Sosyal Medya Üzerinden Hakarete Uğrayanlar Ne Yapmalı?

Teknolojinin baş döndürücü bir şekilde gelişmesi ve farklı platformların ortaya çıkması, sosyal medyanın en çok giriş yapılan alanlardan birisini olmasını sağlamıştır. Bu durum bazı suçların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sosyal medya üzerinden hakarete uğrayanlar ne yapmalı kapsamında, bu fiilin neler olduğunu ve Türk Ceza Kanunu içerisinde nasıl cezalar içerdiğini bilmek gerekiyor.

Hakaret Suçu Nedir?

Hakaret, herhangi bir kişiye karşı kullanılmış olan kötü sözdür. Bunun niteliği farklı olabiliri. İnciten, küçük düşüren, aşağılayan tüm söz grupları bu sınıf içerisinde yer alır. Bundan dolayı yasalarımıza göre bir suçtur. Buna göre bir kişinin sosyal medyada paylaşmış olduğu fotoğrafın altına küçük düşürücü sözler yazmak hakaret olarak tanımlanır.

Bunun yanı sıra müsvedde, hayvan, aptal, geri zekalı, adi, aşağılık, şerefsiz gibi kelimelerin suç unsuru taşıdığında kesin bir hüküm vardır. Bunların sadece sözlü bir şekilde ifade edilmesine gerek yoktur. Yazılı biçimde belirtilmesi de hakaret suçu kapsamına girer.

Hakaret Suçuna Dair İlgili Yasa Ne İçerir?

TCK 125.madde uyarında hakaretin tanımı ve bunun cezası açık bir biçimde belirtilmiştir. Buna dair şunları söylemek gerekiyor;

  • Şerefe karşı olarak bilinen suçlar kapsamında yer alan hakaret, 125 ile 131.maddeler arasında bulunur.
  • Hem kişinin yüzüne karşı hem de gıyapta gerçekleşebilir.
  • Bunun yanı sıra yasalar uyarında, hakaretin bir suç olarak tanımlanabilmesi için kişilerin aynı yerde bulunmasına hiçbir şekilde gerek yoktur. Yani sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler de suç kapsamına girer.

İç Denetim Yoluyla Şikayet Nedir?

Günümüzde sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçlarında, o platformun kendi iç denetimi üzerinden suçun bildirilmesi ve şikayet edilmesi gibi bir durum da söz konusudur. Bunu örneklerle açıklamak gerekiyor. Kendisine Twitter üzerinden hakaret eden bir kişiyi, yine Twitter aracılığıyla şikayet edebilme hakkınız vardır. Bildir, şikayet gibi opsiyonlar söz konusudur. Bunun yanı sıra o şahsı sosyal medya hesabı üzerinden engelleyebilirsiniz.

Ancak burada en büyük handikap, olayın son bulamama ihtimalidir. Çünkü engelleniş veya şikayet edilmiş bir kişi, daha sonra farklı bir hesap açarak aynı eylemi yapmaya devam edebilir. Bundan dolayı hakaretler yine ortaya çıkar. Bundan dolayı fiili şikayet etme çerçevesinde savcılığa gitmek ve buna dair ayrıntılı bir dilekçe doldurmak en mantıklı yoldur. Sosyal medya üzerinden hakarete uğrayanlar ne yapmalı sorusunun yanıtı böyledir.

Sosyal Medya Hakaretleri Yargıya Nasıl Taşınır?

Sosyal medya üzerinden hakarete maruz kalmış olan bir kişinin yapması gereken şey bu durumu şikayet yoluyla savcılığa bildirmektir. Bunun için bir dilekçe yazılmalıdır. Herhangi bir başvuru olmadığı vakit, savcılık tek başına harekete geçmez. Yani resen bir süreç söz konusu değildir. Bu noktada delillerin toplanması büyük bir önem arz eder.  Şikayet süresi ise 6 ay olarak belirlenmiştir. Bu zaman dilimi zarfında mutlaka başvurunun gerçekleştirilmesi şarttır.

Bu noktada uzlaştırma gibi bir haktan faydalanılabilir. Yani hakaret eden ve hakarete uğrayan kişinin belli bir anlaşma çerçevesinde uzlaşması da söz konusudur. Buradaki istisna ise devlet büyüklerine aleni bir şekilde gerçekleştirilen hakaretlerdir.

Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Etmenin Cezası Nasıldır?

Sosyal medya üzerinden hakarete uğrayanlar ne yapmalı kapsamında verilecek olan cezadan da bahsetmek gerekiyor. Kanunda belirtildiğine göre bir kişiye gerçekleştirilmiş olan hakaret sonrasında mahkeme 2 aydan başlamak üzere 2 seneye kadar hapis cezasına hükmedebilir. Bu noktada adli para cezası da vardır. Eğer bu suç nitelikli ise cezanın alt sınırı 1 sene olarak belirlenmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz