Sosyal Medya Online İtibar

Sosyal medyanın her geçen gün daha çok insan tarafından, daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlaması, sosyal medyada kişi itibarını zedeleyici yayınları da arttırmıştır. Kişinin şeref ve haysiyetine zarar veren yazılar, hakaretler ve itibarı zedeleyici fotoğraf ve videolar yayınlanması kişilik haklarına saldırı kabul edilmekte ve Medeni Kanun tarafından güvence altına alınmaktadır.

Kişilik hakları, Anayasa ve Medeni Kanun’un alanına girse de suçun internet ortamında işlenmesi haline takip edilmesi gereken süreç bilişim hukuku alanına tabidir. Bu nedenle sosyal medya online itibar söz konusu olduğunda her iki alana da hakim avukatlar ile çalışmak gerekmektedir. Okyanus Hukuk olarak sosyal medyada itibarı zedeleyici içerikler konusunda hukuk danışmanlığı sunuyor, deneyimli avukatlarımız ile sosyal medya online itibar hizmetleri veriyoruz.

Sosyal Medyada Online İtibar Nedir?

Sosyal medya, kişinin kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı online platformların genel adıdır. Sözlük siteleri, bloglar, video siteleri, Facebook ve Instagram gibi web siteleri sosyal medya mecralardır. Bu mecralarda oluşturulan ve sosyal medya online itibar zedelemeyi hedefleyen içerikler olabilir ve bunları önlemek mümkündür. Herhangi bir kamu yararı bulunmayan, güncel olmayan ya da gerçek dışı ithamlar içeren yayınlar kişilik haklarına saldırı kabul edilmektedir. Yine özel hayatın gizliliğini ihlal eden, ırk ve sağlık durumu gibi hassas kişisel verileri ifşa eden, nefret söylemi ve ayrımcılık içeren yayınlar kanunlar tarafından korunan ve kişilik haklarına saldırı kabul edilen içeriklerdir.

Sosyal Medyada İtibarımı Zedeleyen İçerikler Var, Ne Yapabilirim?

Pek çok sosyal medya sitesi hukuki yollara başvurmaya gerek bırakmayan ön şikayet mekanizmalarına sahiptir. İtibarı yıpratan, kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan içerikleri site içerisinden şikayet ederek incelemeye aldırabilirsiniz. Site yetkilileri talebinizi yerinde görürse yayını kaldıracaklardır.

Ancak bu durum yalnızca yayının kaldırılmasını sağlar. İçeriğin yayında bulunduğu süre boyunca gördüğünüz zararı tazmin etmez ya da yayın sahibinin sebepsiz zenginleşmesi durumunda herhangi bir yaptırım öngörmez. Şayet yapılan yayın dolayısı ile maddi manevi zarar gördüyseniz, henüz yapılmamış bir yayını engellemek istiyorsanız ya da tekrarlanması muhtemel bir yayının önüne geçmek istiyorsanız hukuki yollara başvurmanız en sağlıklısı olacaktır.

Sosyal Medyada İtibarımı Zedeleyen Bir İçeriğe Karşı Hangi Durumlarda Dava Açabilirim?

651 Sayılı internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 9. maddesi size içerik sağlayıcı veya yer sağlayıcıya ulaşartak hakkınızdaki yazıyı kaldırtma veya cevabınızı yayınlatma hakkı tanır. Muhattabınız 2 gün içerisinde gerekli önlemleri almadıysa mahkemeye başvurmanız gerekmektedir.

Hukuki sürecin başlayabilmesi için içeriğin hukuka aykırı olması gerekmektedir. Yayında herhangi bir kamu yararı bulunmuyorsa, güncel değilse veya gerçek dışı ithamlar içeriyorsa bu yayın kişilik haklarına saldırı sayılmaktadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, sebepsiz zenginleşmeye veya haksız rekabete yol açmak gibi diğer suçlar da tıpkı diğer mecralarda olduğu gibi sosyal medyada da hukuka aykırıdır.

Kanunda Ne Tarz Önlem ve Yaptırımlar Mevcuttur?

Medeni Kanun, Borçlar Kanunu ve Bilişim suçlarıyla mücadele kanunu çerçevesinde yayınlanan içeriği kaldırtabilirsiniz. Eğer kurumsal itibarı zedeleyici içerik nedeniyle zarar gördüyseniz hukuk davası açarak tazminat talep edebilir, henüz gerçekleşmemiş ya da tekrarlanma potansiyeli bulunan hak ihlalleri için yasaklama ve önleme davası açabilirsiniz.

Değeri para ile ölçülebilen zararlar için maddi tazminat davası, yaşanan manevi acıyı hafifletmek amaçlı manevi tazminat davası açabilirsiniz. Şayet kişilik haklarına yapılan saldırı ceza hukukunun konusuna giren bir alandaysa, yayını yapan kişinin hapis veya para cezasına çarptırılması da mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz