Sosyal Medya Yoluyla Halkı Kin Ve Düşmanlığa Tahrik Etme Suçu

Sosyal medya yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçu özellikle platformların kullanılma sıklığının artması ile beraber çok daha sık rastlanılır hale gelmiştir. Bu noktada sosyal medyanın kötüye kullanımının oldukça net örnekleri verilmektedir. Özellikle devlet menfaatlerinin çiğnenmesi ve halkın huzurunun tehlikeye atılması gibi konularda oldukça hassas bir sistem oluşturulmuştur. Yeni gelişe bir alan olan siber suçlar kapsamında dahi hukuk alanında bulunan boşlukların en aza düşürülmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir.

Suçun Temel İçeriği Nedir?

Sosyal medya yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçu kapsamında inceleme yaparken dikkate değer detaylar şu biçimde sıralanıyor;

  • Irk, din ya da mezhep gibi alanlarda farklı bir kimliğe sahip olan bir kesimin diğer kesimlere karşı kışkırtılması bu suçların başını çekmektedir. Bu durum genel olarak asılsız haberler üzerinden gerçekleştirilir. Asılsız haberler ile toplumun huzurunun kaçırılmaya çalışılması sosyal medya platformlarında art niyetli kişiler tarafından en sık uygulanan yöntemlerin başında bulunuyor. Özellikle politik tansiyonun yüksek olduğu durumlarda bu gibi adımlara çok daha sık rastlanılmaktadır.

Dava dosyasının açım aşamasında da bu hususların göz önünde bulundurulması gerekir. Özellikle delillendirme aşamasında kişilerin kullanacakları verileri hukuka uygun yollardan elde etmesi de oldukça önemlidir.

Aşağılama Suçu da Dosya Kapsamına Alınabilir Mi?

Sosyal medya yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçu kapsamında kişilerin birbirini aşağılaması ya da bir topluluğun alenen aşağılanması da dosya içeriğine dahil edilebilir. Bu aşağılamanın akabinde yaşanacak olan kargaşa göz önüne alındığı zaman engellemenin ve alınacak önlemlerin ne derece önemli olduğu daha net ortaya çıkıyor.

Sosyal medya platformlarının bu bağlamda çok daha dikkatli şekilde kullanılması gerekiyor. Özellikle işletme sahibi olan kişilerin kendi ağ bağlantıları üzerinden bu tip suçların işlenmemesi için özel bir misafir ağ bağlantısı oluşturması daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde erişim sağlayan kişiler bu tür bir soruna neden olsa dahi hukuki sorumluluk sizin olmayacaktır.

Dini Değerlerin Aşağılanmasına Karşı Yaptırımlar Nelerdir?

Toplumun en hassas olduğu alanların başında gelen dini değerlerin aşağılanması direkt olarak yatırımlar ile karşılaşacaktır. Bu noktada dini değerleri kapsayan tüm alanlarda hassas hareket edilmesi gerekmektedir. Dini değerleri ile alakalı yapılan aşağılamalar ile alakalı yaptırımlar en az kin uyandırma suçu kadar net şekilde karşımıza çıkıyor.

Dava Dosyasının Açılmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu noktada büyük infial yaratan konularda kişilerin herhangi bir şikayette bulunmasına gerek duyulmaz savcılık gerekli olan tüm başvuruları sorunsuz bir biçimde yaparak dava dosyasını şekillendirecektir. Bu noktada bireysel başvuruda bulunacak olan kişilerin özellikle delil toplamak konusunda dikkatli olması gerekiyor. Örneğin hakarette bulunan kişilerin verilerini dava dosyasına eklerken bu verilerin sadece hukuka uygun yollardan elde edilmiş olmasına büyük önem verilmelidir. Ancak bu şekilde deliller mahkeme heyeti tarafından sorunsuz bir biçimde kabul edilecek ve incelemeye alınacaktır. Aksi takdirde bu durumdan siz sorumlu tutulabilirsiniz.

Bir yorum yaz