Sosyal Medya Video Kaldırma

İnternetin yaygınlaşması ve sık kullanılmaya başlaması ile birlikte sosyal medya popüler hale gelmiştir. Ünlü ya da ünsüz tüm vatandaşların kullandığı platformda, izinsiz yere video, içerik, görüntü ya da ses paylaşmak yasaktır.

Sosyal medya video kaldırma sürecinde ise 5651 sayılı internet kanunu kapsamında hukuki destek almak mümkündür. Böylelikle haklarınızın korunmasına yardımcı olunur ve izinsiz veri paylaşımı engellenir.

Sosyal Medyadan Video Kaldırma Neden Önemli?

Sosyal medya video kaldırma işlemleri, toplum ahlakının ve kurallarının korunması açısından önemlidir. İnstragram, Facebook, Youtube ve Twitter gün geçtikçe daha çok talep gören sosyal hesaplar olarak karşımıza çıkar.

 • Belirtilen mecralarda yapılan tüm paylaşımlar ya da videolar, gençlerin ahlak kurallarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
 • Bu nedenle fark edilen uygunsuz bir içerik, görsel ya da ses topluluk kuralları gereğince en hızlı şekilde kaldırılır.
 • Yukarıda belirtilen sosyal hesapların her birinin belirlediği farklı üyelik kuralları vardır.
 • Cinsel istismar, tecavüz ya da taciz içeriklerine sahip videolar şikayet edilmeye gerek kalmadan bu tür platformda engellenir.

Sosyal Medyadan Video Kaldırma Süreci Hızlı Mı?

Sosyal medya herkesin zamanının büyük bir kısmını geçirdiği alanlardan biri olduğundan dolayı video kaldırma süreci de hızlıdır. Özellikle içeriğin konusu çocuk istismarı ya da cinsellik ise eğer mahkeme tarafından 24 saatte sonuçlandırmak mümkündür. Başvuru aşamasında ise hazırlanan dilekçeye ve sunulan delillere dikkat edilmesi önem taşır.

Kaldırılan içerik yeniden yayınlanamaz: Trend sosyal medya hesaplarında mahkeme kararı ile kaldırılan içeriğin yeniden yayınlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca Youtube’da paylaşılan bir gönderi telif nedeniyle engellendiyse eğer, tekrar yayına açılabilmesi adına yeniden düzenlenmesi önem taşır. Paylaşılan videolar en hızlı şekilde yayıldığı için kısa zamanda müdahale yapılması faydalıdır.

Video Kaldırmayı Gerektirecek Unsurlar Neler?

Belirtilen platformda hesabı olan kullanıcıların içeriklerinin ya da videolarının durduk yere engellenmesine izin verilmez. 5651 sayılı kanunun 8. Ve 9. Maddesi kapsamında video içeriği cinsellik, şiddet, çocuklara taciz konularındaysa eğer engellenmesi mümkündür.

 • Böylelikle toplum vatandaşlarının ahlaki düzenlerinin korunması amaçlanır.
 • Ünlü isimlerin, sanatçı ya da oyuncularında videolarının izinsiz yere paylaşılması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Bu gibi durumlarda ise özel yaşam ihlal edildiğinden dolayı hakim en kısa sürede davayı sonuçlandırmaya özen gösterir.
 • İzinsiz olarak paylaşılan tüm verilerin engellenmesi, internet ve sosyal medya üzerinden mağduriyetlerin artmaması açısından her zaman önem taşır.
 • Mahkemeye başvuru yapıldıktan sonra soruşturma sürecinde video detaylı olarak heyet tarafından incelenir.

Sosyal Medyadan Video Kaldırma Sürecinde İtiraz

Sosyal medya video kaldırma söz konusu olduğunda, içerik ya da yer sağlayıcısının itiraz hakkı da vardır. Hukukun üstünlüğü kuralları kapsamında adil bir yargılama olabilmesi adına mahkeme sonuçlandıktan sonra davalı 7 gün içerisinde itiraz edebilir.

 • Talebinin onaylanması halinde ise mahkeme yeniden açılır ve böylelikle her iki tarafında haklarının korunması amaçlanır.
 • Zamanaşımına dikkat etmek, herhangi bir hak talep edebilmek adına en önemli unsurlar arasında gösterilir.
 • Genellikle mahkeme sonucunda 500 ile 3000 gün arasında adli para cezası verilir.
 • Ancak her yargılamada çıkacak sonuç ayrı olacağı için kesin veriler paylaşmak doğru olmaz.
 • Sosyal medyadan kaldırılan video, Google, Yandex gibi arama motorları üzerinden de kolayca silinir.

Uygunsuz görüntüleri çekilen ünlü isimler genellikle bu aşamada haklarını koruyabilmek adına Sulh Ceza Mahkemesine başvurmaktadırlar. Davanın sonuçlanması ya da karara ulaşması aşamaları da oldukça kısadır.

Bir yorum yaz