Sosyal Medya Siteleri Üzerinden Hakaret

İnsanların gündelik yaşamının önemli bir bölümünü geçirdiği sosyal medya, birtakım suç unsurlarının da ortaya çıkmasına neden olmakta. Gerek açık gerekse gizlenmiş olan bir kimlikle değişik platformlardan yapılan hakaretler sonrasında bir hukuki süreç söz konusudur. Yani olay yargıya taşınabilir. Sarf edilen sözlerin, kanunda belirlenmiş olan şerefe karşı işlenen suçlar olmasında gerekir. Cezai müeyyidesi vardır. Sosyal medya siteleri üzerinden hakaret, çok farklı platformlardan işlenebilir.

Hakaret Suçu Nedir?

Hakaret kelimesi; bir kişinin başka bir şahıs tarafından değersizleştirilmeye, aşağılanmaya, küçük düşürülmeye çalışılması olarak ifade edilmiştir. Sözlü ya da yazılı bir şekilde gerçekleşmesi durumunda bunun suç olarak tanımlandığını görmekteyiz. Böylelikle şikayetle, hakareti mahkemeye taşıma şansınız her daim vardır.

Hakaret Suçuna Dair Hükümler Nelerdir?

Hakaret suçu denildiği zaman TCK 125.madde ve buna ek olarak 131’e kadar devam eden yasa hükümleri karşımıza çıkıyor. Bunun başlığı ise şerefe karşı işlenen suçlar olarak belirtilmiş. Dikkat çekici noktalar şu şekilde;

  • Hakaret birkaç farklı şekilde gerçekleşebilmekte. Bir kişinin yüzüne karşı ve onun duyabileceği bir biçimde kötü sözler kullanmak, bir suç unsuru olarak tanımlanmıştır. Buna, huzurda hakaret denilir.
  • Bir diğer hükme baktığımız zaman ise gıyapta isminde bir kavramın da olduğunu görmekteyiz. Yani hakaret edilen kişi bunu duymaz, onun arkasından kötü sözler sarf edilmiştir. Fakat şahitle bu durum sabit olduğu vakit, onların tanıklığıyla suç yargıya taşınabilir.
  • Son olarak internet ortamı, basın ve yayın araçları üzerinden yapılan hakaretlerin de suç olduğuna hükmedilmiştir.

Görüldüğü üzere sosyal medya siteleri üzerinden hakaret konusuna dair yasalarda açık hükümler söz konusudur.

Hakaret Suçunda Delil Toplanması Nasıl Olur?

Delil toplanması çok büyük bir önem arz eder. Suç, sosyal medya üzerinden işlendiği için şahsın giriş yaptığı ve hakaret ederken kullanmış olduğu bilgisayarın IP adresinin tespit edilmesi gerekir. Kolluk kuvvetlerinin bünyesinde özel bir şekilde oluşturulmuş ekip bunu yerine getirir.

Delil olarak tanımlanan materyallerin içerisinde her türlü görsel, işitsel kanıtlat olabilir. Günümüzde sosyal medya hakaretlerinin genellikle atılmış olan bir tweet, yapılmış olan bir yorum şeklinde olduğunu görmekteyiz. Bundan dolayı ilgili yorumlar, hakaret taşıyan cümlelerin görüntüsünün alınması gibi bir süreç de vardır. Buna ek olarak kullanıcının profil fotoğrafı, elektronik mail adresi ve kullanıcı ismi gibi bilgilere de ihtiyaç duyulur.

Sosyal Medyadan Hakaret Suçlarında İç Denetim Şikayeti Nedir?

Sosyal medya siteleri üzerinden hakaret durumu ortaya çıktığında bunu yargıya taşımadan da çözme gibi bir şansınız var. Çünkü bu tip platformların kendi bünyelerinde tasarlamış oldukları şikayet süreci vardır. Bunun anlamı ise kullanıcının engellenmesi ya da o sosyal medya sitesinin yönetimine bildirilmesidir. Ardından kişi engellenir ya da hesabı kapatılır.

Fakat bunun tam anlamıyla kalıcı bir çözüm olmadığını söylemek gerekiyor. Çünkü sahte hesapların açılmaya devam etmesi gibi rahatsız edici bir durum ortaya çıkabilir. Bundan dolayı hukuki süreci mahkeme üzerinden başlatmak gerekiyor.

Hakaret Suçu Nasıl Mahkemeye Taşınır?

  • Hakarete uğradığını iddia eden bir kişinin ilk olarak dilekçe doldurması lazım.
  • Şikayet süreci olmadan soruşturma açılması mümkün değildir.
  • Çünkü işlenen bu suç, resen değil şikayet üzerine mahkemeye taşınır.
  • Hakimin vereceği karara göre cezalar farklılık gösterdiğinden süre en az 2 ay hapis cezası şeklindedir.
  • Bunun üst sınırı ise 2 yıl olarak ifade edilmiştir.

Hakaret davalarında hakim, adli para cezasına da hükmedebilme hakkına sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz