Sosyal Medya Hesaplarının Mülkiyeti

Sosyal medya hesaplarının mülkiyeti ülkemizde de dünyada da henüz üzerine geniş bir hukuki terminoloji hazırlanmamış olan alanlardandır. Sosyal medyanın kullanımı ve bu alanlarda kişilerin bir hesap sahibi olması durumu yeni yeni ortaya çıkan uygulamalar arasında bulunuyor. Bu nedenle sosyal medya platformlarında sahip olduğunuz hesapların mülkiyetinin sizin olması ile alakalı net bir hukuki arka plan sunmak çok da mümkün değildir.

Kullanıcı Olarak Haklarınız Neler?

Sosyal medya hesaplarının mülkiyeti konusunda kesinleşmiş bir durum söz konusu olmasa dahi genel manada bu sistemlerde bir kullanıcı sözleşmesi üzerinden süreç şekillenmektedir.

  • Kişilerin sosyal medya hesaplarında verilerinin üçüncü taraflar ile paylaşılmaması temin edilmektedir. Fakat en problemli detayların başında bu kişisel verilerin ve tercihlerin birçok farklı reklam kuruluşu ile ve istatistik toplayan şirketler ile paylaşılmasıdır. Hatta son dönemlerde Twitter tarafından yapılan açıklamalarda kişisel tercihlerin farklı firmalar ile paylaşıldığı ve kişisel bilgilerin güvenliği konusunda sözleşmeye net bir uyum sağlanmadığı da dile getirilmiştir.

Bu detayları dikkate alarak sürecin değerlendirilmesi haklarınızın korunması için de size fırsat sunacaktır. Haklarınızın korunması ile alakalı olarak bir aksaklık yaşarsanız Okyanus Hukuk ile iletişim kurarak konusunda uzman olan avukatlarımızdan konu ile alakalı tüm detayları elde edebilirsiniz.

Kişisel Bilgilerin Korunması Mümkün Mü? 

Sosyal medya hesaplarının mülkiyeti kapsamında kişisel bilgilerin koruma altına alınması en temel detaylar arasında bulunuyor. Bu noktada sizin hesaplarınıza izinsiz bir biçimde erişilmesi ve bunun sonrasında bu verilerin izinsiz bir şekilde yayınlanması direkt olarak suç teşkil etmektedir. Hem hesaplara erişim sağlanması hem de verilerin ele geçirilmesi farklı suç unsurları olarak dava dosyalarına eklenmelidir.

Bu dava dosyalarının oluşturulması sırasında kullanılacak olan delillerin muhakkak hukuki yollardan elde edilmesi gerekir. Casus yazılımlar üzerinden elde edilen bilgilerin direkt olarak kişisel haklara tecavüz olması sebebi ile mahkeme dosyalarında delil olarak yer almayacağını bilmelisiniz.

Verilerin Mülkiyeti Kime Ait?

Kişilerin kendi hesaplarında paylaştıkları verilerin mülkiyeti tabi ki kişiseldir. Bu konuda hem sosyal medya uygulamasının hem de diğer takipçilerin bu mülkiyete saygı duyar şekilde işlem gerçekleştirmesi gerekir. Fakat bu noktada önemli olan husus herkese açık şekilde yayınlanan verilerin durumudur. Verilerin herkese açık biçimde paylaşılması en temel sorunlar arasında bulunuyor. Bu noktada kişilerin kişisel verilerinin yayınlanması ile alakalı herhangi bir itirazda bulunması maalesef ki mümkün olmayacaktır. Şahsi olarak da kişilerin bu verilerin yayınlanması ile lakalı oldukça dikkatli olması gerekir.

Siber Suçlar Kapsamında Mi Değerlendirilir?

Sosyal medya üzerinden ya da herhangi bir web sayfası üzerinden işlenen suçlar siber suçlar kapsamında değerlendirilmektedir. Bu siber suçlar vesilesi ile sürecin daha sorunsuz şekilde devam edebilmesi için geniş bir hukuki arka plan oluşturulmuştur. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı da bu konu ile alakalı çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Gerekli olan başvuruları sorunsuz bir biçimde yaparak ilerleyen süreçlerde haklarınıza karşı yapılan ihlallerde hakkınızı daha sorunsuz bir biçimde savunma fırsatını elde edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz