlet büyüğüne sosyal medya üzerinden beddua etmek suç kapsamı dışındadır. Allah belanı versin, bir suç unsuru değildir. Bu tip bir durum yargıya taşınmış ve Yargıtay, fiili gerçekleştiren kişinin bir suç işlemediğine karar vermiştir. Bir başka karara baktığımız zaman yine bir kamu görevlisinin çok ağır bir şekilde eleştirilmesinden sonra konu mahkemeye taşınmıştır. Yine bunların suç olmadığına dair bir hüküm söz konusudur. Çünkü dile getirilmiş olan görüşler, eleştiri çerçevesinde değerlendirilmiştir.

Suçun Açıklanmasının Geriye Bırakılması, Şikayet Durumları Nasıldır?

Bu tip davalarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra mevcut suç işlendiği vakit, mutlaka şikayet mekanizmasının devreye girmesi şarttır. Yani savcılık resen soruşturma başlatmaz. Bunun aksi durumlarda ise durum yargıya taşınmamış olur. Şikayet, belli bir süre içerisinde yapılmalıdır.

Cumhurbaşkanı’na Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Etmenin Cezası Nedir?

Sosyal medyada hakaret edenin cezası ne kapsamında, Cumhurbaşkanı’na karşı işlenen suçlardan ve bu bağlamda verilmiş olan kararlardan da bahsetmek gerekiyor. Buna göre ceza en az 1 en fazla 4 sene şeklindedir. Bunun kovuşturmasının yapılabilmesi için mutlaka Adalet Bakanlığı üzerinden izin alınması şarttır.

Bir yorum yaz